Google Deprem Uyarı Sistemi İndir (APK ve İOS) 2023

Google Deprem Uyarı Sistemi İndir ile APK veya İOS olarak cihazlarınıza uygulamanın güncel gerçek sürümünü yükleyip kullanmaya başlayabilirsiniz. iPhone ve Android kullanıcıları için geliştirilen bu uygulama sayesinde deprem olmadan hemen önce bilgi sahibi olabileceksiniz. Dünya da ve ülkemizde artan depremlerden dolayı deprem sonrasında haberdar olmak oldukça önemli olsa da, daha da önemlisi depremden hemen önce haberdar olabilmekte. Google geliştirdiği bu uygulama sayesinde “Deprem Uyarı Sistemi” adı altında bulunduğunuz bölgede deprem olmadan önce size bilgi verecek.

Google Deprem Uyarı Sistemi İndir (APK ve İOS) 2023

Google Deprem Uyarı Sistemi APK veya İOS İndir sayesinde depremde sesinizi duyurabilirsiniz. Böyle güzel çalışan bir uygulama bulursanız eğer ve ücretli ise Android işletim sistemi kullanıcıları bu uygulamayı APK ile indirebilir ama ne yazık ki İOS işletim sisteminin kapalı bir kutu gibi çalışmasından dolayı İPhone kullanıcıları bu seçeneğe sahip değildir. APK bir uygulamayı nasıl kuracağınıza gelirsek eğer Google içerisinde Google Deprem Uyarı Sistemi APK indir diye aratarak güvenilen bir kaynaktan indirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Whistle APK İndir
Google Deprem Uyarı Sistemi APK İndir

Deprem eğilimli bölgelerde yaşayan yüz milyonlarca insanla birlikte, depremler her gün dünya çapında meydana gelmektedir. Erken bir uyarı, insanların sallanmaya hazırlanmalarına yardımcı olabilir, ancak bir depremi tespit edip herkesi uyarmak için kamu altyapısının inşa edilmesi ve devreye alınması maliyetlidir. İnsanlara arama yaptıklarında zamanında, faydalı deprem bilgileri ve gerektiğinde kendilerini ve sevdiklerini emniyete almaları için birkaç saniyelik uyarı sağlamak için Android’i kullanma fırsatı gördük.  

Reklam Alanı

Google Deprem Uyarı Sistemi isimli yeni uygulamasıyla ilgili detaylar aktarılmaya devam edilecektir. Bu konu hakkında merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz sorularınızı yorum olarak yazmanız yeterli olacaktır. Android ve İOS işletim sistemli akıllı telefon kullanıcıları yukarıda paylaşılan “Google Deprem Uyarı Sistemi İndir” bağlantısı üzerinden uygulamayı cihazlarına indirebilirler.

Google Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Whistle Deprem APK Uygulaması
Google Deprem Uyarı Sistemi Uygulaması

Wihstle demek İngilizcede düdük anlamına gelir. Google Deprem Uyarı Sistemi uygulaması insanların göçük altında kalma riskini düşünerek bu uygulamayı kullanarak göçük altından düdük sesi çıkarması amacı ile üretilmiştir. Bu ses sayesinde amaç anlık olarak konuşma yetinizi kaybetseniz bile ses çıkarabilme yeteneği kazanarak hayatta kalma yolunda bir adım atabilmeniz için geliştirilmiş bir programdır.

Google Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Android üzerinden Erken Deprem Uyarıları halihazırda 25 ülkede uygulanıyor ve bu yıl Google bunları dünya çapında daha yüksek riskli bölgelerde kullanıma sunacak. Resmi erken uyarı sistemleri olmayan yerlerde Android, telefonlardan bir depremin göstergelerini kitle kaynaklı olarak alabilir . Cihazlar depremlerin oluşturduğu dalgaları ilk algıladığında, Google telefonlardan gelen verileri analiz eder ve o bölgedeki kişilere erken uyarı uyarısı gönderir.

Reklam Alanı

JMA’nın iki EEW sistemi vardır: biri genel halk için, diğeri Ulusal Meteoroloji ve Hidrolojik Hizmetler için. Japonya genelinde kurulu 4.235 sismometrenin ikisinden (veya daha fazlasından) bir P dalgası tespit edildiğinde, JMA depremin merkez üssünün yaklaşık konumunu analiz eder ve tahmin eder . Bu, güçlü bir deprem bekleniyorsa JMA’nın etkilenen illerdeki insanları TV ve radyo aracılığıyla bilgilendirmesine olanak tanır.

Japonya sismik ölçeğinde 5 veya daha yüksek bir deprem beklendiğinde halkı uyarmak için bir Deprem Erken Uyarısı verilir. Japonya sismik ölçeğinde 3 veya daha yüksek (veya Richter büyüklük ölçeğinde 3.5 veya daha yüksek ) bir deprem beklendiğinde Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Hizmetlerine bir EEW tahmini (緊急地震速報(予報)) yayınlanır veya P- veya S-dalgalarının genliği 100 gal’den fazla ölçtüğünde.

Sistem, deprem hasarını en aza indirmek ve insanların güçlü yüzey dalgaları gelmeden tehlikeli bölgelere sığınmalarını veya tahliye etmelerini sağlamak için geliştirildi. Demiryolları tarafından trenleri yavaşlatmak ve fabrikalar tarafından deprem çarpmadan önce montaj hatlarını durdurmak için kullanılır.

Uyarının etkinliği, alıcının konumuna bağlıdır. Bir uyarı aldıktan sonra, bir kişinin harekete geçmesi için birkaç saniyeden bir dakikaya kadar veya daha fazla bir süresi vardır. Bir merkez üssünün yakınındaki alanlar, bir uyarı yapılmadan önce güçlü titreme yaşayabilir.

2011 Tōhoku depremi ve tsunamisinden sonra , EEW sistemi ve Japonya’nın tsunami uyarı sistemi etkili kabul edildi. Tsunami 10.000’den fazla insanı öldürmüş olsa da, EEW sistemi olmasaydı kayıpların çok daha yüksek olacağına inanılıyor. Nisan 2011’de Şili Telekomünikasyon Müsteşarı, ülkelerinin benzer bir erken uyarı sistemi kurmayı umduğunu söyledi.

19
A+
A-
Reklam Alanı
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.