e
sv

LoL GG: Nedir ve ne işe yarar?

1578 Okunma — 06 Ocak 2020 13:00
LoL GG: Nedir ve ne işe yarar?
avatar

ORHUN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

LoL GG diyerek aratılan sitelerdeki sistem nedir? ve ne işimize yarar? gibi soruları cevaplıyoruz. League of Legends GG, konusunu en kısa ve öz haliyle anlatacağız.

Kendine öz bir evren yaratmayı başaran ve e-spor kavramını tüm dünyaya duyurmayı sağlayan en önemli yapımların başında bu oyun geliyor. Her şampiyonun kendine öz hikayesi ve tüm şampiyonların bir birine bağlayan ortak yanları var. Bir oyunu ne kadar detaylandırabilirsiniz deselerdi bu kadarını tahmin edemezdik. Oyun içerisinde bulunana haritanın, haritada bulunan unsurların ve hatta şampiyonların oyun içinde aldığı eşyaların bile bir amacı ve amaca uygun hikayesi bulunuyor.

League of Legends oyuncuları oyunun dizisi ve filminin çıkarılmasını istemelerinin sebebi kusursuz hazırlanan bu hikayeleri izleyebilmek ve oynarken kendimizi daha farklı bir atmosferde görebilmek için. Her ne kadar yükle oyna gibi bir oyun gözükse’de yükledikten ve oynamaya başladıktan sonra bu görüş değişiyor.

Oyunu öncelikle anlamalı, takip etmeli, öğrenmeli ve doğru uygulamalıyız. Ancak bunları yapabildiğimizde oynuyoruz demektir. LoL GG adında oyuncuların sıkça arattığı sistem hem oyuncular hakkında hemde şampiyonlar hakkında önemli bilgileri öğrenebiliyorlar.

League of Legends GG siteleri şampiyonlara ait eşya dizilimleri, yetenek dizilimleri gibi öğretici ve önerici içerikler sunsa’da asıl kullanım amacı farklı. Oyunda sıkça kullandığımız şampiyonlarımız’da ne kadar usta olduğumuzu diğer oyuncular ile karşılaştırabiliyoruz. Sıralamamızı görüp değerlendirebiliyor ve rakip oyuncuları analiz edebiliyoruz.

Her güncelleme sonrasında bazı eşyalar ve karakterlerin güçleri değiştirildiği için çok iyi inceleyip doğru analizler yapmamız gerekiyor. Profesyonel oyuncuların oynadığı şampiyonlarda hangi eşyalar aldığını, nasıl yetenek dizdiğini ve oyun içerisindeki davranışlarına kadar detaya inebilen LOL GG sistemleri mevcut.

LoL GG Nedir?

LoL GG Nedir?
LoL GG Nedir?

LoL GG nedir? sorusunu “GG” kısaltmasının kelime anlamıyla anlatmayacağız tabi’ki. Oyuncular bir sistemi kullanabilmek için taktığı arama teriminden bahsediyoruz. Aslında bu kısaltmanın sebebi Dünyadaki en büyük League of Legends istatistik sitelerinin gg uzantısı kullanmasından kaynaklanıyor.

LOL GG, dünyaca ünlü League of Legends adlı strateji oyunununda oyunculara rehberlik edecek önemli istatistikleri sunan sistemin oyuncular arasındaki adıdır.

Özellikle yabancıların sıklıkla kullandığı bu sistem ülkemizdeki oyuncularında yararlanmaya başladığı önemli bir çok güncel bilgiyi içerisinde barındırıyor. Bu sistemi uygulamaya çalışan bir kaç tane yerli site olsa’da gerekli ilgiyi gösteremedikleri için pek bilinirlikleri yok.

LoL GG, Ne İşe Yarar?

LoL GG hizmeti veren siteler yalnızca hangi şampiyona hangi eşyayı veya hangi yetenekleri kullanmamız gerektiği ile sınırlı değildir. Aynı zamanda neden bunları kullanmalıyız ve hangi şartlarda nasıl değişiklikler yapabiliriz gibi çok detaylara inebiliyorlar.

LoL GG, sisteminin çok popüler olmasının bir diğer sebebi ise hem kendimizin hemde diğer oyuncuların istatistiklerini görebiliyor ve onları detaylıca inceleyebiliyoruz. Bu yolla Profesyonel oyuncuları inceleyerek yeni metalara anında ayak uyduranlar veya bulunan farklı bir yöntemi hemen kopyalayıp öğrenmeye çalışanlarla dolu. Oldukça işe yarıyor.

League of Legends GG ile ilgili sormak istediğiniz daha farklı sorular varsa aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz.

LoL GG Terimi ne anlama geliyor?

League of Legends oyununda GG yazan insanları çok sık görürsünüz. Bu terimi uzun uzun anlatabileceğimiz bir önemi bulunmuyor. İngilizce kullanılan Good Game kelimesinin kısaltması olarak GG kullanılmaktadır.

Good Game kelimesi Türkçeye “Güzel Oyun” olarak çevriliyor. Yalnızca kazandığınız oyunlarda değil, kaybettiğiniz oyunlarda dahil kullanabileceğiniz GG kelimesi tamamen doğru anlamı ile kullanılmaktadır.

YouTube video
LoL GG – 2020 Sezonu Tanıtımı

Yani güzel geçen oyunlarınızda GG diyerek rakip oyunculara ve takım arkadaşlarınıza teşekkür etmiş oluyorsunuz. LoL GG sistemi oyunda kullanılan popüler terimin benzerliği yüzünden uzantı olarak tercih etmesiyle oluşmuştur.

LoL GG: Hizmeti veren Popüler Siteler

LoL GG sistemini kullanan ve oyunculara bu konuda hizmet sağlayan onlarca farklı popüler site bulunuyor. Sizlere önerebileceğimiz bir kaç sitenin isimlerini aşağıya liste halinde bırakıyoruz.

 • las.op.gg
 • blitz.gg
 • champion.gg
 • lolchess.gg
 • porofessor.gg

LoL GG, hakkında sormak istediğiniz sorular veya fikir ve görüşlerinizi aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

LoL GG: Nedir ve ne işe yarar?