GTA 5 Arabanın Üstünü Açma Rehberi

 GTA 5 Arabanın Üstünü Açma Rehberi
Okunuyor GTA 5 Arabanın Üstünü Açma Rehberi

GTA 5 Arabanın Üstünü Açma, hakkında bilgi veriyoruz. Arabaların üstünün nasıl açılacağını bilmeyenler için hazırladığımız bir rehber yazımız. Son zamanlarda oyunun yeni serisi çıkmadan GTA 5 oyununa ilgi daha’da artmaya başladı. Oyuncuların haritada gezerken ve hayallerini yaşarken görüp bir türlü nasıl yapıldığını bulamadığı bazı şeyler var. Bunların en başında GTA 5 Arabanın Üstünü Açma ile ilgili sorular geliyor.

Hayallerimizi yaşayabildiğimiz bir oyunda hayallerimizin arabaları’da genellikle üstü açık arabalar oluyor. Madem hayalleri oyunda yaşıyoruz, onunda tadını tam çıkartalım. GTA 5, hayalleri oyuna sığdıran ve yepyeni bir evren yaratmayı başarmış, efsane bir oyun. Oyun içerisinde gerçekçilik ön planda ve kontrol ettiğimiz karakterin kullandığı arabaların üstü’de açılabiliyor.

1000’sayfadan fazla senaryo hazırlanan bir yapımın böylesine kaliteli olmasına şaşmamak lazım. Bu yazımızda sizlere GTA 5 Arabanın Üstünü Açma ile ilgili bilgileri aktaracağız. Aynı zamanda oyunla ilgili bilmeniz gereken bir kaç bilgiden’de bahsedeceğiz.

GTA 5 Arabanın Üstünü Açma

GTA 5 Arabanın Üstünü Açma, aslında çok zor olmayan fakat bilmeyenler için bulunması zor olan bir özellik. Oyun içerisindeyken oyunu oynadığınız platforma bağlı olarak basit bir işlem yapmanız gerekiyor. Bu sayede üstü açık arabaya bindiğiniz zaman arabanın üstünü kolaylıkla açıp, kapatabilirsiniz.

GTA 5 oyununda yer alan cabrio tarzındaki tüm araçların üzerini açabilirsiniz. Oyun içerisinde değil oyundaki karakterinizi yönettiğiniz konsol sayesinde bu araçların üzerini açabiliyorsunuz. Bunun nasıl yapıldığını aşağıda sizlere anlatıyoruz. Sormak istediğiniz ve merak ettiğiniz konuları yorum olarak yazabilirsiniz.

GTA 5 Arabanın Üstünü Açma
GTA 5 Arabanın Üstünü Açma

GTA 5 Arabanın Üstü Nasıl Açılır? (Hangi Tuş)

GTA 5 Arabanın Üstü Nasıl Açılır?, hangi tuş açıyor? gibi sorular çok fazla soruluyor. Bizde tüm bu soru işaretlerini giderecek bir yardımcı içerik oluşturmaya karar verdik. Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı ve detaya yazımızda yer veriyoruz.

GTA 5 Arabanın üzerini açabilmek için cabrio tarzındaki bir araca binin ve sonrasında klavyeniz’de bulunan “H” tuşuna basılı tutun. Sonrasında arabanın üstü açılacak.

GTA 5 Nedir?

Grand Theft Auto V (daha çok GTA 5 olarak bilinir), Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunudur. 17 Eylül 2013 tarihinde PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya çıkmıştır. 

GTA 5 Nedir?
GTA 5

Oyunun grafikleri güncellenmiş yeni nesil sürümünün PlayStation 4 ve Xbox One için 18 Kasım 2014 tarihinde, Windows için 14 Nisan 2015 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun Kaliforniya eyaletinin güneyini temel alarak oluşturulmuş olan San Andreas eyaletinde geçmektedir.

GTA 5 Arabanın Üstünü Açma ile ilgili detaylar yazımızın en üst kısmında bulunmaktadır. Oyun hakkındaki genel bilgileri burada paylaşıyoruz.

San Andreas, büyük ölçüde Los Angeles şehrine dayanılarak oluşturulmuş olan Los Santos adlı şehirden (GTA San Andreas oyunundakinin güncellenmiş hali) ve büyük kırsal alanlardan oluşmaktadır. 

GTA 5

Seride bir ilk olarak oyunda üç ana karakter bulunmaktadır: Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton. Oyunun bütçesi 170 milyon sterlindir. Temmuz 2020 tarihi itibariyla yaklaşık 130 milyon kopya satıp 6 milyar dolardan fazla hasılat elde ederek ABD’de en çok satılan ve kâr elde oyun olmuştur.

GTA 5 Arabanın Üstünü Açma Tuşu gibi bilgiler yukarıda verilmiştir. Burada oyun hakkındaki bilgiler bulunuyor.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
 • İşlemci: Intel Core 2 Dört Çekirdekli İşlemci Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Dört Çekirdekli İşlemci (4 CPUs) @ 2.5GHz
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11)
 • Depolama: 72 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: %100 DirectX 10 uyumlu

GTA 5 Önerilen Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
 • İşlemci: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
 • Depolama: 72 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: %100 DirectX 10 uyumlu

GTA 5 Arabanın Üstünü Açma ile ilgili sorulan soru içerisine bu tür bilgiler eklememizin sebebi oyun hakkında genel bilgilendirme ve diğer oyun sevenlerin’de işine yarayabileceği oyun hakkındaki bilgileri sunmak. Merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz soruları yorum olarak yazabilirsiniz.

GTA 5 Hikaye Modu Nedir?

Oyunda MichaelFranklin ve Trevor isminde üç farklı karakter mevcuttur. Oyundaki üç karakterden her birinin farklı alanlarda farklı yetenekleri ve güçleri vardır. Örneğin, Trevor eski bir savaş pilotu olduğu için uçak, jet, helikopter ve diğer hava araçlarını kullanma konusunda diğer karakterlerden daha iyidir.

GTA 5 Hikaye Modu Nedir?
GTA 5 Hikaye Modu Nedir?

Michael ise eski bir banka soyguncusu olduğundan silah kullanma konusunda diğerlerinden daha iyidir. Franklin ise araç hırsızı olduğundan otomobil ve motosiklet sürme konusunda diğerlerine göre çok daha ustadır. Oyuncular karakterler arasında geçiş yapabilme imkanına sahiplerdir. Karakterler arasında geçiş yapılırken oyuncunun kullandığı karakterden Google Earth benzeri bir haritaya doğru uzaklaşıp diğer karaktere yakınlaştırma yaparak geçiş yapılmaktadır.

Karakterler arası mesafe ne kadar kısa ise geçiş işlemi de o kadar kısa olmaktadır. Oyunda jet ski sürme, uçuş yarışlarına (uçuş okuluna benzer ölçekte uçak yarışmaları) ve off-road yarışmalarına katılma, paraşütle atlayış, akrobasi, yoga, triatlon yapma, tenis oynama ve golf oynama gibi birçok küçük etkinlik mevcuttur. Her bir karakterin ayrı hobileri vardır.

GTA IV’da seriye giren mobil telefon da bu seride biraz değiştirilmiş bir biçimde yer almaktadır. Mobil telefon daha çok internete bağlanmak için kullanılmaktadır. iFruit isimli yeni telefondan resimler çekip Rockstar Social Club‘a yükleyebilme olanağı sunulmaktadır. Telefonda aynı zamanda kamera, internet, kişiler, sosyal medya, bir takvim ve bitirilen bir görevi tekrar yapabilme olanağı sunan bir uygulama yer almaktadır. Ve aynı zamanda iFruit akıllı telefona indirilebilir.

GTA V’de önceki serilere göre daha çok araç bulunmaktadır. Önceki serilerdeki kontrol sistemi, hemen hemen bu oyunda da aynı şekildedir. Ayrıca, Max Payne 3’teki multiplayer moduna benzer bir çoklu oyuncu modu vardır.

Oyunun haritasının Red Dead RedemptionGrand Theft Auto: San Andreas ve Grand Theft Auto IV oyunlarının haritalarından daha büyük olduğu açıklanmıştır.Oyundaki haritalardan birisi ise,çöl arazili olan Manhunt adlı oyundan bildiğimiz Carcer City olarak geçmektedir. Bazı özel korumalı bölgelerin dışında oyunun tüm haritası açıktır ve başlangıçtan itibaren tüm haritayı gezmek ve keşfetmek mümkündür. Oyundaki coğrafi alan büyük ve geniştir. Dağlar, nehirler, göller, okyanuslar, askeri üsler, plajlar, tarım arazileri, ormanlar, çöller ve yoğun kentsel ortamlar mevcuttur. Okyanus tabanı ayrıntılı ve keşfedilebilmeyi bekler bir haldedir. Dalış kıyafeti, oksijen tüpü ve palet gibi dalış ekipmanlarıyla deniz altına dalabilmek mümkündür. Deniz altında doğal yaşam da mevcuttur. Bunun yanında deniz altında batıklara ve hazinelere ve zehirli mantarlara rastlamak mümkündür.

GTA San Andreas‘taki istatistik özelliği bu oyunda da yer almaktadır. Her bir karakterin istatistik özellikleri bulunmaktadır. Dayanma gücü, dayanıklılık, hız, araba sürüşü, nişancılık ve “özel yetenekler” gibi istatistikler; sürüş, koşu, atış gibi aktiviteleri yaptıkça artış göstermektedir. Yine San Andreas oyununda olduğu gibi bu oyunda da ev, garaj, işyeri satın almak veya kiralamak mümkündür. Taksi firması, tekne limanı, gece kulübü, golf sahası gibi işyerleri oyuncular tarafından satın alınabilmekte ya da kiralanabilmektedir.

Önceki oyunlarda da olduğu gibi, karakterlerin saç, kıyafet ve dövmeleri özelleştirilebilmektedir. Yine otomobiller ve motosikletler Los Santos Customs adlı dükkânda modifiye edilebimektedir. Oyunda silah menüsü önceki oyunlardan çok farklı bir şekilde tasarlanmıştır. 

GTA 5 Hikaye Modu

Red Dead Redemption ve Max Payne 3 oyunlarındakine benzer bir şekilde silahlar artık dairesel bir menüden seçilebilmektedir. Silahlar, lazer görüşü, dürbün, susturucu, fener ve çeşitli yüksek mermi kapasitesine sahip şarjörlerle modifiye edilebilir.Oyunda aynı zamanda lipsync özelliği de bulunmaktadır.

GTA 5 Arabanın Üstünü Açma hakkındaki tüm detaylar en yukarıdaki başlıklarda bulunuyor. Sonrasındaki başlıklar oyun hakkında genel bilgileri içeriyor.

Üstü Açık Araba Kabrio (Cabrio) Nedir?

Cabriolet veya Kabrio, 2 veya daha fazla oturma yeri olan (arkada acil oturma yeri ) 2 veya 4 kapılı , 2 veya 4 yan pencereli (tamamıyla indirilebilir camlar) havaya dayanıklı açılır kapanır tavanı olan, açık veya kapalı olarak kullanılabilen binek taşıtı. Tavanı tenteden yapılmışsa softtop, tavanı metalden yapılmışsa hardtop diye kendi arasında sınıflandırılır.

GTA 5 Üstü Açık Araba Modelleri

GTA 5 Arabanın üstü nasıl açılır öğrendiğinize göre şimdi sizleri bu konuda biraz daha heveslendirecek görselleri bir araya getirdik. Oyunda yer alan gerçekçi ve insanın araba sürme duygularını kabartan üstü açık araba modellerine göz gezdirin.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın