Dua Kabul Olma Duası Nedir? Nasıl Okunur? Dualar Nasıl Kabul Olur?

Bir dua okuduğunuzda okuduğunuz dua kabul olması içinde bir dua okumak istediğinizde bu duaları okuyabilirsiniz. Ülkemiz her ne kadar Cumhuriyet ve Laik bir sistemle yönetilse de vatandaşların çoğunun dini Müslümandır ve bu bilinmektedir. Müslümanların okuduğu dualarda insanların inanç gücünün kuvvetli olmasından kaynaklı okudukları duaların kabul olması için de üstüne bir dua okuma istekleri uzun zamandır görülmektedir.

Dua Kabul Olma Duası Nedir -1.jpg
Dua Kabul Olma Duası Nedir -1.jpg

Son zamanlarda özellikle bu soruların artması ile birlikte Diyanet veya çeşitli Dini İslam sitelerinde bu soruların cevapsız bırakılması üzerine yardımcı bilgiler edinebileceğiniz bu içeriği oluşturmak istedik. Böylelikle Dua kabul olma duası hakkında bilgiler öğrenebileceğiniz gibi nasıl okunur? ve dualar nasıl kabul olur? gibi konuya dair bir çok önemli sorunuza cevapları da buradan bulabileceksiniz.

Bir hadis-i şerifte şöyle buyuruyor; edinilen duanın kabul olması için iki önemli şey vardır! bunlar ilki edilen duanın ihlas ile yapılmasıdır. İkincisi ile duayı edenin yediği ve giydiğinin helal olmasıdır. Duayı okuduğunuz yerde bir haram iplik dahi olsa edinilen duanın kabul olmayacağı söylenir. Yani dua ettiğinizde üzerinizdekiler, giysileriniz, çevrede bulunan size ait olan veya helal olmadığını bildiğiniz bir ortamda dahi dua etmekten geri durunuz.

Allah korkusunun hiç bir zaman yitirilmeyeceği ve haramdan korkulduğu bir ortamda edilecek dua kabul olacaktır. Duayı okumanızın ardından İhlas suresi de okuyabilirsiniz.

DUA KABUL OLMA DUASI NEDİR? NASIL OKUNUR? DUALAR NASIL KABUL OLUR? 2023

Dua, Müslümanların inanç ve ibadet hayatının önemli bir parçasıdır. İman edenler, Allah’a yönelerek niyazda bulunmak, dileklerini iletmek, şükürlerini sunmak ve günahlarının affedilmesini istemek amacıyla dua ederler. Ancak, Müslümanların okudukları duaların kabul olması için belli şartlar vardır.

Dua Kabul Olma Duası Nedir -1.jpg
Dua Kabul Olma Duası Nedir -1.jpg

Bir hadis-i şerifte, edinilen duanın kabul olması için iki önemli faktör vurgulanmaktadır. Bunlar, edilen duanın ihlas ile yapılması ve duayı eden kişinin yediği ve giydiğinin helal olmasıdır. İhlas, duaların Allah’a karşı samimiyetle yapılması, kalbinin Allah’a yönelik olması, içtenlikle niyazda bulunulması anlamına gelmektedir. Yani, dua ederken Allah’tan başka kimsenin yardımına başvurmadan, sadece Allah’a yönelerek, sadece O’ndan yardım istenmelidir. Ayrıca, dua eden kişinin yediği ve giydiği şeylerin helal olması da önemlidir. Haram yemek, içmek, giymek veya kullanmak, duanın kabul olmasını engelleyebilir.

Dua ederken, çevrede bulunan şeylere de dikkat edilmelidir. Eğer çevrede helal olmayan veya size ait olmayan bir eşya veya ortam varsa, dua etmekten kaçınmak gerekir. Bu nedenle, dua etmeden önce çevrenizdeki şeyleri kontrol etmek önemlidir. Ayrıca, dua ederken Allah korkusunun hiçbir zaman yitirilmemesi, haramdan korkulması gerekmektedir.

Dua ettiğinizde, kabul olması için okuyabileceğiniz bazı dualar da vardır. Mesela, “Hasbi Rabbi” duası, “Allahumme İnni Es’eluke” duası ve “Euzu-bi Kelimatillahi’t-Tammeti min Şerri Ma Halak” duası gibi dualar okuyabilirsiniz. Ayrıca, dua ettiğinizde İhlas suresi de okuyabilirsiniz. İhlas suresi, Allah’ın bir olduğunu, O’nun hiçbir şeye muhtaç olmadığını ve O’nun yaratıkları üzerindeki gücünü vurgulayan bir suredir. Dua, Müslümanların inanç ve ibadet hayatının önemli bir parçasıdır. Ancak, duaların kabul olması için belli şartlar vardır. Bunlar, edilen duanın ihlas ile yapılması ve duayı eden kişinin yediği ve giydiğinin helal olmasıdır. Ayrıca, dua ederken çevredeki şeylere de dikkat edilmeli ve Allah korkusunun

4
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.