İstanbul’da Deprem Oldu (24 Eylül 2020)

 İstanbul’da Deprem Oldu (24 Eylül 2020)
Okunuyor İstanbul’da Deprem Oldu (24 Eylül 2020)

İstanbul’da Deprem Oldu 24 Eylül 2020 Perşembe günü saat 16:38’de marmara denizinde meydana geldi. Sondakika Haberi olarak paylaşıldı. Silivri açıklarında olan deprem İstanbul’da çok hissedildi.

İstanbul’da 4,2 Deprem Oldu (24.09.2020) Perşembe

İstanbul’da 4,2 Deprem Oldu (24.09.2020) Perşembe günü saat 16:38’de meydana geldi.

Depremyer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yeryüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Dünya yüzeyinde gerçekleşen depremler kendilerini bazen sallantı bazen de yer değiştirme şeklinde göstermektedir. Bazen yeryüzüne yakın bir noktada güçlü bir deprem gerçekleştiğinde tsunamiye sebep olabilir. Bu sarsıntılar ayrıca toprak kayması ve volkanik aktiviteleri de tetikleyebilir.

Genel olarak deprem sözcüğü herhangi bir sismik olayın -Doğal bir fenomen olarak gerçekleşmiş veya insanların sebebiyet verdiği- ürettiği sismik dalgaları adlandırmak için kullanılır. Depremler genellikle kırıkların (fay hatları) çatlamasıyla oluşur. Bunun yanı sıra volkanik faaliyetler, toprak kaymaları, mayın patlamaları veya nükleer testler sonucunda da gerçekleşebilir.

Silivri Açıklarında olan 4,2 büyüklüğündeki İstanbul Depremi hakkında bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

Bilgiler
38 okunma
okunma2374
0 yorum