GTA 5 Görüntü Ayarları: En İyi (2020)

GTA 5 Görüntü Ayarları: En İyi (2020)

GTA 5 Görüntü Ayarları arayanlar için 2020 yılında kullanabilecekleri en iyi ayarları güncel olarak veriyoruz. Oyundaki grafik ayarlarıyla performansı arttırın. Sormak istediğiniz her sorunuzu aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz.

Teknik olarak yaşanan sorunlar ve hatalarınızla ilgili çözümleri’de sizlerle paylaştık. Oyunun doğru ve sorunsuz çalışmadığı durumlarda’da etkilenebilirsiniz. Grafik ayarları sırasında yaşadığınız bir sorun veya anlamadığınız noktaları bizlere bildirin.

Artık günümüzde oyunları sorunsuz çalıştırmak için ayarlar yaparken bilgisayarlarımızı’da bu oyunların sorunsuz çalışması için hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Konuyla ilgili bilgileri’de ayrıntılı bir şekilde yazımızın detaylarında göreceksiniz.

5 ‘inci ayda oyunculara özel hazırlanan haberimiz ayrıntılarıyla başlıyor. Sizden istenilen tam bir performans artışı için önerilenleri eksiksiz ve doğru uygulamanız.Sorulan sorulara özel olarak cevap verilecek. Sizlere aşağıda sunduğumuz GTA 5 Görüntü Ayarları sayesinde oyundaki FPS değerleriniz ve performansınız’da ciddi artışlar olacak.

GTA 5 Görüntü Ayarları

GTA 5 Görüntü Ayarları ile ilgili düzenlemelere başlamadan önce ayarlama işlemleri sırasında çok karşılaşacağınız bazı terimler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Terimleri doğru bilerek yapacağınız ayarları düzenlemeniz gerekecek.

GTA 5 Görüntü Ayarları
GTA 5 Görüntü Ayarları
 • Graphics: oyundaki görüntü ayarlarını kapsamaktadır. Oyun içerisinde gördüğünüz her grafiksel ayrıntıyı içerir. Aklınıza gelmeyen ışık oyunları, grafik kaliteleri gibi detaylara sahiptir.
 • FPS: oyunu oynarken ekranda gördüğünüz saniyedeki kare sayısını ifade ediyor. Oyunu normal ayarlarda 60 FPS değeri ideal olarak sayılır.
 • Boosting: oyundaki ayarları değiştirip oyundan aldığınız performansı arttırma işlemleridir.

GTA 5, oyuncuların oyundan aldıkları performansları kendileri göre arttırmaları için çeşitli ayarların düzenlenilmesine izin veriyor. Sunduğumuz görüntü ayarları ile bunu gerçekleştireceksiniz.

Grafikler yükseldikçe performansınız düşecektir, en iyi performans için daha kötü grafikleri kabul etmeniz lazım. Fakat oyunu oynayacak yeterli performansa getirip grafikleri’de yine ortalama görüntülere sabitleyebilirsiniz.

GTA 5 Oynayabilmeniz İçin Gereken Sistem Gereksinimleri

GTA 5 Oynayabilmeniz için kullandığınız cihazınızın sistem gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. Daha iyi performans alabilmek için daha iyi donanımlara ihtiyacınız olacak.

 • İşletim sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2 (Vista işletim sistemi kullanılıyorsa NVIDIA ekran kartı önerilir)
 • İşlemci: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.40 GHz (4 CPU) / AMD Phenom 9850 Dört Çekirdekli İşlemci (4 CPU) @ 2.5 GHz
 • Bellek: 4 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1 GB / AMD HD 4870 1 GB (DX 10, 10.1, 11)
 • Ses Kartı: % 100 DirectX 10 uyumlu
 • Sabit Disk Alanı: 65 GB
 • DVD sürücüsü: Yalnızca oyunun fiziksel bir sürümüne sahipseniz

Yukarıda verilen sistem gereksinimleri oyunu en alt seviyelerde çalıştıracak donanımlardan oluşuyor. Daha iyi FPS değerleri almak ve daha kaliteli grafikler ile oynamak için bunlardan daha fazlasına ihtiyacınız var.

İlginizi Çekebilir: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Değişti!

Önce Cihazınızı Optimize Edin

GTA 5 Görüntü Ayarları ile ilgili 2020 yılındaki güncel işlemleri yapmadan önce kullandığınız cihazı oyuna göre optimize etmeniz gerekiyor. Aşağıda maddeler halinde sunduğumuz uyarıları kontrol edin ve eksikse yerine getirin.

 • Ekran Kartı gibi cihazınızda’ki tüm sürücüleri güncelleyin,
 • Arka planda çalışan tüm gereksiz uygulamaları kapatın,
 • Diskleri birleştirmeyi deneyin,

Cihazınızı oyunlara göre optimize eden programlar kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak yayınlanan bir çok farklı program bulunuyor. Bu programlar cihazınızın oyunlardaki performansını arttırmasına yardımcı olacaktır.

Kullandığınız Grafik Ayarları ile Kaç FPS Aldığınızı Kontrol Edin

GTA 5, oyunculara anlık olarak FPS değerlerini aktaran bir veri sunabiliyor. Size verdiğimiz ayarları yapmadan önce oyundan aldığınız FPS değerinizi kontrol edin. Sonrasında verdiğimiz ayarları yapıp tekrar kontrol edin. Böylelikle FPS artışı olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Bunun için oyunda görüntü ayarları bölümüne gelip TAB tuşuna basarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: GTA 5 Hata Veriyor 2020

En iyi GTA 5 Görüntü Ayarları

GTA 5 Görüntü Ayarları yaparken grafik kalitesinin düşmesi sizi korkutmasın, çünkü mario oynar gibi oyunu oynamayacaksınız. Oyundaki performansınızı arttırarak donma, kasma ve takılma gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Daha akıcı oyun deneyimiyle zevkiniz’de eş değerli olarak artacaktır. GTA 5 Görüntü Ayarları yaparken oyunun performansını arttırmak ve bunu yaparken grafikleri olabildiğince iyi tutmaya çalışacağız.

GTA 5 Görüntü ayarlarınızı görselde’ki gibi düzenleyin:

En iyi GTA 5 Görüntü Ayarları

GTA 5, kullandığınız cihazınızın özelliklerine göre kendisini otomatik olarak dengelemeye çalışır. Oyundaki grafik ayarlarını yükselterek aldığınız FPS değerini düşürebilirsiniz. Grafik ayarlarını en alta alarak FPS değeri arttırmaya çalışmakta yanlış bir hamle olacaktır. Dengelemek her zaman sizin için en iyi seçenek.

Oyundaki en yüksek ve en düşük grafik ayarları ile olan farkı anlatan görseller:

GTA 5 En Düşük Görüntü Ayarları
GTA 5 En Düşük Görüntü Ayarları
GTA 5 En Yüksek Görüntü Ayarları
GTA 5 En Yüksek Görüntü Ayarları

En alttaki yüksek görüntü ayarlarında dokuların daha canlı olduğunu ve gerçekçiliğe en yakın ayarlar olduğunu görebiliyoruz. Düşük ayarlarda yine küçümsenmeyecek bir grafik yakalıyoruz fakat aynı zamanda oyundaki FPS değerlerimiz’de ciddi artış söz konusu oluyor.

 • FXAA yerine MSAA Kullan: Oyundaki kenar yumuşatma ayarlarında MSSA daha hızlı işlem yaptığından dolayı FXAA kullanmanız tavsiye edilmiyor. FXAA değerlerini kapatarak MSSA değerlerinizi 2x veya 4x yaparak FPS değerlerinizi kontrol edin. Size göre en uygununu bulup kullanmaya devam edin.
 • VSynch Deneyin: bu özelliği aktif etmek oyundaki kara hızı sınırlamasını kapatır. Çoğu oyuncu böylelikle FPS artışı yaşayabiliyor. Eğer sizde FPS değeriniz artmadıysa veya oyundaki görüntülerde yırtılmalar olduysa ayarı kapatın.
 • Nüfusu Azaltın: Bu özelliği kullanarak haritadaki ve çevrenizdeki insanları azaltabilirsiniz. Böylelikle oyundaki performansınızda ciddi bir artış göreceksiniz. Fakat şehrin biraz boşalması sizi rahatsız ediyorsa kullanmaya bilirsiniz.
 • Doku Kalitesini Azaltın: Oyunun grafiklerinden aldığınız ayrıntılar daha azalmış olacak fakat FPS değeriniz’de ciddi artışlar olacak. Seçim sizin.
GTA 5 Düşük ve Yüksek Doku Görüntü Ayarları
GTA 5 Düşük ve Yüksek Doku Görüntü Ayarları
 • Reflection MSAA: yansıma ayarlarını kontrol etmenizi sağlar. Yani oyunda gördüğünüz bir su birikintisi veya arabaların üzerindeki parlaklık gibi yansımalar. Bunu kapatarak küçükte olsa bir FPS artışı sağlayabilirsiniz.
 • Yüksek Çözünürlük Gölge Ayarları: Gelişmiş Grafiklere giderek hem bu ayarı hemde Genişletilmiş Gölgeler Mesafesini düşürebilirsiniz. Bu ayarları minimuma indirmek çok ciddi FPS artışları sağlayacaktır.

GTA 5 Gizli Görüntü Ayarları

GTA 5, oyunu içerisinde ayarlar kısmından düzenlenmeye izin verilmeyen bazı gizli ayarlar bulunuyor. Bunları düzenleyerek FPS değerlerinizi arttırabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için aşağıda anlattıklarımızı eksiksiz ve doğru uygulayın.

 • Oyunun yüklü olduğu klasöre gidin: Örnek, E: \ Games \ SteamApps \ ortak \ GTA V ,
 • Burada commandline.txt isminde bir dosya olacak dosyayı açın, eğer dosya yoksa bu isimle siz oluşturun,
 • Dosyayı metin belgesi olarak açın, ve karşınıza gelen satıra aşağıdaki komutları yazın.
GTA 5 Gizli Görüntü Ayarları
GTA 5 Gizli Görüntü Ayarları

Yukarıdaki komutları yazdıktan sonra kaydedip kapatabilirsiniz. Kodları yazmakta zorlananlar aşağıdan kopyalayabilirler.

 • -disableHyperthreading
 • -hdr
 • -Noquattransform
 • -adapter
 • -ignoreDifferentVideoCard
 • -FrameQueueLimit 0

Bu dosya komutlarına çok daha fazlası eklenebiliyor fakat zaten onları oyunun görüntü ayarları özellikleri ile değiştirebiliyorsunuz. Bunlar gizli olan ayarlar.

İlginizi Çekebilir: GTA 5 Online Nasıl Girilir?

GTA 5 Görüntü Ayarları için verebileceklerimiz şuanda bu kadar. İlerleyen zamanlarda yeni nesil güncel düzenlemeleri aktarmaya devam edeceğiz. Sormak istediğiniz soruları yorum olarak yazabilirsiniz.

9
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.