Compute İt Nedir? ve Ne işe Yarar?

Compute İt Nedir? ve Ne işe Yarar?

Şu sıralar adından çok fazla bahsettiren kodlama ve algoritma uygulaması olan Compute İt, özellikle bilgisayar ve bilişim hayatı ile yeni yeni tanışan öğrencilerin kendilerini daha iyi şekilde geliştirebilmeleri açısından da kullanılmakta. Bilgisayar üzerinden herhangi bir üyelik gerektirmeden kullanılabilen bu uygulama 52 bölümden oluşuyor.

Aşamalı şekilde ilerleyerek bölümler geçildikçe bir sonraki bölüm açılıyor. Kodlama yapmayı öğrenmek isteyen meraklı ve eğilimli kişilerin bu konuda kendilerini ilerletebilmesine oldukça fazla olanak sağlayan bir uygulama. Başlangıç aşamalarında da kullanımı çok pratik ve kolay.

İlerledikçe başlarda gösterilen temel algoritma yerini döngüler ve koşulların dahil olduğu algoritmaya bırakıyor. Geçilen bölümler açık yeşil renkte , çalışmakta olduğunuz bölümler beyaz renkte ve henüz kiliti açılmamış olan bölümler ise kırmızı renkte karşınıza çıkıyor.

Compute İt Nedir?

Compute İt Nedir?
Compute İt Nedir?

Uygulama üyelik gerektirmeyen bir uygulama olduğu için tarayıcı pencereyi kapatsanız bile uygulama içindeki verileriniz tarayıcıda depolanıyor. Böylelikle tekrar kullanmak istediğiniz zaman kaldığınız yerden rahatlıkla devam edebiliyorsunuz.

Ayrıca sitenin kodlama öğretme tekniği bu işi severek ilerletmenizi sağlayacak yönde pratik kolay ve yerine göre de eğleneli denilebilir. Klavyenin yön tuşlarını kullanarak kodlama içerisindeki çoğu kavramın hafızanıza iyi yönde şekillenmesini kalıcı olmasını ve dikkatinizin ne denli iyi yada kötü olduğunu ölçmenize de yarıyor.

Özellikle öğrencilerine algoritmaları en sağlıklı ve en akılda kalıcı şekilde öğretmek isteyen öğretmenlerinse bir numaralı tercihi bu kodlama etkinliğini uygulamak oluyor. Üstelik bazı aşamalarda dans et , zıpla gibi komutların olması da öğrenmeye çalışan öğrencileri çok olumlu yolda teşvik ederek kodlama yapmayı sevmelerini sağlıyor.

Oyun aşamalarını çıktı  olarak alıp derslerde bu konuyu işleyen öğretmenler de bilgisayarsız kodlama ve algoritma tekniklerini yine bu yöntemle öğretmeye çalışıyorlar.

Etkinlikte verilen kodların sizden ne yapmasını istiyorsa bunu klavye yön tuşları kullanarak yapmanız gerekiyor.

Anlatım dili de herkesin anlayabileceği kadar basit olan İngilizce olsa da anlaşılması kolay olan 6 adet komuttan oluşuyor.

UP = YUKARI

DOWN = AŞAĞI

RİGHT = SAĞ

LEFT = SOL

REPEAT = TEKRARLA

İF = EĞER

Gibi anlaşılması oldukça kolay olan terimler ile bu etkinliği çok kolay şekilde tamamlayabilirsiniz.

Compute İt Ne İşe Yarar?

Bu tarz geliştirilen yazılımların hem gelecek nesiller için eğitim öğretim kapasitesini etkilediği hem de bunu keyif vererek eğlenceli bir halde yapılmasını sağladığı için daha sık şekilde piyasaya çıkması güzel bir durum.

Sayısal işlevleri insan hafızasına daha akılda kalıcı ve daha kolay uygulamalı olarak öğretiyor olması Compute İt uygulaması gibi hazırlanacak olan bir çok yazılıma ışık tutmasını temenni ediyoruz. Teknoloji açısından da bu tarz gelişmelerin olması teknolojinin daha hızlı ilerleyebilmesini ve insanlık adına ortaya daha yararlı sağlıklı veriler çıkmasını destekler.

Sizde algoritmalar ve kodlamalar üzerinde kolay ve akılda kalıcı bilgilere sahip olabilmek istiyorsanız Compute İt uygulamasını bilgisayarınızdan ücretsiz bir şekilde açarak hemen bölümleri oynamaya başlayabilirsiniz.

25
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.