Bilgisayar Oyunları Ruh ve Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Bilgisayar Oyunları Ruh ve Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Bilgisayar Oyunları Ruh ve Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler? Sorusunu hem bilgilendirmek hemde Türkçe dersi ödevi için araştırma yapan öğrencilere kısaca özet halinde sunacağız.

Geçmişte sokaklarda oynanan oyunların yerini günümüzde Bilgisayar Oyunları aldı. Artık saklambaç, futbol veya seksek yerine her gün bir farklı versiyonu çıkan akıllı cihazlarda oynanabilir video oyunları oynayan çocukları görüyoruz. Yediden, yetmiş yediye herkesin hakkında bilgi sahibi olduğu bu Bilgisayar Oyunları Ruh ve Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler? konusunu ele alıyoruz.

Yerli ve Yabancı kaynakların yaptıkları araştırmalar sonucunda bu tür video oyunlarının Çocuk gelişimine yararları olduğu gibi önemli zararları’da bulunuyor. Gelişim çağındaki çocuklarda ve gençlerde zeka gelişimine katkı sağlayan oyunlar bulunurken sorun çözme ve detayları görme gibi çeşitli yetenekleri’de güçlendirebiliyor.

Bilgisayar Oyunları Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Bilgisayar Oyunları Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiler? sorusuna tamamen olumlu veya olumsuz bir cevap veremeyiz, çünkü bilinçli ve kontrol altında oynanan oyunlar çocuklarda olumlu sonuçlar doğurabiliyor.

Bilgisayar Oyunları oynarken onun bir oyun olduğunu unutmadan yeterli sürelerde oynadığımız zamanlarda ruh sağlığımızı olumsuz etkilemez. Fakat çevrim içi oyunlarda daha sık rastladığımız diğer oyuncularla girdiğimiz mücadeleler sonrasında hırslanarak uzun saatler oyun oynamak sosyal hayatınızı çok ciddi sıkıntılara sokacaktır.

Yararları

Bilgisayar Oyunlarını yeterli miktarda ve bilinçli şekilde oynandığı zaman görülebilen yararlar:

 • Zeka Geliştirir,
 • Hayal gücünü kuvvetlendirir,
 • Problem ve sorun çözme becerilerini geliştirir,
 • Dikkat yeteneğini güçlendirir,
 • Detayları görme becerisini arttırır,
 • El ve Göz koordinasyonu geliştirir.

Zararları

Bilgisayar Oyunlarını Aşırı ve bilinçsiz kullanma sonucunda görebileceğiniz zararları:

 • Sosyal Hayatını olumsuz etkiler,
 • Şiddete eğilimi arttırır,
 • Yalnızlaştırır.

Bilgisayar Oyunları Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Bilgisayar Oyunları Ruh ve Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Bilgisayar Oyunları Ruh ve Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Bilgisayar Oyunları Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler? Bilgisayar oyunlarının beden sağlığına olumsuz etkileri oldukça fazlayken olumlu etkileri çok az ve önemsiz. Klavye kullanımından dolayı parmak kaslarının gelişmesi çok da üstünde durulamayacak kadar küçük bir olumlu etkisi diyebiliriz.

Bilgisayar oyunları oynamak için sandalyeye oturduğumuz zaman bel ve boyun ağrılarına sebep olacak yanlış bir açı çok olası durumdur. Saatler boyunca hareketsiz durmak bir çok çeşitli hastalığa ve soruna sebep olan bir diğer olumsuz etkiler arasında yer alıyor.

Zararları

Bilgisayar oyunları oynarken uzun süren ve alışkanlık haline gelmiş yanlış davranışlar sonrasında bedenimizi olumsuz etkileyecek bazı zararları:

 • Göz bozulması,
 • Bel ağrısı ve hastalıkları
 • Boyun ağrısı ve hastalıkları
 • Kilo alma
 • Hareketsizliğin sebep olduğu hastalıklar
 • Vitamin kaybı

Kısaca

Bilgisayar Oyunları Ruh ve Beden Sağlığımızı Nasıl Etkiler? Kısaca açıklamak gerekilirse her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bu tür bilgisayar oyunlarını fazla oynamakta zarardan başka bir şey getirmez. Oyunları bilinçli ve yeteri kadar oynadığımız zaman zekamızı geliştirecek bir çok olumlu etkiye sahipken fazla oynamak ve oynarken hırsa kapılmak ruhsal anlamda çok kötü sonuçlar doğuruyor. Aynı zamanda uzun süreler bilgisayar oynamanın sebep olduğu hareketsizlik ve yanlış oturuş bozuklukları birçok çeşitli hastalığın başlamasına sebep olur.

Sormak istediğiniz başka sorular varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

36
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Yasir dedi ki:

  Sağol abi hoca çok beğendi