İşlemcinin Kaçıncı Nesil Olduğunu Nasıl Anlarız?

İşlemcinin Kaçıncı Nesil Olduğunu Nasıl Anlarız?

İşlemci nesilleri, işlemcilerin çıkış tarihlerini ve performans farklarını ayırmak için harika bir isimlendirme şeklidir. Profesyonel olmayan kullanıcılar tabi ki bilgisayarında bulunan parçaların isimlerini bilmeyebilirler. Böyle bir durumda insanlar arama yaparak bunu nasıl yapacaklarını soruyor. Bizde bugün işlemci’nin kaçıncı nesi olduğunu nasıl anlarım? Sorusuna sizin içi cevap aradık ve makale haline getirdik. İşlemci nesilleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için makalemize devam edebilirsiniz.

İşlemci Nedir?

İşlemci Nedir?
İşlemci Nedir?

İşlemci kısa adı ile CPU uzun ismi ile merkezi işlem birimidir. Tam anlamı ile doğru olmasa bile çoğunlukla doğru diyebileceğimiz şekilde bilgisayarın beyni olmak ile tanınır. Görevi bilgisayar bileşenlerini ve işletim sistemini beslemektir. Bu besleme gücü hem tek çekirdek performansı hem de çok çekirdek performansı ile tanımlanır.

Bu günümüzde değişmeye başlasa bile genelde tek çekirdek performansı tek bir uygulama veya oyun için önemliyken çok çekirdek performansı arka arkaya açık olan bütün uygulamalar için önemlidir ama günümüzden çoğu oyun ve uygulama tek çekirdek dışında ne kadar çok çekirdeği kullanıyor ise o kadar çok çekirdek performansı kullanıyor ve durum verimliliği arttırıyor.

İşlemcinin Kaçıncı Nesil Olduğunu Öğrenmek İçin Ne Yapmamız Lazım?

İşlemcinin Kaçıncı Nesil Olduğunu Öğrenmek İçin Ne Yapmamız Lazım?
İşlemcinin Kaçıncı Nesil Olduğunu Öğrenmek İçin Ne Yapmamız Lazım?

İşlemciniz’in kaçıncı nesil olduğunu öğrenmek için yapmanız gereken tek ve oldukça basit bir işlem vardır. İlk olarak Dosya Gezginini açınız. Sol tarafta bulunan “Bu Bilgisayar” isim yazıya sol tıklayarak özellikler isimli kutucuğa basıyoruz. Devamında açılan ekranda sistem başlığı adı altında işlemci kısmının yanında sadece nesli değil tam ismine kadar yazar. İşlemci nesilleri bu sayede öğrenilebilir.

İşlemci Nesilleri Nedir?

İşlemci nesilleri genelde 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, vb… Diyerek devam eder. Anlık olarak bilgisayarlarımızda kullanılan işlemcileri üreten iki tane üretici marka vardır. Bunlardan birisi Amd diğeri ise İntel’dir.

AMD Ryzen İşlemci Nesilleri

Amd Ryzen işlemciler piyasaya 2016 gibi çıkmıştır. Amd Fx serisinden sora yaptığı yeni mimarili işlemcilere yeni bir isim verdi ve bu yüzden nesi isimlendirmesini en başa sardı. Bu sebepten dolayı daha 5. Seri Ryzen işlemciler yeni piyasaya sürülecektir. Amd de işlemci nesilleri alttaki gibidir.

AMD Ryzen İşlemci Nesilleri
AMD Ryzen İşlemci Nesilleri
 • Amd Ryzen 1. Nesil (Sadece masaüstüne çıktı ama bazı özel notebooklarda da kullanıldı.)
 • Amd Ryzen 2. Nesil (Masaüstü bilgisayarlar için çıktı ama sahip olduğu zen 2 mimarisi ile özel notebook işlemcileri tasarlandı ve Ryzen 3. Nesil notebook işlemcisi olarak sunuldu.), (Ryzen 3. Nesil notebook işlemcileri Ryzen 3. Nesil değil Ryzen 2. Nesil masaüstü işlemcilerin mimarisini kullanıyor.)
 • Amd Ryzen 3. Nesil (Masaüstü bilgisayarlar için çıktı ama sahip olduğu zen 2 mimarisi ile özel notebook işlemcileri tasarlandı ve Ryzen 4. Nesil notebook işlemcisi olarak sunuldu.)
 • Amd Ryzen 4. Nesil (Sadece notebook cihazlara çıktı ve Ryzen 3.nesil masaüstü işlemciler ile aynı mimariyi kullanıyor.)
 • Amd Ryzen 5. Nesil (Anlık olarak masaüstüne çıkacak ama bu işlemciler çok taze bu yüzden yakında Amd notebooklar için özel üretilen versiyonları da tanıtabilir.)
AMD Ryzen İşlemci Nesilleri

Örnek: Mesela Amd Ryzen 7 2700X işlemci 2. Nesil bir Ryzen işlemcidir. Bu binlik sayı basamağı ile anlaşılıyor.

İntel İşlemci Nesilleri

İntel firması Amd tarafından üretilen Ryzen 5. Nesil işlemcilere kadar çok çekirdek performansında yenilse bile tek çekirdek performansında daha hızlı işlemciler üreterek piyasayı kontrol ediyordu. Bu durum yavaş yavaş değişse bile tanınırlığı Amd firmasından daha fazladır.

İntel İşlemci Nesilleri
İntel İşlemci Nesilleri

İntel işlemcilerin nesil miktarı anlık olarak daha fazladır ama Amd firmasında olduğu gibi kafanızı karıştıracak bir durum olmaz. İntel işlemcilerini aynı anda aynı nesil isminde hem masaüstüne hem de notebook cihazlara işlemci çıkarır. İntel de işlemci nesilleri böyledir.

 • İntel 0. Nesil 
 • İntel 1. Nesil 
 • İntel 2. Nesil 
 • İntel 3. Nesil 
 • İntel 4. Nesil 
 • İntel 5. Nesil (5. Nesil ile ddr3 belleklerden ddr4 belleklere geçildi.)
 • İntel 6. Nesil 
 • İntel 7. Nesil 
 • İntel 8. Nesil 
 • İntel 9. Nesil 
 • İntel 10. Nesil 
 • İntel 11. Nesil (Daha yüksek performanslı masaüstü ve notebook versiyonları tanıtılmadı. Anlık olarak sadece ultrabook dediğimiz yüksek pil ömürlü notebook cihazlar için olanlar tanıtıldı.)
İntel İşlemci Nesilleri

Örnek: Mesela İntel i5 10600K işlemci 10. Nesil bir İntel işlemcidir. Bu binlik sayı basamağı ile anlaşılıyor.

En İyi Oyun İşlemcisi Kaçıncı Nesildir?

Hem Amd hem de İntel yeni bir nesil işlemciyi piyasaya sürerken nesil içerisinde de fiyatlandırma ve performans olarak ayırır. Bu ayırma yöntemi ikisinde de aynıdır.

En İyi Oyun İşlemcisi Kaçıncı Nesildir?
En İyi Oyun İşlemcisi Kaçıncı Nesildir?

Amd Ryzen 3 = İntel İ3

Amd Ryzen 5 = İntel İ5

Amd Ryzen 7 = İntel İ7

Amd Ryzen 9 = İntel İ9

Örnek olarak Ryzen 5 5600X rakibi olarak İntel İ5 10600K görülür. İkisi de 6 çekirdek 12 iş parçacığına sahip hız aşırtmaya izin verilen işlemcilerdir. Markalar işlemcilerini fiyatlandırırken hem tek hem de çok çekirdekte verdikleri performansı ve rakibi’nin kendisininkine denk gelen işlemcisi’nin fiyatını düşünerek fiyatlandırır.

Tek çekirdek ve çok çekirdek işlemci performansları ise markadan markaya değil işlemciden işlemciye farklılık gösterir. Mesela Amd tarafınca üretilen bir işlemci dengi İntel işlemciden genel olarak %8 daha hızlı ise ve sadece %6 daha pahalı ise o zaman daha mantıklı bir seçenektir gibi bir fiyatlandırma da düşünebilirsiniz. İşlemci nesilleri ise sadece işlemcileri fiyatlandırmada tepeden aşağıya hareket eden başka bir olgudur. 

15
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.