Ekran Kartı Dikey Takma Aparatları Rehberi

Ekran Kartı Dikey Takma Aparatları Rehberi

Bilgisayar kasaları artık eskisi gibi kapalı ve ruhsuz değil. Ekran kartı dikey takma aparatı ve benzeri birçok şey ile artık toplama bilgisayar kasaları çok daha estetik ve renkli gözüküyor. Tabi her zaman performans ve kasanın fiziksel bütünlüğü birinci öncelik oluyor. Ne ilginç ki ekran kartı dikey takma aparatı bu estetik dışında bu ikisi içinde işe yarıyor. Bu durumun nedenlerini merak edeceğinizi düşünüp konu ile ilgili derin bir araştırma yaptık. Bir bilgisayar kasası bütünlüğü düşünülünce bu parçanın neden önemli olduğunu umarım anlatabiliriz.

Ekran Kartı Dikey Takma Aparatı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı dikey takma aparatı sayesinde ekran kartı sisteme yer çekimine karşı girmek zorunda kalmadığı için daha sağlam durur. Bu sayede kasanın hareket ettirilmesi durumunda PCI-Express bağlantı arayüzü’nün kırılma ihtimali ortadan kalkıyor. Bahsettiğim olayın tehlikesi artık ekran kartları’nın devasa boyutlara ve ağırlıklara ulaşmasından kaynaklanıyor.

Ekran Kartı Dikey Takma Aparatı Ne İşe Yarar?
Ekran Kartı Dikey Takma Aparatı Ne İşe Yarar?

3 slot genişliğe ve 2.5 kilogram ağırlığa sahip ekran kartları’nın market içerisinde satıldığı düşünülünce ekran kartı dikey takma aparatı kulağa oldukça mantıklı geliyor. Bunun dışında ekran kartları’nın dikey şekilde durması kasa’nın ön tarafından veya üst tarafından kasa fanları sayesinde içeri giriş yapan havanın daha kolay emilmesini sağlar. Bu ise ekran kartı’nın sıcaklıklarına yardımcı olur.

Ekran Kartı Dikey Takma Aparatı Neden Kullanılır?

Ekran kartı takma aparatı anakart ile ekran kartı’nın bağlantılı olduğu nokta yer çekimine zıt olduğundan ekran kartı’nı güç kaynağının üst noktalarında bir yerde dikey oturtarak kartın fiziksel bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

Ekran Kartı Dikey Takma Aparatı Neden Kullanılır?
Ekran Kartı Dikey Takma Aparatı Neden Kullanılır?

Bunun dışında kasa içinde ekran kartı fanların’ın size dönük yani cama bakıyor olması ön ve üst tarafta bulunma ihtimali olan ve amacı kasa içine hava üflemek olan fanlardan gelen havayı daha iyi emer ve bu ekran kartı’nın sıcaklıkları’nın düşmesinde yardımcı olur.

Ekran Kartı Dikey Takma Aparatı Önerileri

Bu konuda özellikle marka önermeme gerek yok bütünlüğü sağlam olsun yeter ama ben size gene de bir tane önereyim.  İsterseniz CoolerMaster Riser Ekran Kartı Dikey Takma Aparatı’nı kullanabilirsiniz. Umarım size yardımcı olmuşuzdur.

12
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.