e
sv

Dogecoin Nedir? Dogecoin Nasıl Ortaya Çıktı?

815 Okunma — 28 Nisan 2021 07:22
avatar

ORHUN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kripto para piyasasında yakaladığı yükseliş ile deprem etkisi yaratan Dogecoin son zamanlarda kripto yatırımcılarının da en çok takip ettiği kripto para birimleri arasında yer alıyor. Dogecoin nedir sorusu kripto dünyasında en fazla cevap aranan sorular arasındadır. Geleceğine ilişkin de oldukça olumlu yorumlar alan Dogecoin, kripto piyasasına giriş şekli ile de kısa zamanda elde ettiği yüksek değer ile de kripto piyasasının en çok geleceği merak edilen kripto paraları arasında bulunuyor.

Dogecoin Nedir?

Bir tür dijital varlık olarak işlevini sürdüren Dogecoin ilk olarak 2013 yılında ortaya çıkartılan bir kripto para birimidir. Günümüzde özellikle son dönemlerde kripto para birimlerine olan ilginin artması ile Dogecoin’de yerini sağlamlaştırmış ve yatırımcılarını oldukça mutlu etmeyi başarmıştır.

Dogecoin bugün piyasada herhangi bir şekilde blockchain teknolojisi üzerinde etki yaratma çabasında olmadığından dolayı, transferleri halen Litecoin’e ait olan blockchain teknolojisi üzerinden gerçekleşir. Bundan sebeple Litecoin ağı üzerinde meydana gelen her yeni gelişme ve güncelleme aynı zamanda Dogecoin için de geçerli olmuş olur.

Dogecoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Dogecoin’in temel itibari ile bir tür şakadan ileri gelerek oluşturulması, bunu her duyanın oldukça şaşırdığı bir bilgidir. İlk olarak Jackson Palmer ve Billy Markus ortaklığında oluşturulan ve daha sonrasında geliştirilen Dogecoin eğlenceli bir para birimi yaratmak amacı ile oluşturulmuş bir kripto para birimidir.

Ortaya çıkışının ardından 2014 yılında da sahip olduğu toplam hacmi ile Bitcoin’de içlerine dahil olmak üzere diğer kripto para birimlerine ciddi oranda fark atmayı başarmıştır. Her geçen gün gelişimi ile birlikte piyasada başarılı bir yükseliş grafiği çizen Dogecoin, 2018 0,017 dolar değerine sahip olarak zirveye yerleşmiştir. Günümüzde de hala yükselişi devam eden Dogecoin, aynı zamanda geleceği en parlak olan kripto para birimleri arasında da yerini şimdiden ayırmıştır. Elde edilen bu veriler Dogecoin kaç dolar ve yatırım için güvenli mi gibi sorulara yanıt arayanlar için önemli bir cevap niteliğindedir.

Dogecoin Özellikleri Nelerdir?

 • Dogecoin tamamı ile dost bir para birimi olarak tasarlanmıştır. Buradan da anlaşılabileceği gibi ileriye yönelik alışverişlerde kullanılabilecek bir para birimi olma özelliğine sahiptir.
 • Dogecoin, kripto para piyasası içerisindeki pozisyonu ile değerlendirildiğinde son derece aktiftir ve oldukça kalabalık bir topluluğa sahip olması ile ön plana çıkar. Bu özelliği ile de birçok projede finansör birim olabilme niteliği taşır.
 • Dogecoin ödeme birimi olarak kullanıma geçtiğinde bahşiş olarak kullanılabilecektir.
 • Dogecoin’i diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özellik deflasyonist değil tamamı ile enflasyonist bir yapıya sahip olmasıdır.
 • Dogecoin, madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi olması ile de ön plana çıkmaktadır.

Dogecoin Yükselmeye Devam Edecek mi?

Dogecoin’in son dönemlerdeki yükselişi ile birçok yatırımcının aklında Dogecoin kaç dolar oldu sorusu yer aldı. İlk çıktığı güne kıyasla kat be kat daha fazla değer kazanan Dogecoin özellikle son dönem elde ettiği büyüme ve değer kazanma oranları ile birçok yeni yatırımcının da dikkatini çekmeyi başardı. Borsada TL üzerinden Dogecoin kaç TL gibi araştırmalar yapan yatırımcılar da gördükleri yükseliş ile yatırımlarını Dogecoin’e yöneltti.

Dogecoin hakkında değerlendirmelerde bulunan analistler Dogecoin’in geleceği için oldukça olumlu yorumlar paylaşmaktadır. Amerika’da başlayan popüler büyümenin tüm dünya borsalarında aynı popülariteye sahip olacağını düşünen analistler bu kapsamda Dogecoin’in de ilerleyen dönemlerde 1 dolar seviyelerine ulaşabileceği fikrinde sabittir.

Dogecoin Nereden Alınır?

Dogecoin güncel hali ile birçok kripto piyasasında işlem görmektedir. Dogecoin nasıl satın alınır sorusuna yanıt arayan yatırımcılar aşağıdaki platformlar arasından tercih yaparak satın alım işlemlerini gerçekleştirebilir;

 • Binance,
 • Huobi Global,
 • Coinbase,
 • Kraken,
 • Kucoin,
 • Bitfinex,
 • Btctürk,
 • Paribu,
 • Gate.io.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Dogecoin kripto para piyasalarında birçok işlem çifti seçeneğine sahiptir. Sayısız platformdan gerçekleştirilecek satın alma işlemlerinde kullanıcılar satın alınacak işlem çiftini seçerek kolay bir şekilde Dogecoin satın al yönergeleri doğrultusunda satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Dogecoin satın almak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • Kullanıcıların ilk etapta hangi platformu kullanacaklarına karar verdikten sonra uygulamaya üye olarak giriş yapmaları gerekir.
 • Kripto borsa platformları yüksek güvenlik düzeyine sahiptir. Bu nedenle kullanıcıların burada işlem yapacakları durumlarda sınırlar ile karşılaşmamaları için bütün güvenlik adımlarını aşmaları ve bilgilerin hepsini doğrulamaları gerekir.
 • Platforma tam giriş yetkisinin alınmasının ardından kullanıcılar kullandıkları banka hesaplarından sisteme TL yüklemesi yapmalıdır. Bu aşamada uygulamanın cüzdan bölümü kullanılabilir. Yapılacak para transferi ile paranın platforma yüklenmesinin ardından kripto satın alma işlemlerine başlanabilir.
 • Platform üzerinden yatırımcılar önce hangi DOGE işlem çiftini alacağına karar vermeli ve bu doğrultuda işlem çiftinde yer alan para birimine TL miktarını dönüştürmelidir. Uygulama içerisinden yapacakları dönüştürme ile listede mevcut bulunan DOGE işlem çiftlerinden istedikleri birimden Dogecoin satın al butonu ile satın alma işlemini gerçekleştirebilirler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dogecoin Nedir? Dogecoin Nasıl Ortaya Çıktı?