e
sv

Çin’de Araç Sürücüleri Uyumasın Diye Gökyüzü Lazer İle Aydınlatıldı!

28 Okunma — 21 Kasım 2023 13:32
Çin'de Araç Sürücüleri Uyumasın Diye Gök Yüzü Lazer İle Aydınlatıldı!
avatar

ORHUN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İddia üzerine Çin’de uygulanmaya başlayan yeni yöntem ile otobanlarda araba sürücüleri uyumasın diye onların uykusunu kaçıracak ve yola odaklanmalarını sağlayacak olan lazer ışıkları ile aydınlatılıyor. Duruma iddia dememizin sebebi her ne kadar video ülkemizde bu başlıklarla paylaşılmaya başlansa da Çin kaynaklarında konuya dair bir bilgi göremedik.

YouTube video
Çin’de Araç Sürücüleri Uyumasın Diye Gök Yüzü Lazer İle Aydınlatıldı!

Yöntem biraz daha geliştirilecek gibi gözüküyor, keza insanların epilepsi nöbetleri böyle bir uygulamada tutabilir, aynı zamanda göz yorucu ve dikkat dağıtıcı da durmaktadır. Daha çok yolu takip edebilecek şerit görünümlerine sahip lazer ışık animasyonları daha etkili olabilir gibi.

Görüntüler ilk olarak 6 Kasım 2023 Tarihinde paylaşılmıştı. Paylaşımlarda Çin’deki bir otoyolda gece seyir halindeyken lazerlerle yolun üstünün aydınlatıldığı ve bu durumun uyku kaçırdığı gibi yorgunluğunu da azalttığı söylenmiş.

enel olarak bu tür teknolojik uygulamaların geliştirildiği ve test edildiği bilinmektedir. Çeşitli ülkelerde trafik güvenliğiyle ilgili olarak farklı teknolojiler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu teknolojiler arasında yorgunluk tespiti, dikkat dağılması uyarı sistemleri, sürücü takip sistemleri gibi araç içi ve dışı çözümler yer almaktadır. Ancak, bu teknolojilerin her birinin kullanımı ve etkiliği ülke ve bölgelere göre değişebilir.


etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çin’de Araç Sürücüleri Uyumasın Diye Gökyüzü Lazer İle Aydınlatıldı!