İnternette Gezinmeyi Sağlayan Program Browser Nedir?

 İnternette Gezinmeyi Sağlayan Program Browser Nedir?
Okunuyor İnternette Gezinmeyi Sağlayan Program Browser Nedir?

İnternette Gezinmeyi Sağlayan Program Browser Nedir? sorusunun sorulduğu bilgi yarışmaları veya uygulamalarında hangi cevabın doğru olduğunu buradan öğreneceksiniz. Günümüzde genel kültür veya teknoloji sorularında yer alan “İnternette Gezinmeyi Sağlayan Program Browser Nedir?” sorusunun güncel cevabını sizlerle paylaşıyoruz. Bu sayede uygulamalar, programlar veya testler de karşılaşabileceğiniz bu sorunun en doğru cevabını öğrenmiş olacaksınız. Aynı zamanda konuyla ilgili detayları da aktarmaya devam edeceğiz. Farklı bir cevaplanmamış sorunuz varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Aslında her gün kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran Browser tam olarak ne işe yaradığını cevabı duyunca öğrenmiş olacaksınız. İnternette gezinmesi sağlayan derken sorunun içerisinde de cevaba dair çok büyük bir ipucu yattığını fark etmiş olmalısınız. Fakat bazen cevap olarak düşündüğümüz sonuçların bu kadar kolay olabileceğine ihtimal veremiyoruz. Bu gibi durumlarda da cevaptan emin olmak adına İnternette tıpkı soruda sorulduğu gibi gezinmeler yaparak cevapları arıyoruz.

İnternette Gezinmeyi Sağlayan Program Browser Nedir?

Web tarayıcısı veya ağ tarayıcısı (İngilizce: web browser) kullanıcıların World Wide Web (WWW) üzerinde bulunan bilgi kaynaklarını edinmeye ve görüntülemeye yarayan yazılımların genel adıdır. WWW üzerindeki bilgi kaynakları web sayfası, resim, video veya başka içerik türü olabilir. Bu kaynaklarda yer alan hiperlinkler aracılığıyla kullanıcılar, web tarayıcılarını kullanarak ilgili kaynaklar arasında dolaşabilir.

Web tarayıcılarının temel kullanım alanı World Wide Web’de gezinmek olsa da; özel ağlardaki web sunucuları tarafından sunulan bilgilere veya dosya sistemlerindeki dosyalara erişmek için de kullanılabilir.

İnternette Gezinmeyi Sağlayan Program Browser Nedir?
İnternette Gezinmeyi Sağlayan Program Browser Nedir?

Günümüzün en gözde web tarayıcıları Firefox, Internet Explorer’ın yerini alan Edge, Safari, Opera ve Chrome’dur.

Standart web tarayıcısı; metin veya çoklu ortam dosyalarını açabilir, kaydedebilir, HTML’den HTTP’ye tüm iletişim kurallarını ve standartları destekler, açılan sayfada aranan nesneyi bulabilir, sık kullanılanlar ve geçmiş listesi yapabilir, genel ağa dosya yükleme ve genel ağdan dosya indirme yapabilir, e-posta ve metin düzenleyicileriyle tümleşebilir. Linkleri (bağlantı) izleyebilir. Dosya sistemlerini okuyabilir, bağlayabilir, kaydedebilir. Çoklu ortam dosyalarını oynatabilir veya kaydedebilir, sayfanın çıktısını alabilir, çevrimdışı çalışabilir.

Önemli web tarayıcılarında ortak olarak bulunan kullanıcı arabirimleri bunlardır:

Önceki ve ilerideki uğraşa gitmek için İleri ve Geri tuşları.
Tarihçe, daha önce ziyaret edilen siteleri gösterir.

Ülkelere göre lider Konumundaki web tarayıcıları (Temmuz 2014)
Mevcut sayfayı yeniden yüklemek için Yenile butonu
Uğraşıyı durdurmak için Dur butonu. Bazı tarayıcılarda dur butonuyla yenileme butonu birleşmiştir.
Ana sayfaya dönmek için Home butonu
İstenilen uğraşa girmek ve görüntülemek için Adres Çubuğu
Bir arama motoruna bağlı olmak şartıyla Arama Çubuğu
Uğraşının yüklenirken ilerlemesini ve aynı zamanda imleçle üzerine gelindiğinde URI bağlantıları görüntüleyen ve sayfa yakınlaştırma özelliği olan Durum Çubuğu
Ayrıca önemli web tarayıcıları web sayfası içinde arama özelliklerine sahiptirler.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın