İdeal İşlemci Sıcaklığı Ne Olmalı?

İdeal İşlemci Sıcaklığı Ne Olmalı?

İdeal İşlemci Sıcaklığı Ne Olmalı? İşlemci kısaltılmış diğer adı ile CPU dediğimiz donanım parçası bilgisayarın beynini oluşturur. Merkezi işlem birimi adındaki bu parça aynı zamanda yüksek ısılar üretir. Size İdeal İşlemci Sıcaklığı Ne Olmalı? Onu anlatayım.

İdeal İşlemci Sıcaklığı Nedir?

İdeal İşlemci Sıcaklığı Nedir?
İdeal İşlemci Sıcaklığı Nedir?

İdeal işlemci sıcaklıkları genel olarak bilgisayarda hiçbir işlem gerçekleştir miyorsanız 30-50 derece arası olmalıdır. Yüke bindikçe yavaşça artar. 90 dereceyi geçmesi insanı biraz düşündürmeli. Masaüstü bilgisayar kasalarında 90 dereceyi pek geçtiği görülmez ama notebook kasalarında bu sıcaklıklar 99-100 dereceyi bulabilir.

Bu sıcaklıklar evet yüksektir daha düşük olması tercih edilir ama aynı zamanda günümüzde çıkan birkaç yıllık güncel işlemciler 105 dereceye kadar dayanabiliyor diye biliyorum. Herhangi yüksek ısınma durumunda yeni ve modern bir işlemci kendini soğutmak için frekans değerlerini düşürür ve sistemi anında kapatır.

İdeal İşlemci Sıcaklığı Nasıl Sağlanır?

İdeal İşlemci Sıcaklığını sağlamak için birkaç gerekli şey var. Notebook cihazlar için yapmanız gerekenler sırasıyla notebook fanlarındaki tozları temizlemek ve işlemci ile soğutucu blok arasındaki termal macunu yenilemektir.

İdeal İşlemci Sıcaklığı Nasıl Sağlanır?
İdeal İşlemci Sıcaklığı Nasıl Sağlanır?

Bilgisayar kasasında durum farklıdır. İşlemci üstündeki soğutucuyu bile daha kaliteli bir hava soğutucu veya hazır sıvı soğutma sistemleri ile değiştirebilirsiniz. Kaliteli bir termal macun kullanmanızı öneririm.

Termal Macun Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Termal macun biraz sıvı ama akışkan olmayan zaman geçtikçe kuruyup katılaşan bir çeşit ısı dağıtıcıdır. Bu ısı dağıtıcı malzeme işlemcinin üstüne ne çok ne çok fazla olacak şekilde dökülür ve üstüne yayılır. Sonrasında soğutucu işlemci üstüne monte edilir. Klasik termal macunların ömrü 6 aydır ama 1 yıl değiştirmemek çok büyük zararlar vermez. 

3
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.