e
sv

Depremde Telefon sayesinde Hayatta Kalın

1028 Okunma — 23 Ocak 2020 20:30
Depremde Telefon sayesinde Hayatta Kalın
avatar

ORHUN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Deprem anında ve depremden sonra akıllı telefonunuz sayesinde hayatta kalabilmeniz için yapmanız gerekenleri anlatacağız. Önemsiz gibi görünse’de okumanızda fayda var, aklınızda kalacak her bilgi deprem gibi doğal afetlerde veya bir başka durumlarda hayatınızı kurtarabilir.

Telefonu bir iletişim aracı olduğunu unutup oyunlara ve uygulamalara göre kıyaslamaya başladık. İstanbul’da geçtiğimiz aylarda yaşanan küçük bir deprem sarsıntısı sonrasında tüm hatların kitlendiğini gördük. Allah korusun, büyük bir deprem olduğu zaman nasıl iletişim kuracağız veya nasıl yardım isteyeceğimizi bilemiyoruz.

Depremde Telefon sayesinde Hayatta Kalın
Depremde Telefon sayesinde Hayatta Kalın

Tüm Türk ve dünya halklarını olası bir deprem veya doğal afet anlarında Telefonları ile hayatta kalabilecek ne gibi şeyler yapabilirler, bu konu hakkında rehber yazısı hazırlamak istedik. Ülkemizde yaşanan ve hatırladığımız en büyük depremlerden bir tanesi olan 1999 Marmara depremine baktığımız zaman çoğu insanın enkaz altında kalarak yardım beklerken öldüğünü gördük.

Olası senaryolar üreterek hayatta kalmak için Telefon ile neler yapabileceğimizden bahsedeceğiz.

Aramayın, Mesaj atın!

Depremde Telefonla Aramayın, Mesaj atın!
Depremde Telefonla Aramayın, Mesaj atın!

Depremde veya farklı doğal afetlerde herkes telefonlar ile arama yapmaya çalıştığı için hatlar kitleniyor ve kesintiler yaşanıyor, kısa mesajlar atarak hem karşı tarafa ulaşmaya çalışabilir hemde afetten ciddi etkilenenlerin yardım istemesine vesile olabilirsiniz.

Depremden hiç etkilenmeyenlerin dahil aramalar yapmaya çalışması, yardıma muhtaç olan insanların yardım istemelerini engelliyor. Aynı zamanda kısa mesajlar küçük ağ kaynakları tükettiğinden aramaya çalışmaktan çok daha hızlı ve kolay şekilde mesajınızı iletmiş olacaksınız.

Enkaz Altında Oyun Oynamayın!

Depremde Telefonla Oyun Oynama
Depremde Telefonla Oyun Oynama

Eğer enkaz altında veya kendi başınıza kurtulamayacağınız bir yerde mahsur kaldıysanız tabi’ki oyun oynamazsınız, fakat burada anlatmak istediğimiz gereksiz yere şarjı bitirecek her şeyden uzak durun.

Telefon ağları zarar gördüğü için bir kaç saat çalışmayacaktır, aramalar yapmaya çalışarak şarjı bitirmeyin. Yarım saat aralıklarla bir kereye mahsus arama yapmaya çalışabilirsiniz.

Etrafı Aydınlatın

Depremde Telefonun Flashı ile Yardım İste
Depremde Telefonun Flashı ile Yardım İste

Enkaz altında kaldığınız zaman dışarıya sesiniz gitmiyor veya haliniz kalmadığı zamanlarda Telefonunuzda bulunan Flash özelliği ile mesaj verebilirsiniz.

Gece vaktinde depremden dolayı elektriklerinde gideceği için etraf zifiri karanlık olacaktır. Kaldığınız yerin etrafına enkazı incelemek ve sizi kurtarmak için gelen insanlara yardımcı olabilirsiniz. Bunun için eğer etrafınızda az da olsa bir açıklık varsa oraya doğru ışığı açıp kapatın, dışarıdakiler orada birisinin olduğunu anlayacaklardır.

Önemli Uygulamaları Telefonunuza İndirin

Deprem için Telefona Uygulamalar indirin
Deprem için Telefona Uygulamalar indirin

Sağlık Bakanlığı ve AKUT gibi kuruluşların bu tip olaylarla ilgili önemli mobil uygulamaları bulunuyor. Sağlık Bakanlığı, deprem anında oluşabilecek yaralanmalar’da kendi başınıza neler yapabileceğinizi anlatıyor. Aynı zamanda AKUT, depremde nasıl kendimizi koruyabileceğimiz gibi bizi hayatta tutabilecek önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Deprem gibi doğal afetlerle ilgili yerli ve yabancı bir çok mobil uygulama var. Bunları araştırıp sizin için önemli olabileceğini düşündüklerinizi indirebilirsiniz.

Güç Tasarruf Modu

Depremde Telefonu Tasarruf Moduna Alın
Depremde Telefonu Tasarruf Moduna Alın

Deprem anında yapabileceğiniz öncelik bir davranış olmasa’da deprem sonrasında cihazınızı güç tasarruf haline getirerek şarjınızın daha uzun dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Hiç kimseye ulaşamasanız bile onların size ulaşması ve saati görebilmeniz gibi bir çok hayatınızı kurtaracak unsuru üzerinde taşıyor.

Eğer sizin bildiğiniz veya fikir ürettiğiniz daha farklı Deprem’de Telefon sayesinde hayatta kalabileceğimiz şeyler varsa yorum olarak yazabilirsiniz.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Depremde Telefon sayesinde Hayatta Kalın