Carl Sagan ve Celal Şengör Olay Sözü (İzle) 2023

 Carl Sagan ve Celal Şengör Olay Sözü (İzle) 2023
Okunuyor Carl Sagan ve Celal Şengör Olay Sözü (İzle) 2023

Carl Sagan ve Celal Şengör Olay Sözü İzle ile edilen sözleri gibi konunu tüm detaylarını tamamıyla izleyebileceksiniz. Teke Tek programında Carl Sagan’a söylediği sözlerle gündeme gelen Celal Şengör herkesi güldü. Konunun detaylarını ve neden böyle bir şey dediğini sizlerle paylaştığımız videodan izleyerek görebileceksiniz. Konuyla ilgili videoları YouTube, İnstagram veya TikTok gibi platformlar da bulamayanlar için videonun tamamını sizlerle burada paylaşıyoruz.

Carl Sagan ve Celal Şengör Olay Sözü (İzle)

Carl Sagan ve Celal Şengör Olay Sözü (İzle) konusu Teke Tek programı sırasında Fatih Altaylı reklam arasına gireceği sırada Celal Şengör laf arası adı geçen “Carl Sagan” s. et sözünü kullanıyor. Programda kısa süren kahkaların ardından Fatih Altaylı reklama girmek isteyince Celal Şengör “reklama girmemiş miydik?” diyor. Reklama girdiğini düşünerek söylediği bu söz ise sosyal medyada gündem oldu.

Celal Şengör Kimdir?

Celal Şengör, Türk jeolog ve akademisyendir. 24 Ağustos 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Boğaziçi Üniversitesi’nde profesördür ve ayrıca Türkiye Bilimler Akademisi’nin bir üyesidir. Jeoloji, tektonik, paleocoğrafya, volkanoloji ve deprem gibi alanlarda pek çok araştırması bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin yer kabuğu hareketleri ve tektonik yapısı konusunda da uzmandır.

İstanbul Erkek Lisesi’nde okudu ve buradan mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Fakültesi’nde okumaya başladı. İlk öğrencilik günlerinde jeolojiye olan merakı arttı ve sonrasında lisansüstü eğitimini bu alanda tamamladı. Tez çalışması sırasında, Türkiye’nin tektonik yapısı konusunda araştırmalar yaptı ve bu alanda doktora tezini tamamladı.

Şengör, Kuzey Anadolu Fayı’nın incelenmesinde öncü bir rol oynamış ve bu fayın yaratabileceği tahmini deprem riskleri konusunda uyarılarda bulunmuştur. Ayrıca, Türkiye’deki volkanik alanlardaki olası patlamaların da tehlike oluşturabileceği konusunda çalışmalar yapmaktadır. Tarihteki volkanik patlamaların etkisi konusunda da araştırmalar yürütmüş ve bu patlamaların dünya iklimindeki değişikliklere yol açtığını belirlemiştir.

Şengör, bilimsel çalışmalarının yanı sıra popüler bilim kitapları da yazmaktadır. “Geçmişin İzinde” ve “Ateşin ve Buzun Dünyası” gibi kitapları ile Jeoloji’nin Türkçe yayınları arasında bu alanda öncü kitapları yazmıştır. Ayrıca, televizyon programlarına da sık sık konuk olmuş ve bilimsel konularda halkı bilgilendirmeye çalışmıştır.

Celal Şengör, akademik başarıları, bilimsel çalışmaları ve popüler bilim kitapları ile Türkiye’deki en önemli bilim insanlarından biridir. Jeoloji alanında yaptığı çalışmalar ile hem kamuoyunda hem de bilim dünyasında büyük takdir kazanmıştır. Kendisi ayrıca, öğrencilerine ve genç araştırmacılara örnek bir akademisyen olarak da bilinmektedir.

Carl Sagan Kimdir?

Carl Sagan, 20. yüzyılın en iyi bilim insanlarından biridir. Amerikalı bir gökbilimci, astrofizikçi, kozmolog, yazar ve bilim yayıncısıydı. Hayatı boyunca uzay ve evren hakkında araştırmalar yaptı ve popüler bilim yayınları ve televizyon programlarıyla ciddi bir takipçi kitlesi kazandı.

Sagan, 9 Kasım 1934’te New York’ta doğdu. Cornell Üniversitesi’nde mezun olduktan sonra kariyerine başladı ve burada birçok önemli çalışmaya imza attı. 1960’larda, Mars’ta hayat olup olmadığına dair savlarını ortaya koyan çalışmalar yaptı. Ayrıca, Venüs’ün yüzey özelliklerinin çalışması ve Mars’ın kırmızımsı renginin nedenlerini birçok makale ve kitapta ele aldı.

Sagan, 1973’te “Kara Delikler ve Yeni Evrenler” adlı popüler bilim kitabıyla büyük bir takipçi kitlesi kazandı. Daha sonra, “Contact” adlı bilim kurgu romanına dayalı olarak hazırlanan 1997 yapımı filmde danışmanlık yaptı.

Dünya çapında bilim kitapları, yayınları ve televizyon programlarına imza atan Carl Sagan, özellikle TV serisi Cosmos ile bilinir. Bu dizi, bilimi geniş bir kitleye tanıtmak için tasarlanmıştır ve BBC ve PBS tarafından birlikte yayınlanmıştır. Ayrıca, The Pale Blue Dot adlı kitabı, insanlığın uzayda karşılaştığı sorunları ve evrenin ölçeğine ve büyüklüğüne dair fikirlerini içerir.

Carl Sagan, 20 Aralık 1996’da akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak, araştırmaları ve çalışmalarıyla uzun süre hatırlanacak ve dünyada bıraktığı izler bilim camiasında daima hatırda kalacaktır.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın