Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Sorunu Çözümleri

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Sorunu Çözümleri

Kulaklıklar inanılmaz icatlardır. Müziğimizi istediğimiz yere kimseyi rahatsız etmeden ve kimsenin dinlediğimiz müziği yargılamasına izin vermeden taşımamızı sağlıyor. Asıl sinir bozan durum ise bazen kulaklığın birinden ses gelmiyor sorunu oluyor. Kulaklığın birinden ses gelmiyor demek tek kanallı müzik dinlemek demek ve bu kesinlikle hoş bir his değil. Bu sebepten dolayı bu konu ile ilgili ufak bir makale hazırladık.

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Nedir?

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Nedir?
Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Nedir?

Kulaklığın birinden ses gelmiyor demek aslında iki kulak için iki kulaklık girişi olan kulaklığın bir tanesinden ses gelmemesi demektir. Bunun birçok sebebi olabilir. Ben özellikle bu durumu oyun oynayacağınız ve müzik dinleyeceğiniz zaman çok rahatsız edici kabul edeceğinizi düşünüyorum. Böyle düşünmemin başlıca sebebi insanın biraz simetrik bir yapıya sahip olmasından kaynaklanıyor. İki kulağımız varken bir sinyali sadece bir tanesi alıyor ise bu bence biraz rahatsız edici olur.

Bu rahatsızlıktan kısa bir sürede kurtulmak isteyeceğinizi tahmin ediyorum. Kaliteli ses kartı barındıran bir donanımda kaliteli bir kulaklık kullanmak inanılmaz zevklidir. Özellikle bir bilgisayar sisteminde oyuncular için üretilmiş PCI-Express bağlantısı ve harici 6-pin güç girişi ile güç çeken dahili bir ses kartı var ise bu deneyim harika hale gelir. Bir film sahnesinde veya bir oyunda kendinizi sahnenin içinde hissetmeniz çok kolay hale gelir.

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Neden Olabilir?

Öncelikle başlıca sebeplerinden birisi kablo temassızlığıdır eğer kablolu kulaklık kullanıyorsanız o zaman kablo kaplaması ve içerisindeki iletken kablonun kaliteli olması gerekir. Bu sorun daha çok dandik ve birkaç ay belki daha az süre kullanılmış kulaklıklarda gözükür. Donanımsal bir sorundur. Siz kullanıcılar tamir edemezsiniz. Garantisi var ise garantiye vermenizi tavsiye ederim. Yoksa o kulaklık ölmüştür. Çöpe atabilirsiniz.

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Neden Olabilir?
Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor Neden Olabilir?

Diğer bu soruna sebep olabilecek şey ise kulaklığa sıvı dökülmesi ve kulaklığın sıvıya girmesidir. Delice olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında oldukça olağandır. Kesinlikle kulaklığın birinden ses gelmiyor sorununun cevabı bu olabilir eğer kaliteli kaplanmamış ise sıvı kesinlikle kulaklıktan içeri girmiştir. Kocaman bir pirinç kavanozunun içine koymanızı tavsiye ederim. Pirinç sıvıyı emer ama kesin çözümü sadece teknik servis size sunabilir.

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor PC Çözümü

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor PC Çözümü
Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor PC Çözümü

Bilgisayarlarda kulaklığın birinden ses gelmiyor sorunu başka sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeplerden bir tanesi ise dahili veya harici ses kartının hasarlı olmasından kaynaklanabilir. Bu aslında oldukça üzücü bir durumdur ve eğer dahili ise anakartınızı ama eğer harici ise ses kartınızı teknik servise göndermeniz gerekir. Diğer bir ihtimal ise hatalı ses sürücüsüdür.

Ses sürücülerinin düzgün yüklenmemiş olması ses kartınızın düzgün çalışmamasına sebep olur. Burada ise sorun yazılım kaynaklıdır. Anakartınızın üreticisinin sitesinden anakart modelinizi aratıp dahili bir ses kartının sürücülerini indirebilirsiniz ama harici ses kartları için harici ses kartının sürücülerini indirmeniz gerekir. Bunun için harici ses kartı üreticinizin internet sitesini kontrol edebilirsiniz.

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor JBL Çözümü

JBL markası kesinlikle kalite kokması ile bilinir. Bu markada kulaklığın birinden ses gelmiyor hatası alırsanız eğer direk JBL teknik servisine ürünü gönderebilirsiniz. Garantiniz devam ediyor ise sizden hiçbir ücret almadan tamir eder veya aynı modelin yenisi ile değiştirirler.

Kulaklığın Birinden Ses Gelmiyor İPhone Çözümü

Klasik İPhone kulaklıkları aslında ortalama kaliteye sahiptir ama belli bir sürenin sonunda bu kulaklıkların sağ çıktığı pek söylenemez. Bu yüzden bu kulaklıkların zamanla bozulduğunu hissederseniz oldukça normaldir. Malzemesi uzun süre için tasarlanmamıştır ama kutusundan çıktığı gibi çalışmıyor ise Apple ile bu konuyu görüşerek hakkınızı arayabilirsiniz.

13
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.