Arayüz Tasarımı Nedir?, Örnekleri

Arayüz Tasarımı Nedir?, Örnekleri

Arayüz Tasarımı Nedir?, Örnekleri. Bağlantı kullanarak girdiğiniz internet siteleri veya uygulamalar aslında insanların içerisinde daha uzun süre zevk alarak gezinmesi için tasarlanır. Böyle yapılmasının temel bir sebebi var o da insan. İnsan türü sadelik kavramına pek yakın değildir.

Mesela bir şehir tamamen aynı renkte ve aynı tasarımda binalardan oluşsaydı. Sokaklar aynı düzende olsaydı. O şehirde bulunmaktan zevk alır mıydınız? Başka bir mantıkla her girdiğiniz web sitesi sizi kendine özgü ve hoş bulunabilecek bir tasarımla karşılamalıdır. Yoksa okuyucu çekemez.

Arayüz Tasarımı Nedir?

Arayüz Tasarımı Nedir?
Arayüz Tasarımı Nedir?

Arayüz tasarımı dediğimiz şeyi bir tema olarak adlandırabiliriz veya bir siteye girdiğimizde site’nin rengi, butonların yerleri veya aynı sitenin logosu gibi ayrıntılar o site’nin tasarımını belli eder. Bu tasarım dikkat çekici, özgün ve kullanışlı olmalıdır. Sebebi ise kullanıcılar siteye girdiklerinde onları site içerisinde tutabilmektir.

Kişiyi site içinde tutabilmek Google tarafından öne çıkarılmanıza sebep olur. Bu sayede siteniz büyür çünkü organik aramadan daha fazla kullanıcı sitenizi bulmaya başlar. Arayüz tanımını aslında bir çok şey için kullanabiliriz. Örneğin Windows 10 işletim sistemi arayüz’ü, tanımı böyle kullanınca aslında her türlü programın arayüz sahibi olduğunu anlıyoruz.

Arayüz Tasarımı Örnekleri

Arayüz tasarımı örneği görmek için herhangi bir fotoğraf veya isme ihtiyacınız yok. Yapmanız gereken tek şey şu an bulunduğunuz sitemiz de dahil olmak üzere sık kullandığınız web sitelerini incelemek olacaktır. İnternete web site temaları diye yazarak da değişik arayüz tasarımları görebilirsiniz. Girdğiniz mobil uygulamalarda buna örnektir.

En İyi Arayüz Tasarımları

En iyi, en kaliteli arayüz tasarımı kullanıcıları rahatsız etmeyendir. Kullanıcıların istediği kaynağa hızlı ulaşmasını sağlayandır veya daha çok o arayüz’e sahip program, site veya sistem içinde gezmeyi kişi için olumlu hale getirendir.

Arayüz Tasarımı Yapılırken Kullanılan Yöntemler 

Arayüz Tasarımı Yapılırken Kullanılan Yöntemler
Arayüz Tasarımı Yapılırken Kullanılan Yöntemler

Öncelikle en önemli olan üreteceğiniz proje’nin amacıdır. Amaca hizmet edecek bir ürün ortaya koymalısınız. Bir haber sitesi kuracaksınız.

En son haberlerin çıktığı bir manşet bölümünü anasayfanızın en üstünde bulundurmalısınız. Bir sosyal medya sitesi kuracaksanız. İnsanlara özel profil sayfaları oluşturmalısınız. Gibi örnekler verilebilir. 

25
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.