e
sv

Başarılı Bir YouTuber Olmak için Yapılması Gerekenler

1019 Okunma — 09 Haziran 2019 06:15
avatar

ORHUN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Youtube video platformu üzerinde açılan kanallar ve Youtuber’lar tarafından yüklenen ilginç videolar sayesinde oldukça popüler bir hale geldi. Gençlerin hem para kazanma hem de eğlenmek için açmış oldukları Youtube Kanalları gün geçtikçe artan içerikler sayesinde zenginleşmeye devam ediyor. Sizde Youtube üzerinde bir kanal açıp Youtuber olmak istiyorsanız eğer bu yazımız sizler için. Fakat bir Youtube kanalı açmadan önce yapmanız gereken tek şey ilginç ve yeni bir video yayınlama formatı bulmanız. Unutmayın fikir her şeydir.Motivasyonunuz Nedir?

Motivasyonunuz Nedir?

Öncelikle neden bir Youtube Kanalı açmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabını bulduktan sonra sizi motive eden şeyleri düşünerek amacınıza doğru ilerleyin. Örneğin okuduğunuz bölüm hakkında ders videoları yayınlayabilir, veya izlediğiniz filmler hakkında konuşabilirsiniz. Genellikle Youtube üzerinde herkes kendi ilgi alanı ile ilgili kanal açmakta. Sizde kendi ilgi alanınıza uygun bir kanal açarak içeriklerinizi üretmeye başlayabilirsiniz. İçeriklerinizi üretirken bir konuyu belirledikten sonra “İnsanlar neden bu videoyu izlesin?” sorusuna mutlaka cevap vermeniz gerekiyor. İçerik üretirken üretmiş olduğunuz içeriğin bir izleyici kitlesi olup olmadığını ve bu videoyu izledikten sonra kendilerine bir katkı olup olmadığınız mutlaka iyice analiz edin.

YouTube Kanalınızın Tasarımı

Youtube üzerinden kanal açıp içerik üretmek tek başına yeterli olmuyor. Unutmayın açmış olduğunuz Youtube kanalı aynı zamanda sizin bir kimliğinizdir. Bu yüzden kanalınızın tasarımına oldukça özen gösterin ve bu tasarımı videolarınıza da yansıtın. Kanalınızın içeriklerine uygun bir logo hazırlayın ve bu logoyu da içerisinde barından ve birleştiren bir kanal kapağı tasarlayın. Hazırlamış olduğunuz logoyu video içeriklerinizin başına ve sonuna mutlaka ekleyin.

Videoların Yayımlanma Sıklığı

Youtube Kanalınızı bir Tv kanalı olarak düşünmelisiniz. Video yayımlamaya uzun aralar verirseniz kitleniz sizi takip etmeyi bırakabilir. Aynı zamanda çok sık ve niteliksiz videolar yayınlamanız yine abone sayınızın düşmesine neden olabilir. Bu yüzden az ve öz bir şekilde paylaşımlarınızı yapmanızı öneririz. Örneğin haftada 1 veya 2 video paylaşmanız hem videoların içeriklerinin kalitesini arttıracak hem de daha fazla beğeni almanıza neden olacaktır.

Kanalın Daha Çok İzleyiciye Ulaşması İçin Kanal Tanıtımı

Kanalınızı açıp video içeriklerinizi yayımlamaya başladıktan sonra kendi hedef kitlenize ulaşmak için videolarınızın paylaşılması gerekiyor. Bu sayede daha fazla kullanıcıya ulaşarak abone sayınızı hızla arttırabilirsiniz. Bu yüzden sosyal medya platformları üzerinden Youtube videolarınızı paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca çok fazla takipçisi bulunan sayfalara reklam vererek videolarınızın paylaşılmasını ve daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Para Kazanma Aşaması

İşte en can alıcı nokta. Youtube üzerinden açmış olduğunuz kanaldan para kazanmak istiyorsanız içeriklerinizin kaliteli olması çok önemli. Abone sayınız artmaya başladığında ve abone sayısı 1000’in üzerine çıktığında artık Youtube üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Fakat Abone sayınız 1000’i geçtikten sonra kanalınıza yüklenmiş olan videoların toplam izlenme süresinin 4000 dakikanın üstünde olması gerekiyor. Bu şartları yerine getirdikten sonra Youtube kullanıcı panelinizde bulunan para kazanma seçeneği aktif olacak ve gerekli işlemleri yaptıktan sonra sizde videolarınız sayesinde para kazanmaya başlayabileceksiniz.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Başarılı Bir YouTuber Olmak için Yapılması Gerekenler