e
sv

İnstagram’da Nasıl Satış Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli

1049 Okunma — 18 Haziran 2019 07:24
avatar

ORHUN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram üzerinden son dönemlerde şirketler satış yapmaya başlarken, sizde kendi üretmiş olduğunuz ürünleri kolay bir şekilde satışa çıkarabilirsiniz. Bu yazımızda size Instagram’da nasıl satış yapılır? Instagram’da satış yapmak için neler gerekli? Instagram’da nasıl ürün satabilirim? Sorularını yanıtlayacağız.
Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook tarafından satın alındıktan sonra daha çok büyüyen Instagram artık sadece fotoğraf ve video paylaşım uygulaması değil, aynı zamanda şirketler, küçük ve orta ölçekli şirketler tarafından da ürün satışı için kullanılmaya başlandı. Satış yapmak için sadece şirket olmanız gerekmiyor. Sizde kendi yeteneklerinize bağlı olarak üretmiş olduğunuz ürünlerinizi Instagram hesabınız üzerinden kolay bir şekilde satışa çıkarabilir ve belli bir müşteri potansiyeli toplayabilirsiniz. 2019 itibari ile 850 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaşan Instagram, satış yapmak için oldukça ideal bir alan. Şimdi Instagram üzerinden satış yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

Akılda Kalıcı ve Yaratıcı Bir İsim Bulun

Akılda kalmak ve insanlar üzerinde bir marka bilinci oluşturmak oldukça önemlidir. Bu yüzden açacağınız Instagram hesabınızın ismi akılda kalıcı ve yaratıcı olmalıdır. Unutmayın bir Instagram hesabı üzerinden ilerde büyük satış rakamlarına ulaşarak bir işletme olabilirsiniz. Bu yüzden marka olabilecek bir isim bulmanızı öneriyoruz. Öncelikli olarak aklınıza gelen tüm isimleri not edin ve bu isimler arasında seçim yaparken çevrenize de danışarak ürün satışı yapacağınız sektöre en uygun ismi belirleyin.

Uygun Bir Sermaye Ayırın

Bir işletme kurmak için büyük sermayeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat Instagram üzerinden bir hesap açarak satış yapmak için büyük bir sermayeye ihtiyacınız yok. Fakat ilk olarak insanlara ulaşmak için sponsor reklamlar ve ilk ürünlerinizin tedariği için sermaye ayırmanız gerekiyor. İlk ürünlerinizi hazırda tutun ve aldığınız siparişleri hızlı bir şekilde göndererek müşterilerinizin güvenini kazanın. Bu sayede daha fazla ürün satışı yapabilirsiniz. Bu yüzden ufakta olsa ilk ürünlerinizi satın aldıktan sonra satışa çıkarın. Ayrıca Instagram üzerinden satışlarınızı kontrol etmesi, kargo için hazırlaması ve gönderimi, müşteriler ile ilgilenecek bir personel tutmak için sermayeniz olması gerekiyor. Daha sonra reklam bütçesi için ayırmanız gereken miktar ile sponsor reklamlar vererek ürünlerinizi herkese ulaştırabilirsiniz.

Hesap Gizliliğini Herkese Açık Olarak Ayarlayın

Hesap gizliğiniz herkesin göreceği şekilde açık olsun. Birçok hesap ürün satışı yaptığı halde hesap gizliliğini kapalı olarak tuttuğu için potansiyel müşterilerine ulaşamıyor. Bu yüzden hesap gizliliğiniz açık olsun. Ayrıca Instagram hesabınızda size ulaşılabilecek tüm bilgilere yer verin.

Kargo Şirketleriyle Anlaşın

Kargo şirketleri ile farklı şehirlere ürün göndereceksiniz eğer mutlaka en az 1 kargo şirketi ile anlaşma yapın. Bu sayede ürünleri daha uygun kargo ücretli ile gönderebileceksiniz. Bu sayede çok fazla kargo ücreti ödemek istemeyen potansiyel müşterilerinize daha kolay satış yapabilirsiniz. Ayrıca kargo şirketleri ile anlaşma sağlamanız dönem dönem yapmanız gereken ücretsiz kargo kampanyaları içinde önemlidir.

Paylaştığınız Ürünler Hakkında Gerekli Tüm Bilgileri Verin

Satışa çıkarmış olduğunuz ürünler ile ilgili bilgi verirken tüm detayları açıklayın. Bu bilgileri verirken yanlış bilgi vermemeye özen gösterin. Vereceğiniz yanlış bir bilgi müşterilerinizin memnuniyet oranını düşürecek ve yapılan yorumlardan dolayı ürün satışınız düşebilir. Bu yüzden ürünlerin fotoğraflarını kendiniz çekin ve doğru bilgiler verin. Fotoğraftaki ürünün aynısını gönderin. Fotoğraf çekimlerinize oldukça dikkat edin. Çünkü profesyonel bir şekilde çekilmiş ürün fotoğrafları kurumsal bir görüntüye sebep olur ve müşterilerinizin güvenini kazanırsınız. Ayrıca fotoğraflarınız ne kadar kaliteli olursa müşterileriniz etkilenerek ürünleri satın alabilirler.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Ali
  4 sene önce

  bende hile istiyorum

  yorum beğen
 • Efe
  4 sene önce

  Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Güzel bir yazı olmuş.

  yorum beğen
 • Sametuğur
  4 sene önce

  Uc gönderin

  yorum beğen
 • turk’pro
  4 sene önce

  selam arkadaslar ve pubg sevenler ilk vidyom uc gelse iyi olur ve cok iyi nolur gelsin

  yorum beğen
 • Ahmet
  4 sene önce

  Teşekkür ediyorum

  yorum beğen
 • efe ozbek
  4 sene önce

  Oldukça işime yaradı bu tavsiyeler

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

İnstagram’da Nasıl Satış Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli