IMEI Kayıt Ücretine Zam Gelebilir

 IMEI Kayıt Ücretine Zam Gelebilir
Okunuyor IMEI Kayıt Ücretine Zam Gelebilir

IMEI kayıt ücretine zam gelebilir olması açıkçası insanları sinirlendiriyor. Döviz kurunun ve vergilerin çok yüksek seviyelere ulaştığı bu dönemde tekrardan IMEI kayıt ücretine zam getirmek açıkçası gerçekten insanları çileden çıkarabilir. Belirtmem lazım ki anlık olarak teknolojik cihazlara ulaşabilmek için sahip olduğumuz alım gücü 2010 yılından 2020 yılına kadar %1000 olarak azalmış durumda ki bu insanlara teknolojiye erişebilmek için başka yöntemler bulma konusuna itiyor. Yurt dışından telefon almak ise bunlardan birisiydi. IMEI kayıt ücretlerine teşekkür edebiliriz çünkü artık bu da bize yardımcı olamaz.

IMEI Kayıt Ücreti Nedir?

IMEI Kayıt Ücreti Nedir?
IMEI Kayıt Ücreti Nedir?

IMEI kayıt ücreti yurt dışından bir telefonu ülkemize soktuğunuz zaman devlet o cihazdan vergi alamadığı için ödemek zorunda olduğunuz bir vergidir. Yoksa cihazınız ülke içerisinde çalışmaz. Bu yasa telefonlar için geçerlidir eğer tablet, bilgisayar veya oyun konsolu alırsanız ve kargo ile değil de bir tanıdığınız ile veya siz kendiniz getirirseniz aldığınız ürün için gümrük vergisi vermezsiniz ve ek olarak IMEI kayıt numarası gibi bir şey söz konusu değildir.

IMEI Kayıt Ücreti Zorunlu mu?

IMEI Kayıt ücreti elbette zorunludur. Tabi eğer cihazı telefon olarak kullanmak istiyorsanız çünkü Türkiye içerisine giren her telefonun TC kimlik numarası gibi numarası vardır. IMEI dediğimiz şey aslında bu numaradır. IMEI Kayıt ücreti ödeyerek telefonunuza özel bir kimlik numarası almış olursunuz. Bu numara’nın cihazınıza kayıtlı olmaması durumunda operatörlerden sim kartı alıp taktığınız zaman cihazınız çalışmaz.

IMEI Kayıt Ücretine Zam Gelebilir

Geçen yıl gerçekleştiği gibi bu senede IMEI kayıt ücreti yeniden zamlanıyor olabilir. Yurt dışından gelen mobil cihazlara uygulanacak olan kayıt ücretleri %9.11 artabilir. 

IMEI Kayıt Ücretine Zam Gelebilir
IMEI Kayıt Ücretine Zam Gelebilir

Herkesin bildiği üzere IMEI kayıt ücreti ilk olarak 2018 yılında 170 TL‘den 500 TL‘ye arttırılmıştı. Daha sonrasında gelen ek zamlar ile birlikte 1.838 TL‘ye kadar ulaşan IMEI kayıt ücretine, 2021 yılı yeniden değerlenme oranının belirlenmesi sonrasında ek bir zam daha eklenebilir. Yani bu durumda 2021 IMEI kayıt ücreti 1.838 TL‘den 2.006 TL gibi bir sayıya ulaşabilir.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın