Assassin’s Creed: Origins İncelemesi

Assassin’s Creed: Origins İncelemesi

Ubisoft son dönemin aaa oyun üreten firmalarının başında gelirken, uzun yıllar geçmesine rağmen Assasin’s Creed serisinin nimetlerinden faydalanırken oyun sevenlerin kanını kaynatacak yapımları’da hiç eksik etmedi. Serinin tutmasından faydalanmak isteyen gözlerini para bürümüş yatırımcılar ve oyunu gerçekten geliştirmek isteyenler arasında az kalsın oyun eriyip gidecekti. Bundan tam on yıl önce tarih 13 Kasım 2017’iken kardeşlik için gözünü kırpmadan ustaca suikast’ler düzenleyen Altar‘ın davasını kendi davası gibi görmüştü oyuncular. Kısa bir süre önce çıkardıkları Prince of Persia ile birlikte ceplerini fazlasıyla dolduran Unisoft, kulvarındaki rakiplerine nazaran video oyun camiasına yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyordu. Fakat hiçbiri Assasin’s Creed’in kendi markaları olan Ubisoft’un önüne geçeceğini kestiremediler. Çıkarılırken Prince of Persia gibi bir üçleme oyunu olacağını düşünürlerken Assasin’s Creed’in milyonluk hasılatları para için her şeyi yapmaya hazır yatırımcıların dikkatini çekti.

Artık bir marka olan Assasin’s Creed her yapımı başarılıymış gibi görünse’de istikrarını hiç kaybetmeden ilk oyundaki havayı hiç kaybetmedi. Bir o kadar büyük olan Call of Duty’e kıyasla hep aynı marka çatısı altında değişmeden tekrar eden hikayeleri ile oyunculara biraz kapak tadı vermeye başlasa’da ana karakter açısından oldukça zengin bir tablo oluşturdu.

En olumsuz eleştirilerini 2. oyunundan sonra yakalamayı başardıkları başarının sonrasında biraz daha zorlamaya çalışan Ubisoft, sonraki oyunlarında’da tekrarlayan mekanikleri ve alışıla gelmiş oyun hataları ile aldı. Bunla’da sınırlı kalmayıp seriyi başlatan Desmond Miles’in başta olduğu hikayeyi yarıda bırakarak Assasin’s Creed’i seri üretime koyan geliştiriciler yaptıkları hatayı biraz geçte olsa farkına varmış gibiler. Bu kadar olumsuz eleştiriden sonra satışlarının düşmesi ile birlikte farklı mekanik ile bizlere sunuldu.

Henüz genç olmasına rağmen geliştirici Ashraf Ismail, zamanında Assasin’s Creed 4: Black Flag’daki başarısı ile birlikte Ubisoft’un baş geliştiricileri arasına girmeyi başarmıştı, bu kez karşımıza yönetmen koltuğunda yeniden çıktı. Şahsi bir yorum yapmak gerekirsek, seride en zevk alarak oynadığım Black Flag’daki başarısı ile bu seride’de olduğunu görünce oldukça heyecanlanmıştım ve merak içerisine girmiştim.

Seriye verdikleri 2 senelik ara ile duyulsa’da karşımızda kapı gibi dört yıllık geliştirilmesi beklenen bir oyun duruyor. Syndicate’den sonra karşımıza yeni bir şeylerle çıkacağını her seferinde dile getiren unisoft Origins ile bunu başarmışa benziyor.

1
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.