Ekşi Sözlük Kapatıldı mı? (Neden Kapandı?) 2023

 Ekşi Sözlük Kapatıldı mı? (Neden Kapandı?) 2023
Okunuyor Ekşi Sözlük Kapatıldı mı? (Neden Kapandı?) 2023

Merhaba arkadaşlar Ekşi Sözlük kapatıldı mı? ve neden kapandı? gibi sorular çok fazla sorulmaya başlandı. Şuanda aldığımız bilgileri ve son dakika gelişmelerini de buradan sizlere aktarmaya devam edeceğiz. 1999 yılında kurulan ülkemizin en köklü sözlük sitelerinin başında gelen Ekşi Sözlük bugün itibariyle (21.02.2023) BTK tarafından erişim engeli getirildiği haberleri yapılmaya başlandı. Şuanda Ekşi sözlük sitesine giriş yapmaya çalıştığımızda karşımıza herhangi bir şekilde BTK tarafından kapatıldığına dair bir uyarı çıkmamaktadır. Bilindiği üzere kapatılan sitelere giriş sağlanmaya çalışıldığında bir uyarı yazısı çıkıyor. İlerleyen saatlerde durumun ne olacağıyla ilgili gelişmeleri de sizlere aktaracağız.

Ülkemizde yüz binlerce aktif yazarı barındıran en büyük sözlük sitelerinin başındaki Ekşi Sözlük tekrar açılacak mı, henüz bilinmiyor. Aynı zamanda hakkında herhangi bir açıklama da yapılmadığı için Twitter veya diğer sosyal medya platformlarında hakında dönen iddiaların gerçekliği henüz teyit edilememektedir.

Ekşi Sözlük Kapatıldı mı? (Neden Kapandı?)

Ekşi Sözlük Kapatıldı mı? (Neden Kapandı?) 2023
Ekşi Sözlük Kapatıldı mı? (Neden Kapandı?) 2023

Güncelleme:

Ekşi Sözlük resmi Twitter hesabı üzerinden erişim engeli yediklerini teyit etmiş durumda.

“merhaba, erişim engeli konusunda bir karar olduğunu gördük ancak ayrıntısı hakkında bilgi sahibi değiliz, yetkililerden bilgi almaya çalışıyoruz. bilgi aldıkça paylaşacağız.”

Bu paylaşımın ardından herhangi bir resmi açıklama gelmediği için yine sitenin hangi konudan dolayı kapatıldığı bilinmiyor. Lakin daha önce Peygamber efendimiz, HZ. Muhammed (s.a.v.) ile ilgili bazı hakaret edici paylaşımların olduğu ve bu konuda bir önlem alınmadığı için çok tepki topluyordu. Son dönemlerde ise bu tür hakaretleri kullanan kişilerin cezalandırıldığı ve başlıkların da kaldırıldığını görsek de bu algı bir süre daha ilerlemeye devam etmişti.

Ayşe Özdemir “Unutmamak gerekilir ki, Sözlük platformlarında bu tür hakaretler söyleyen kişiyi kapsamaktadır. Bugün İnstagram platformunda hakaret eden birileri var diye nasıl engelleyemiyorsak, ülkemizin de en büyük sözlük platformunu engellemek ne kadar doğru?”

Gelişmeleri ve yapılan açıklamaları buradan sizlere aktarmaya devam edeceğiz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın