İnstagram Diwali Story Nedir?

 İnstagram Diwali Story Nedir?
Okunuyor İnstagram Diwali Story Nedir?

İnstagram Diwali Story şuanda uygulamaya giren her kullanıcının dikkatini çeken yeni bir özellik gibi görünüyor. Bu duruma anlam veremeyenler “Nedir?” sorusunun cevabını aramak için arama motorlarında sorgular yapıyorlar. Bu tür değişiklikler ve anlam verilmeyen yeni güncellemelerle adını sık tekrarlamaya başladığımız İnstagram yine gündemde. Diwali kelimesinin anlamını ve bunun uygulamada ne işe yaradığını, yani hangi amaca hizmet ettiği merak konusu. Bizde sizler için Diwali Nedir? İnstagram uygulamasına özel olarak bu sorunun cevabını araştırdık.

İnstagram Diwali Nedir?

İnstagram uygulamasının hikaye bölümünün en başında gözüken Diwali Story ile ilgili çok fazla sorular sorulmaya başladı. Öncelikle bu yeni güncellemeyle en başa sabitlenen Diwali Hikayesi kalıcı değildir. Bir kaç gün sonra uygulamadan kaldırılacaktır. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da popüler olan sosyal medya platformu her milletin özel günleriyle ilgili paylaşımlar veya o güne özel mini güncellemeler yaptığını biliyoruz. İnstagram Diwali Story de bunlardan bir tanesi.

Nüfusu 1 milyardan fazla olan ve İnstagram uygulamasının en çok kullanılan ülkeleri arasında yer alan Hindistan da “Işık Festivali” için gelen bir güncellemedir. Hindistanlıların bu özel günde milyarlarca gönderi paylaşması ve bu Işık Festivallerinin de tüm dünyada merakla takip edilmesi üzerine İnstagram uygulaması bu güncellemeyi getirdi.

İnstagram Diwali Nedir?
İnstagram Diwali Nedir?

Diwali Nedir?

Divali, Hindistan merkezli olup Hinduların kutladığı ve başlangıcı Hindu takviminin Ashvin ayının 13. gününe, karanlık iki haftanın başlangıcına denk gelen, “ışık festivali” anlamına gelen bir ulusal festivaldir. Beş gün boyunca sürüp teolojik anlamının yanı sıra yeni yılın kutlanmasını referans vermektedir.

Diwali veya Deepawali, adını Sanskritçe “kil lamba sırası” anlamına gelen deepavali kelimesinden alır . Hindistan’daki birçok insan, iyinin kötülüğe karşı zaferine övgü niteliğindeki bir tatille uyumlu olarak, kendilerini ruhsal karanlıktan koruyan içsel ışığı sembolize etmek için evlerinin dışında bu lambaları yakacak.

Hindu kutlamaları, iki tanrı Rama ve Sita’nın sürgün edildikten sonra Hindistan’daki antik bir şehir olan Ayodhya’ya dönüşü üzerine odaklanıyor.

Beş günlük süreç ev temizliğini, yeni mobilyalar satın almayı ve sevdiklerinizle hediye alışverişini içerir . Aynı zamanda , iyi şans getirmeye yardımcı olmak için yeni mutfak eşyaları satın almak gibi geleneklerin yanı sıra ruhların iyi niyetini çekmek için diğer uygulamalara da odaklanır .


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın