DLL Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür!

DLL Hatası Nedir ve Nasıl Çözülür!

Oyun veya herhangi bir program çalıştırmaya kalktığınızda “DLL” hatasıyla karşılaştığımız olmaktadır. Pekiyi bu DLL hatası nedir ve nasıl çözülür?

DLL Hatası Nedir?

DLL hatası herhangi bir program veya oyunun çalışması için sisteminizde bulunması gereken, sonu “.dll” şeklinde biten bir dosyanın eksik olmasından kaynaklıdır. Dll hatası çözümü diğer hatalar gibi uğraştırıcı ve bunaltıcı şekilde zor değildir. Yani bir DLL hatasıyla karşılaştığınız zaman bilmeniz gereken, bilgisayarınızda o dosyanın bulunmaması ve çözümü için indirilip doğru konuma eklenmesi olacaktır. Birçok sonu “.dll” şeklinde biten hata vardır, bunlara örnek olarak sadece bir “DLL” hatasının çözümüne göz atacağız. Diğerleri de aynı yöntemle çözüldüğünden dolayı birden fazla hatayı ele almak gereksiz olacaktır.

32 Bit Sistemler İçin DLL Hatasının Çözümü!

32 Bit sistemler için DLL hatası çözümü çok basittir. Örnek olarak “Xinput1_3.dll” dosyası hatasını aldığımızı varsayıyoruz. Başka “dll” hatası alıyorsanız hiç fark etmez bu sefer o “dll” dosyasını indirip bu hatada yaptığımız işlemi yapmanız gerekir. Görselde “Xinput1_3.dll” dosyası gerektiren “Mount And Blade Warband” oyununa bilgisayarımızda “Xinput1_3.dll” bulunmadan giriş yapmayı denedik.

Gördüğünüz gibi bu şekilde bir DLL hatası karşımıza çıkmakta. Çözüm için İNDİR yazan yazıya tıklayarak eğer “Xinput1_3.dll” dosyası hatası alıyorsanız indirin. Daha sonra indirdiğiniz “rar” dosyasını açın ve içindeki DLL dosyayını masaüstüne atın. Ardından masaüstüne attığımız DLL dosyasını şu konumun içine atalım.

  • Bilgisayar / Yerel Disk C / Windows / System32

System32 klasörünün içine indirmiş olduğunuz DLL dosyasını attıktan sonra yönetici izni isteyebilir “Evet” deyin. Bu şekilde 32 bit sistemler için DLL hatasını çözmüş olduk. Diğer DLL hataları içinde tarayıcıda hatayı yazıp indirin ve “System32” içine atın.

64 Bit Sistemler İçin DLL Hatası Çözümü!

64 bit işletim sistemler için DLL hatası çözümü 32 bit sistemlerden farklıdır. Aslında mantık yine aynı fakat indirdiğimiz DLL dosyasını “System32″ye attıktan sonra bir klasör içine daha atmamız gerekiyor. İNDİR yazan yazıdan “Xinput1_3.dll” hatası alıyorsanız indirin. Ardından DLL dosyasını masaüstüne atarak aşağıdaki yazan iki yolun içine atın.

  • Bilgisayar / Yerel Disk C / Windows / System32
  • Bilgisayar / Yerel Disk C / Windows / SysWOW64

İşte bu kadar! Artık DLL hatası almayacaksınız. 64 bit sistemlerde “SysWOW64” klasörünün içine de indirdiğiniz DLL dosyasını atmanız gereklidir.  64 bit sistemlerde başka DLL hataları alıyorsanız tarayıcınızda aratın ve indirdikten sonra verilen konumların içine atın.

38
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.