e
sv

Buderus 6A Arızası Çözümü

1237 Okunma — 06 Aralık 2019 13:35
avatar

ORHAN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kış aylarının gelmesi ile birlikte bir çok evde, ofiste, işyerinde ortamı ısıtmak ve suyu ısıtmak için kombiler kullanılmaktadır. Bu kombiler bazen çeşitli arızalar verebilmektedir. Bu arızalardan birisi de buderus6ahatası. Bu arıza çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Çözülmesi ise bilmeyenler için oldukça güç bir durum olacaktır.

“Peki bedurus 6a arızasına sebep olan şey nedir? “ cevap arayacak olursak bunun en büyük sebeplerinden birisi kombinin bulunduğu yere doğalgaz gelmesidir. Eğer kombinize doğal gaz gelmiyorsa bu hata kodu ile karşılaşacaksınız. Diğer bir hususta basınçtır. Eğer kombinizin kombi basıncı düşük ise bu hata kodunu görmeniz muhtemeldir. Kombinizde bulunan bir çok arıza türü bu kodu görmenize sebep olabilir. Kombinizin elektronik kartının arızalı olması durumunda bu hata verecektir. Kombinizin gaz valfindeki oluşan sorun da bu hatanın sebeplerindendir. Buderus 6a hatası kombinizin iyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında problem olduğunda da yaşanmaktadır. 
Buderus 6A hatası bu kombilerin hemen hemen her modelinde ateşleme başarısızlığı olarak adlandırılmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı bu hata kodu ekranda görülür. Bu hata kodunun nedenini bulmak için ilk önce dairenize gazın gelip gelmediğinden emin olmanız gerekir. Bunun için doğalgazla çalışan eşyalarınızı çalıştırarak gazın kombinin bulunduğu yere gelip gelmediğini öğrenebilirsiniz. Eğer ocak yanmıyorsa kombinin bulunduğu ortama gaz gelmiyor demektir. 

Eğer ocak yanmıyorsa ilk önce dışarda bulunan gaz vanaların açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer gaz vanası kapalı ise açılmalı, gaz vanası açık olduğu halde gaz gelmesi durumunda çalışmalar dolayısıyla firma tarafından doğalgaz kesilmiş olabilir. Bunun için firmayla iletişime geçerek bilgi alınmalıdır. Yada vananız mühürlü olduğu için kapalı duruma getirilmiş olabilir. Eğer böyle bir durum varsa faturayı ödeyip firma ile görüşmesiniz. 
Eğer ocak yanıyor ve hala 6A hata kodu görüyorsanız kombinizin yanında bulunan gaz girişi vanasını kontrol etmelisiniz. Eğer gaz vanası boru ile paralel değilse kapalı durumdadır. Açmak için vanayı boruyla aynı hizaya getirmesiniz. Ocak yanıyor, kombinin kenarındaki gaz borusunun vanası da açık olduğu halde hala hata kodu görünüyorsa kombiniz resetlenmelidir. Buderus kombilerde genel olarak resetleme düğmesi bulunmaz. Resetleme düğmesi bulunmayan buderus kombilerde açıp kapatarak resetleme işlemi yapılmaktadır. Eğer kombide reset düğmesi bulunuyorsa bu düğmeye bir kaç saniye basmanız gerekecektir. Resetleme işlemini, sorun düzelmediği takdirde bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Bu işlemleri uyguladığınız halde sonuç alamıyorsanız kombiniz üzerinde muhtemel bazı parçalar arızalı olabilir. Bunların en başında elektronik kart yer almaktadır. Bu kart arızalı olduğunda 6a hata kodu ile karşılaşacaksınız. Diğer bir sorunda gaz valfinde oluşan arızadır. Bu arızalar bir veya birden fazla bölgede olabilir. Kombinizin iyonizasyon ve ateşleme elektrotlarında da sıkıntılar olabilir. Bu yüzden böyle sorunların uzman ekipler tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu tip sorunlar varsa kesin çözüm için servislerden yardım alabilirsiniz.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Buderus 6A Arızası Çözümü