İstanbul Kart HES Kodu Yükleme

İstanbul Kart HES Kodu Yükleme işlemini tüm detaylarıyla anlattık. Korona Virüs kapsamında Otobüs, Metrobüs, Tramvay ve İDO gibi toplu taşımalarda gereken işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi öğrenin.

İstanbul Kart HES Kodu Yükleme

İstanbul Kart HES Kodu Yükleme. Covid-19 sebebiyle sağlık bakanlığı tüm vatandaşların sağlığını korumak amaçlı önlemler aldı. Bu önlemler bazen hafta sonu sokağa çıkma yasağı oldu. Bazen ise HES kodu uygulaması gibi örnekler ile çıktı karşımıza. Bugün HES Kodu Nedir? İstanbul Kart HES Kodu Yükleme. Konularına bakacağız.

İstanbul Kart HES Kodu Nasıl Yüklenir?

İstanbul Kart HES Kodu Yükleme işlemi için bilgiler güncellenmiştir. İstanbul kartınıza HES kodu yüklemek için öncelikle HES kodu almalısınız. HES kodu almak için ise öncelikle e-devlet şifreniz olmalı. E-devlet şifreniz yoksa rastgele bir ptt şubesinden alabilirsiniz. E-devlet hesabınıza girdikten sonra ara kısmına HES kodu üret yazıp aratın.

İstanbul Kart HES Kodu Nasıl Yüklenir?
İstanbul Kart HES Kodu Nasıl Yüklenir?

Çıkan sayfada yeni HES kodu ürettikten sonra o kodu kopyalayın. Devamında google’ye girip. İstanbul kart yazarak aratın karşınıza çıkan sayfada İstanbul kart arkasındaki kart numarası ile giriş yaparak İstanbul kartınıza e-devlet aracılığı ile HES kodu yükleyebilirsiniz. 

İstanbul Kart HES Kodu Neden Yükleniyor?

Son dönemde alınan bir karardan dolayı. İstanbul anlık olarak Türkiye de en çok covid-19 vakası bulunduran şehir konumunda HES kodu bildiğiniz üzere sağlık bakanlığına kayıtlı sağlık verilerinizi saklıyor eğer bir ara covid testi yaptırırsanız ve pozitif çıkarsa bu durum HES kodunuza yükleniyor ve bilgi otomatik İstanbul kartınıza aktarılıyor. Bu sayede covid’li kişiler 15 günde bir yapılan testte negatif çıkana kadar toplu taşıma kullanamıyor.

İstanbul Kart HES Kodu Yüklemezsem Ne Olur?

HES kodu’nun yüklenmesinin tek sebebi covid-19 virüsü’nün yayılımını önlemek. Bırakın toplu taşımayı covid barındırıp dışarıda gezmek zaten yasak. Covid barındırıp dışarıda gezenler bile ceza alıyor ve covid hastalarının kaldığı karantina yurtlarına gönderiliyor. Covid barındırıp toplu taşıma kullananlara da aynı tepki gösterileceğine eminim.

26
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.