Call of Duty Mobile vs PUBG Mobile

Call of Duty Mobile vs PUBG Mobile

Call of Duty Mobile vs PUBG Mobile karşılaştırması isteyenler için iki oyunun farklarını ve benzerliklerini anlatıyoruz. İkisini de dene tarafını seç. Günümüzde uzun zamandır tartışılan iki büyük hayatta kalma oyunu içinde tartışmalar devam ediyor. Mobil platformda hem oyuncu kitleleri hemde oyun yorumcuları tarafından bir türlü en iyisi seçilemiyor. Sizler için hazırladığımız Call of Duty Mobile vs PUBG Mobile yazımızda tarafsız olarak 2 oyundan da bahsedeceğiz.

Call of Duty Mobile vs PUBG Mobile

Call of Duty Mobile vs PUBG Mobile
Call of Duty Mobile vs PUBG Mobile

Call of Duty Mobile vs PUBG Mobile karşılaştırmasında merak edilen her şeyi sizlere sunuyoruz. Siz iki tarafıda inceleyerek hangi oyunu seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Call of Duty Mobile

Call of Duty: Mobile, TiMi Studios ve Tencent Games tarafından geliştirilen, Activision tarafından Android ve iOS için ücretsiz olarak yayınlanan birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyun 1 Ekim 2019’da çıkış yapmış, ilk ayın sonunda 148 milyondan fazla indirilmiş ve yaklaşık 54 milyon dolar gelir elde ederek tarihteki en büyük mobil oyun çıkışlarından birini gerçekleştirmiştir.

Tencent şirketi Mart 2019’da, Call of Duty: Mobile oyununun gelişim sürecine Activision’ın Batı geliştirme stüdyoları yerine şirketin bir parçası olan TiMi Studios’un liderlik edeceğini duyurdu. Oyunun özelliklerinin birçoğu bu duyuruda açıklandı ve konsol oyunlarına yakın düzeyde deneyim vadedildi. Oyunun amacı, serinin önceki oyunlarından tanıdık yönleri almak ve kullanıcıların mobil cihazlarından bunlara erişmesini sağlamaktı. Oyunda iki oyun içi para biriminin yanı sıra bir de battle pass’a sahiptir.

Call of Duty: Mobile, serinin önceki oyunlarından birçok oynanabilir karakteri, haritayı ve oyun modunu barındırıyor ve oyuncunun tercihlerini karşılamak için farklı kontrol ayarları mevcut. Kasım 2019’da oyuna “zombi” modu eklendi. Bu oyun modu, oyuncunun mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalmayı amaçladığı, sonsuz zombi dalgalarına karşı mücadele ettiği Call of Duty oyunlarındaki klasik “zombilere karşı hayatta kalma” formülüne göre hazırlanmıştır. Oyuncunun son iki oyun sonu canavarından biriyle karşılaşmadan önce belirli miktarda zombi dalgasını yenmesi gereken “Akın/Hücum” modu da dahil edilmiştir. Ancak bu mod, Activison’ın standartlarını karşılamadığı gerekçesiyle 25 Mart 2020’de kaldırıldı. Activison, bu modun ilerleyen zamanlarda tekrar eklenebileceğini açıkladı. Temmuz 2019’da belirli bölgelerde beta sürümünün yayınlanmasının ardından oyun, 1 Ekim 2019’da dünya çapında piyasaya sürüldü.

Call of Duty Mobile Özeti

Call of Duty: Mobile
GeliştiricilerTiMi Studios
Tencent Games
YayımcıActivision
SeriCall of Duty
MotorUnity
PlatformlarAndroid, iOS
Çıkış1 Ekim 2019
TürlerBirinci şahıs nişancı
Üçüncü şahıs nişancı
ModlarBattle Royale, Çok oyunculu
Call of Duty Mobile

Call of Duty Mobile Ödülleri

Call of Duty: Mobile değerlendirme sitesi Metacritic’e göre “genel olarak olumlu” eleştiriler aldı.[11] Çıkış yaptıktan sonraki ilk ayın sonunda 148 milyondan fazla indirilmiş ve yaklaşık 54 milyon dolar gelir elde ederek tarihteki en büyük mobil oyun çıkışlarından birini gerçekleştirmiştir.[12]

YılÖdülKategoriSonuç
2019Hollywood Medyada Müzik ÖdülleriMüzik/Score – Mobil Video OyunuAdaylık
Oyun Ödülleri 2019En İyi Mobil OyunKazandı
2020Pocket Gamer Mobil Oyun ÖdülleriYılın OyunuKazandı
23. D.I.C.E. ÖdülleriYılın Taşınabilir OyunuAdaylık
NAVGTR ÖdülleriOrijinal Seri MüziğiAdaylık
Oyun Geliştiricilerinin Seçimi ÖdülleriEn İyi Mobil OyunAdaylık
SXSW Oyun ÖdülleriYılın Mobil OyunuAdaylık
16. İngiliz Akademisi Oyun ÖdülleriEE Yılın Mobil OyunuKazandı
Call of Duty Mobile

PUBG Mobile

PlayerUnknown’s Battlegrounds ya da bilinen adıyla PUBG, Bluehole tarafından yayımlanan ve geliştirilmekte olan çok oyunculu bir video oyunudur. Oyunda 100’e yakın (en fazla 100) oyuncu rotası belirlenmiş bir uçağın içinde oyuna başlarlar. İstedikleri zaman uçaktan atlarlar ve paraşütleriyle adanın herhangi bir konumuna inerler. Oyuncuların temel amacı çeşitli yerlerden buldukları çeşitli silahlarla diğer oyuncuları öldürüp ölmeden en sona kalan oyuncu olmaktır. Oyun esnasında adanın haritasındaki güvenli alan gittikçe küçülmeye başlar. Harita küçüldükçe oyuncular daha küçük bir alana yoğunlaşırlar ve birbirlerini görüp saf dışı bırakmaları ihtimâli kolaylaşır. Oyunda en son hayatta kalan oyuncu/takım oyunu kazanır.

Oyun ilk olarak 23 Mart 2017 tarihinde Steam erken erişim ile Microsoft Windows için çıkış yapmıştır. Çıkışından yaklaşık 3 ay sonra 4 milyondan fazla kopya sattı. Oyunun ilk ana sürümü Windows platformunda 20 Aralık 2017’de erken erişimden çıkarak yayınlandı. Xbox One versiyonu 12 Aralık 2017’de piyasaya sürüldü. Mobil battle-royale oyunlarının artmasıyla birlikte PUBG Mobile 9 Şubat 2018’de Çin’de ilk çıkışını yaptıktan sonra 19 Mart 2018’de Android ve İOS platformları için ücretsiz olarak yayınlandı.

PUBG Mobile Oynanış

PUBG, 100’e yakın oyuncunun büyük ölçekli bir haritada birbirlerini öldürerek hayatta kalmaya çalıştıkları bir ölüm maçı oyunudur. Oyuncular oyuna tek başına, 2 ya da 4 kişilik takımlar hâlinde veya 4 kişilik takımlara karşı tek başına girebilir. Tek başına grup hâlinde girmeyi tercih eden oyuncular rastgele farklı oyuncularla takım olarak eşleştirilir. Her durumda oyuncular oyunu kazanmak için ölmeden en sona kalan oyuncu ya da takım olmaya çalışırlar. Takımdaki tüm oyuncular ölmeden takım dağılmaz.

Her maç oyuncular belirli bir rotada ilerleyen uçaklardan istedikleri zaman atlayarak paraşütle 8 x 8 kilometrelik geniş bir haritaya dağılırlar.[1] Oyuncular haritaya indiklerinde oyuna bir etkisi olmayan kişisel kıyafet seçimleri dışında diğer oyunculara karşı üstünlük sağlayacak hiçbir şeyi olmaz. Oyuncular kask, zırh, çanta, silah, bomba, araç gibi çeşitli ekipmanlar bulmak için çeşitli binaları ve alanları ararlar. Zırh, kask, çanta gibi ekipmanlar 3 seviyeye sahiptir. Aynı zamanda silahlar için dürbün, uzatılmış hızlı çekim şarjörü, namlu, susturucu gibi geliştirmeler bulunabilir. Oyuncuların haritanın bazı belirli bölgelerinde daha iyi ekipman ve araçlar bulma ihtimalleri daha fazladır. Her oyuncu daha kaliteli ekipman bulmak istediğinden bu bölgelere daha çok akın ederler ve bu durum bu bölgeleri daha tehlikeli hâle getirir.[2] Seviye arttıkça kapasiteleri ve kaliteleri de artar. Oyunda oyunculara 2 farklı görüş imkânı sunulur isteğe göre oyuncular birinci şahıs veya üçüncü şahıs nişancı modunda oynayabilirler. Oyun esnasında görüş perspektifini değiştirmek mümkündür.[3]

Her birkaç dakikada bir harita rastgele bir bölgeye doğru küçülmeye başlar. Haritanın güvenli bölgesine gitmek için oyunculara belirli bir zaman verilir. Zamanında güvenli bölgeye varamayan oyuncular dışarıda kalan tehlikeli bölgeyi yavaşça saran mavi parlayan bir duvar ile karşılaşırlar.[4] Oyuncular güvenli bölgeye ulaşabilmek için çeşitli sağlık paketlerini kullanırlar. Gittikçe daha çok hasar veren bu mavi parıltıdan kurtulamayan oyuncular ölürler.

Oyun boyunca kırmızı bölge adı verilen haritanın rastgele belirlenen bir kısmına bomba yağar. Oyuncular bu bombalardan kurtulabilmek için yapıların içine saklanır veya o bölgeden uzaklaşmaya çalışır.

Bir tam oyun süresi ortalama 30 dakikadan fazla sürer. Her oyun sonu oyuncular hayatta kaldıkları süreye, öldürdükleri oyuncu sayısına, oyunculara verdiği hasara göre oyun içi para birimiyle ödüllendirilirler. Bu ödüllendirme sadece oyunu kazanan oyuncular için değil, tüm oyuncular için geçerlidir. Oyun içi para biriminin adı UC’dir. (Unknown Cash). Bu oyun içi paralar oyunculara ücretsiz kasa alma imkânı sunar. Kasaların fiyatı her satın alıştan sonra katlanarak artar ve anahtar gerektiren etkinlik kasaları dışında kasaları açmak ücretsizdir içinden rastgele bir eşya çıkar. Kasalar açılmadan veya açılırsa içerisinden çıkan eşyalar Steam topluluk pazarında da satılabilir.

PUBG Mobile Özet

PlayerUnknown’s Battlegrounds
GeliştiriciBluehole
YayımcıBluehole
YönetmenBrendan Greene
TasarımcıBrendan Greene
BesteciTom Salta 
MotorUnreal Engine 4
PlatformlarMicrosoft Windows
Xbox One
PlayStation 4
Android
İOS
ÇıkışMicrosoft Windows
DÇ: 20 Aralık 2017Xbox One
DÇ: 12 Aralık 2017Android, iOS
DÇ: 19 Mart 2018
TürlerBirinci şahıs nişancı
Üçüncü şahıs nişancı
Hayatta Kalma
ModÇok oyunculu oyun 
PUBG Mobile

24
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.