Adım Farah Dizisi Uyarlama mı? (Orijinal İsmi)

Adım Farah Dizisi Uyarlama mı? (Orijinal İsmi)

Adım Farah dizisi uyarlama mı? yeni dizininin duyurulması ve fragmanının yayınlanması sonrasında insanlar en çok bu sorunun cevabını merak etmeye başladılar. Ülkemizdeki çoğu dizi yurt dışındaki bazı dizilerden uyarlama olmasından dolayı yeni dizi haberlerinin ardından da dizi severler ilk bu soruyu soruyorlar. Dizinini orijinal versiyonundaki konusunu ve detaylarını sizlerle paylaşacağız. Aynı zamanda uyarlama olup olunmadığı merak edilen Adım Farah dizisinin uyarlama dizi olması halindeki görüntülerini ve karşılaştırmanız adına kesitlerini de yine sizlerle paylaşıyoruz.

Adım Farah Dizisi Uyarlama mı?

Adım Farah dizisi Arjantin yapımı “La chica que limpia” isimli mini diziden uyarlama olarak yapılmıştır. Lakin senaryoya baktığımız zaman oldukça fazla ve farklı değişiklikler olduğunu görüyoruz. Lakin uyarlama dizilerde senaryoların ana işleyişlerinde çok değişiklik yapılamaz, bu yüzden hikayenin ana kaynaklarına odaklanabiliriz.

Adım Farah Dizisi Uyarlama mı? (Orijinal İsmi)
Adım Farah Dizisi Uyarlama mı? (Orijinal İsmi)

Gerçek Senaryo

2017 Yılında çekilen Arjantin yapımı La chica que limpia isimli bir polisiye, drama kategorisinde yer alan mini dizidir.

Rosa = Feriha

Rosa (Antonella Costa), çeşitli yerlerde temizlikçi olarak çalışan bekar bir annedir . Bir gece, geceleri temizlemek için kullandığı bir boks kulübünde işledikleri bir suç mahallini temizlemeye zorlayan bir grup gangster tarafından şaşırır. Rosa kaçmaya çalışır ama yapamaz, bu yüzden gangsterlerin ondan yapmasını istediği şeyi yapmaya karar verir. Olanlara dair hiçbir iz bırakmadan her şeyi kusursuz bırakma yeteneğine sahiptir. Harika çalışması için gangsterler ona büyük bir ödül verir ve eve dönmesi için ona bir taksi öder.

Ertesi gün, gölde bir cesedin göründüğünü soruşturma polisi dedektifi Sandro’ya (Martín Rena) bildirirler. Gerçekleri bir araya getirmeye ve ipuçlarını toplamaya başlar, bu da onu boks kulübüne götürür. Mekanda, aralarında Rosa’nın da bulunduğu mekana katılan birkaç kişiyi sorgulamaya başlar. Tüm açıklamalar bittiğinde, Sandro’nun dikkatini kulübün son derece temiz olan soyunma odası dışında hiçbir şey çekmedi.

Rosa, suç mahallerini temizlemeye devam etmesi için tekrar çağrılar alır ve bu işin ahlaksızlığını anlasa da oğlunun hasta olması ve paranın onu desteklemek için kullanılması gerçeğiyle kendini haklı çıkarır.

Orijinal Dizinin Bölümlerindeki Hikaye Özetleri

1- Bölüm: Mafya bağlantılı bir cinayete tanık olan bekar anne Rosa, silah zoruyla suç mahallini temizlemeye zorlanır. Kusursuz çalışması, cinayetten sorumlu suçlu aile tarafından fark edilmesini sağlar.

2- Bölüm: Öldürülen boks menajerinin cesedi bulunur ve soruşturma için dedektifler Sandro ve Gutiérrez çağrılır. Kanıtlar onları boks kulübüne ve Rosa ile ilk karşılaşmalarına götürür.

3- Bölüm: Rosa’nın oğlunun sağlığı hızla kötüleşirken, Sandro ve Gutiérrez başka bir cinayet kurbanını tespit ederek olay yerinde potansiyel olarak suç teşkil edebilecek bir silah bulur.

4- Bölüm: Rosa açıklanamayan bir görevi yerine getirirken, dedektifler hayvanat bahçesinde başka bir ceset bulur. Tüm göstergeler intiharı işaret etse de Dedektif Sandro, adamın bir önceki cinayetle suçlandığına ikna olmamıştır.

5- Bölüm: Rosa’nın özel temizlik görevleri artık onu yasadışı uyuşturucular dünyasına dahil ettiğinden, Dedektif Sandro cinayet soruşturmasından uzaklaştırılır.

6- Bölüm: Felipe’nin durumu kötüleşirken Rosa, para biriktirmek ve onu tedavi etmesi için ABD’ye götürmek için kendini tamamen suç faaliyetlerine adar. Kasabanın başka bir yerinde, arkadaşı María bir seçme çağrısına katılır ve gizemli bir şekilde ortadan kaybolur.

7- Bölüm: Görevden uzaklaştırılan Dedektif Sandro, kayıp kızlar vakasıyla ilgili daha fazla ipucu ortaya çıkarırken Dedektif Gutiérrez, meslektaşının soruşturma hipotezini takip etmeye başlar.

8- Bölüm: Cinayetlerin zanlısı tutuklandı. Ancak Sandro, polis şefinin bir şeyler sakladığına inanıyor. Başka bir cinayet olduğunda şüpheleri doğrulanır ve temizleme prosedürü önceki cinayetlerle eşleşir.

9- Bölüm: Oğlunun durumu hızla kötüleşen Rosa’yı şimdi Dedektif Gutiérrez takip ediyor. Akşam yemeği için Emilio ile buluşmaya giden Emilio kaçırılır ve zorla bekleyen bir arabaya bindirilir…

10- Bölüm: Dedektifler gerçeği ortaya çıkarmaya başladığında Rosa, oğlu hastanedeyken Sandro’ya María’nın kayboluşunu anlatır ve en yakın arkadaşının cinayetinin işlendiği olay mahallini temizlemede suç ortağı olduğunu fark eder.

11- Bölüm: Emilio tutuklandığında Rosa her şeyi Sandro’ya itiraf eder. Bunu suç örgütünü çökertmek için bir fırsat olarak gören Sandro, Rosa’yı işvereninin yasa dışı faaliyetleri hakkında kanıt toplamaya ikna eder.

12- Bölüm: Sandro’nun suç ailesini çökertmesine yardım etmeyi kabul eden Rosa, bir kez daha kaçırılır ve bir çete sığınağına götürülür. Kaçmayı başarırken, yoldan geçen bir polis arabasını durdurur…

13- Bölüm: Felipe, acil bir kemik iliği nakli ameliyatı geçirir. Bu arada, şiddetli bir çatışmanın ardından dedektifler Sandro ve Gutiérrez, Rosa’yı ve kaçırılan diğer kızları kurtarmayı başarır.

24
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.