Akbank Siber Saldırısı 2021

 Akbank Siber Saldırısı 2021
Okunuyor Akbank Siber Saldırısı 2021

Akbank Siber Saldırısı 2021 tarihe geçecek bir haber, insanlar bu durumun son dakika haberlerini takip ediyorlar. Tüm gerçekleriyle size durumu anlatıyor ve bilmediğiniz güncel detayları yıl boyunca buradan sunmaya devam ediyoruz. 6 Temmuz 2021 tarihinde ülkemizdeki en büyük bankalar arasında yer alan Akbank kullanıcıları çeşitli sorunlarla karşılaşmaya başladıklarını bildirdiler. İlk başta bu durum ufak bir problem gibi algılansa da yaşanan sorunların artması ve milyonlarca insanın yaşaması durumun büyümesini sağladı. Kısa süre içerisinde sosyal medya hesaplarında, forumlarda başlanan Akbank Siber Saldırı haberleri daha sonrasında haber sitelerine de konu oldu. Kimlikleri tespit edilemeyen yabancı gruplarca saldırıya uğrayan Akbank’a şuanda erişim sağlanamıyor. İşte tüm bu söylentilerin ardından yapılan açıklamalar aslında gerçeği de göstermiş oldu.

Akbank Siber Saldırı 2021 (Son Dakika)

Akbank yaşadığı bu problemlere herhangi bir açıklama yapmaması durumun normal bir sorun olduğu algısını yaratıyordu. Fakat bütün kullanıcıların Akbank Mobil Bankacılık Uygulamasına erişememesi ve işlemlerini yapamaması bunun büyük bir problem olduğunu göstermeye başladı. Ardından popüler sosyal medya uygulamaları İnstagram, Facebook ve TikTok üzerinden binlerce sahte haber gönderileri paylaşılmaya başlandı. Bu sahte haberlerin içerisinde Akbank siber saldırıya uğradığı bulunmaktadır. Hatta bazıları bu sahte haberlerle ilgili hikayeler dahi yazmaya başladı. Akbank siber saldırısında yabancı bir gurubun Akbank güvenlik sisteminden birilerini satın aldığı ve onun sayesinde içeriye sızarak kullanıcı bilgilerine eriştiği bunun üzerine Akbank erişim engeli koyarak durumu engellemeye çalıştığı gibi film olabilecek senaryolar dönüyordu. Bu durumun ardından Twitter hesabı üzerinden bir açıklama geldi.

“Bugün bankamız sistemlerinde yaşanan yavaşlama ve kesintilerin siber saldırı nedeniyle olduğuna dair kamuoyuna yansıyan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamızda hiçbir güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Problemin giderilmesi için ilgili birimlerimiz çalışmaktadır. Gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz.

Tabi ki bu açıklamaların arından yine ilk atılan teorileri destekleyenler hala bulunuyor. Bu gibi güvenlik açıklarının kabul edilmeyeceği ve imajını zedelemelerine göz yummayacağı için yalan açıklamalar olarak görenler de var. Bizde durumu incelediğimizde teknik sorunlardan yola çıkan problemlerle bağdaştırdık. Herhangi bir saldırının bu denli bir probleme yol açabileceğini göremiyoruz.

Akbank Siber Saldırı 2021 (Son Dakika)
Akbank Siber Saldırı 2021 (Son Dakika)

Akbank Siber Saldırı Açıklaması

06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşabilirler.

Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.

Mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemler;

06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

  • Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.
  • Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.
  • Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.
  • Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Bilgiler
138 okunma
okunma4328
0 yorum