Hatay Kart HES Kodu Yükleme

Hatay Kart HES Kodu Yükleme

Hatay Kart HES Kodu Yükleme. Covid-19 sebebiyle sağlık bakanlığı tüm vatandaşların sağlığını korumak amaçlı önlemler aldı. Bu önlemler bazen hafta sonu sokağa çıkma yasağı oldu. Bazen ise HES kodu uygulaması gibi örnekler ile çıktı karşımıza. Bugün HES Kodu Nedir? Hatay Kart HES Kodu Yükleme. Konularına bakacağız.

Hatay Kart HES Kodu Nasıl Yüklenir?

Hatay Kart HES Kodu Yükleme işlemi için bilgiler güncellenmiştir. Hatay Kartınıza HES kodu yüklemek için öncelikle HES kodu almalısınız. HES kodu almak için ise öncelikle e-devlet şifreniz olmalı. E-devlet şifreniz yoksa rastgele bir ptt şubesinden alabilirsiniz. E-devlet hesabınıza girdikten sonra ara kısmına HES kodu üret yazıp aratın.

Hatay Kart HES Kodu Nasıl Yüklenir?
Hatay Kart HES Kodu Nasıl Yüklenir?

Çıkan sayfada yeni HES kodu ürettikten sonra o kodu kopyalayın. Devamında google’ye girip. Hatay Kart yazarak aratın karşınıza çıkan sayfada Hatay Kart arkasındaki kart numarası ile giriş yaparak Hatay Kartınıza e-devlet aracılığı ile HES kodu yükleyebilirsiniz. 

Hatay Kart HES Kodu Neden Yükleniyor?

Son dönemde alınan bir karardan dolayı. Hatay anlık olarak Türkiye de en çok covid-19 vakası bulunduran şehir konumunda HES kodu bildiğiniz üzere sağlık bakanlığına kayıtlı sağlık verilerinizi saklıyor eğer bir ara covid testi yaptırırsanız ve pozitif çıkarsa bu durum HES kodunuza yükleniyor ve bilgi otomatik Hatay Kartınıza aktarılıyor. Bu sayede covid’li kişiler 15 günde bir yapılan testte negatif çıkana kadar toplu taşıma kullanamıyor.

Hatay Kart HES Kodu Yüklemezsem Ne Olur?

HES kodu’nun yüklenmesinin tek sebebi covid-19 virüsü’nün yayılımını önlemek. Bırakın toplu taşımayı covid barındırıp dışarıda gezmek zaten yasak. Covid barındırıp dışarıda gezenler bile ceza alıyor ve covid hastalarının kaldığı karantina yurtlarına gönderiliyor. Covid barındırıp toplu taşıma kullananlara da aynı tepki gösterileceğine eminim.

14
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.