İnstagram Şikayet Formu Doldurma [2021]

 İnstagram Şikayet Formu Doldurma [2021]
Okunuyor İnstagram Şikayet Formu Doldurma [2021]

İnstagram Şikayet Formu arayanlar için şikayet formuna nasıl ulaşabileceklerini ve ne şekilde doldurmaları gerektiğine dair detayları paylaşıyoruz. 2021 yılında herhangi bir şikayetinizi bu formu doldurarak çözüme kavuşturtabilirsiniz. İnstagram dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelmektedir. Henüz ülkemizde İnstagram herhangi bir merkez kurmadığı için kullanıcılar çeşitli şikayet veya mağduriyetlerini dile getirmekte zorlanabiliyorlar. Böylesine fazla kullanıcıya sahip bir sosyal medya platformu da tabi ki kullanıcıların şikayetlerini değerlendirebilecekleri bir sistem hayata geçirmiş durumdalar. Sizlere aşağıda verdiğimiz form sayesinde dilediğiniz şikayetinizi yazabilirsiniz. Şikayetiniz en kısa sürede okunarak değerlendirilecek ve sonucu mail adresinize gönderilecektir. Genellikle hesabı çalınanlar, kapananlar veya kendisiyle ilgili sahte hesaplar açılanlar İnstagram şikayet formu araştırması yapıyorlar. Tüm bunlarla ilgili detaylar da aşağıda verilmiştir. 2021 yılı boyunca içeriği sürekli güncelleyerek sizlere en doğru bilgileri aktarmaya devam edeceğiz.

İnstagram Şikayet Formu Nedir?

İnstagram Şikayet Formu sayesinde kişisel veya toplumsal olarak İnstagram’ı ilgilendiren her konuda şikayetlerinizi buradan yazabilirsiniz. Sizin fotoğraflarınızı veya adınızı kullanarak açılan sahte hesaplardan, toplumsal meselelerdeki kuralları ihlal ettiğiniz hesapları şikayet etmeye kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. İnstagram şikayet formunu doldurmak oldukça basittir. Fakat bu formun ciddi bir olay olduğunu unutmayınız. Mesaj yoluyla hakaret veya küfür edenleri bu yollarla şikayet etmek yerine onları engellemeyi tercih etmenizi öneriyoruz. Veya delillerle hukuki işlem başlatma hakkınızda yine sizde saklıdır. Fakat bu tür araştırması zor olan adımlarla ilgili İnstagram karşı taraflara yaptırım uygulamaktan kaçınıyor. Çünkü sizin ispat etmeye çalışmanız ve İnstagram’ın bu olayı araştırması oldukça zordur. Genellikle sahte hesap, hesabınızın çalınması gibi daha müdahale edilebilir konular için geçerli.

İnstagram Şikayet Formu Nedir?
İnstagram Şikayet Formu Nedir?

İnstagram uygulama içerisinde şikayet formu yer almaktadır. Fakat bu forma ulaşmak çok kolay değildir. Gereksiz şikayetlerden kaçınmak adına bu özelliği farklı bir yerden ulaşıma açmıştır. Sizlere yukarıda verdiğimiz bağlantı doğrudan İnstagram şikayet formuna yönlendirecektir. Orada nasıl bir şekilde doldurmanız gerektiğine dair detayları da aşağıda paylaşıyoruz. Eğer konuyla ilgili merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Detaylar güncel bir şekilde burada sizlere sunulmaya devam edilecektir. 2021 yılı boyunca İnstagram uygulamasına gelecek güncellemelerde olabilecek değişikleri de yine buradan duyuracağız.

İnstagram Şikayet Formu Doldurma

Topluluk Kurallarımıza veya Kullanım Koşullarımıza uymayan uygunsuz içerikler, yorumlar veya kişiler gördüğünüzde, yerleşik şikayet etme özelliklerimizi kullanarak bunları şikayet edebilirsiniz.Bir fikri mülkiyet ihlalini şikayet etmediğiniz sürece şikayetinizin isimsiz olarak yapıldığını unutmayın. Şikayet ettiğiniz hesap, kendisini kimin şikayet ettiğini görmez.

Instagram hesabınız varsa Instagram’da Topluluk Kurallarımıza uymayan profil veya içerikleri şikayet edebilirsiniz.Şu anda bir gönderiyi aşağıdaki nedenlerle şikayet edebilirsiniz:

 • Spam
 • Çıplaklık veya cinsellik
 • Nefret söylemi veya sembolleri
 • Irkçı dil veya faaliyetler
 • Şiddet veya tehlikeli organizasyonlar
 • Zorbalık veya taciz
 • Yasadışı veya yasal düzenlemeye tabi ürünler satma
 • Fikri mülkiyet ihlalleri
 • İntihar veya kendine zarar verme

Topluluk Kurallarımızı ihlal eden yorumlar görürseniz şikayet edebilirsiniz. Bir yorumu şikayet etmek için:

 1. Gönderinin altındaki  simgesine dokunun.
 2. Şikayet etmek istediğiniz yorumun üzerinde parmağınızı sola kaydırın (iPhone) veya yoruma dokunun (Android).
 3. (iPhone) veya (Android) simgesine dokunun.
 4. Bu Yorumu Şikayet Et(iPhone) veya Bu yorumu şikayet et(Android) seçeneğine dokunun.
 5. Spam‘a veya Uygunsuz‘a dokunun.
 6. Yorumun neden kötü amaçlı olduğunu seçin.

Bir fikri mülkiyet ihlalini şikayet etmediğiniz sürece şikayetinizin isimsiz olarak yapıldığını unutmayın. Şikayet ettiğiniz hesap, kendisini kimin şikayet ettiğini görmez.Birisi gönderinize uygunsuz bir yorum bırakırsa yorumu silebilirsiniz.

İnstagram Şikayet Formu Doldurma
İnstagram Şikayet Formu Doldurma

Instagram’da sahtekarlıklar, insanların sahte hesaplar açması veya takip ettiğiniz mevcut Instagram hesaplarını ele geçirmesi yoluyla gerçekleşir. Sahtekarlar bu sahte veya başkasının eline geçen hesapları kullanarak, kendilerine para veya kişisel bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmaya çalışır.Not: Instagram size hiçbir zaman Instagram uygulaması üzerinden hesabınızla ilgili direkt mesaj göndermez. Şifre tuzağı ve spam e-postaları tespit etmenize yardımcı olması için son 14 günde gönderilen resmi Instagram e-postalarını Ayarlarınızdan görüntüleyebilirsiniz.Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Sizden para isteyen, şahsen tanımadığınız kişiler.
 • Kredi, ödül veya diğer kazanımlar elde etmek üzere sizden kendisine para veya hediye kartı göndermenizi isteyen kişiler.
 • İş başvurusunda bulunmak için bir ücret ödemenizi isteyen kişiler.
 • Büyük şirketleri, kuruluşları veya tanınmış kişileri temsil eden doğrulanmamış hesaplar.
 • Instagram güvenlik ekibinden olduğunu iddia ederek sizden kullanıcı adınız veya şifreniz gibi hesap bilgilerinizi isteyen veya hesap doğrulama hizmetleri teklif eden kişiler.
 • Konuşmanızı Instagram dışında daha gizli veya daha az güvenli bir ortama (farklı bir e-posta gibi) taşımak isteyen kişiler.
 • Acil bir durumla karşı karşıya kalmış bir arkadaşı veya akrabası olduğunu iddia eden kişiler.
 • Bulundukları konumu yanlış tanıtan kişiler.
 • Tanıdığınız bir arkadaşınızdan veya şirketten gelmiş gibi görünen ve şüpheli bir bağlantıya tıklamanızı isteyen mesajlar.
 • Instagram’da kısa bir geçmişi olan hesaplar.
 • Yazım ve dilbilgisi hataları barındıran mesajlar veya gönderiler.
 • Sizden bir ödül almanızı isteyen kişiler veya hesaplar
 • Ürünleri abartılı indirimlerle sunan kişiler veya hesaplar

Instagram’daki bir satıcı hakkında daha fazla bilgi almak içinInstagram’da hesabınızı nasıl güvende tutacağınız hakkında daha fazla bilgi alın.Sahtekarlık amacı taşıdığını düşündüğünüz bir şey görürseniz yanıt vermekten kaçınmalı ve Instagram’a sahtekarlığı şikayet etmelisiniz. Bir fikri mülkiyet ihlalini şikayet etmediğiniz sürece şikayetinizin isimsiz olarak yapıldığını unutmayın. Şikayet ettiğiniz hesap, kendisini kimin şikayet ettiğini görmez.Sahtekarlık türleri

 • Romantizm Sahtekarlıkları: Romantizm sahtekarları genellikle tanımadıkları insanlara romantik mesajlar atar ve çoğunlukla boşanmış, dul kalmış veya zor bir durumdaymış gibi yaparlar. Uçuş veya vize parasına ihtiyaçları olduğunu iddia ederek internet üzerinden ilişkiler kurarlar. Amaçları önce güveninizi kazanmaktır; bu nedenle para istemeden önce sizinle sohbetlerine haftalarca devam edebilirler. Gerçek hayatta tanımadığınız kişilerle bu gibi konuşmalar yaparken dikkatli olun.
 • Piyango Sahtekarlıkları: Piyango sahtekarlıkları genellikle tanıdığınız birine veya bir kuruluşa (bir devlet kuruluşu veya sosyal medya platformu gibi) aitmiş gibi görünen hesaplardan gerçekleştirilir. Size gönderdikleri mesajlar, bir piyangonun kazananları arasında olduğunuzu ve ufak bir ön ödeme yaparak paranızı alabileceğinizi iddia eder. Sahtekar, sizden ev adresiniz veya banka bilgileriniz gibi diğer yasadışı faaliyetlerde kullanabileceği kişisel bilgilerinizi isteyebilir.
 • Kredi Sahtekarlıkları: Kredi sahtekarları, mesaj göndererek veya gönderilere yorum yaparak ufak bir ön ödeme karşılığında düşük faizli anında kredi verdiklerini iddia ederler. İlk ödeme yapıldıktan sonra daha büyük miktarda bir kredi vermek için daha fazla para isteyebilir veya konuşmayı bitirerek yapılan ödemeyle birlikte ortadan kaybolurlar. Tanımadığınız kişilere para göndermekten kaçının.
 • Asılsız Yatırım Sahtekarlıkları: Sahtekarlar, düşük miktarda bir parayı daha yüksek bir miktara (ör. 100 TL = 1000 TL) dönüştürmek gibi gerçek dışı parasal kazanç vaat edebilirler. Bu asılsız yatırım getirisi vaatleri, sahtekarın ödemeyle birlikte ortadan kaybolmasıyla sonuçlanır. “Küçük yatırımla kazanç elde etme”, saadet zincirleri ve “kısa süre içinde zengin olma” düzenleri dikkat edilmesi gereken bazı asılsız yatırım sahtekarlıkları arasındadır.
 • İş Fırsatı Sahtekarlıkları: İş fırsatı sahtekarları, yanıltıcı veya sahte iş ilanlarını kullanarak kişisel bilgilerinizi veya paranızı almaya çalışır. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen veya ilk olarak bir ödeme yapmanızı isteyen iş ilanlarından kaçının. İş ilanlarındaki bağlantılara tıkladığınızda, orijinal iş ilanıyla alakasız gibi görünen veya hassas bilgiler isteyen (ör. devlet kurumu tarafından verilmiş kimlik) ancak güvenli gezinme (https) kullanmayan internet sitelerine karşı dikkatli olun.
 • Kredi Kartı Dolandırıcılığı: Sahtekarlar, internette alışveriş yapmak veya başkalarını piyasa fiyatından çok daha ucuza ürün veya hizmet alma tuzağına düşürmek için çalıntı finansal bilgiler kullanırlar. Kredi kartınızda şüpheli hareketler fark ederseniz durumu finans kuruluşunuza veya yerel kolluk kuvvetlerine bildirmelisiniz.
 • Ücretli Abonelik Hizmetleri: Sahtekarlar, ücretli abonelik hizmetlerinin satışını veya tek seferlik bir ödemeyle bu ücretli abonelik hizmetlerine ömür boyu erişim teklif ederler. Sahtekarlar ürünü teslim etmeyeceği veya ürün iddia ettikleri gibi çalışmayacağı için bilinmeyen üçüncü taraflardan aboneliğe dayalı hizmetler satın almaktan kaçının.
 • Şifre Tuzağı Sahtekarlıkları: Şifre tuzağı, birisinin kişisel bilgilerinizi paylaşmanızı isteyen şüpheli bir mesaj veya bağlantı göndererek Instagram hesabınıza erişmeye çalışmasıdır. Bir sahtekar hesabınıza erişirse telefon numaranız veya e-posta adresiniz gibi bilgilere de erişebilir. Ayrıca hesabınıza girmenizi engellemek için şifrenizi de değiştirebilirler.
 • Gerçek Olmayan Satıcılar: Gerçek olmayan veya yanıltıcı satıcılar, alıcıları kandırmak için normalden düşük fiyatlı ürünler kullanmayı deneyebilir. Bu kişiler, alıcıları hızla harekete geçirmek için bir aciliyet hissi yaratabilir, güvenli olmayan bir yöntem üzerinden ödeme talep edebilir veya gönderilerinde konumlarını yanlış beyan edebilirler.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın