MEB’in Yasaklamadığı Oyunların Listesi

MEB’in Yasaklamadığı Oyunların Listesi

Milli Eğitim Bakanlığı, MEB’in yasaklamadığı oyunlar hangileri olduğunu merak edenler ve çocuklara bu yararlı oyunları oynatmak isteyenler için özel bir liste hazırladık. Mebin yasaklamadığı oyunlar hangileri ve çocuklarda nasıl gelişmeler sağlıyor detaylıca inceledik.

Aslında MEB çocuklar için özellikle yasakladığı ve bunları bildirdiği bir sisteme sahip değil, zaten kaldırılmasını istediği oyunları Türkiye’ye erişimini kesiyor. Tarayıcı üzerinden erişebildiğiniz her oyun yasaklanmamış oyunlardandır.

Fakat çocukların gelişimi için eğitici oyunları oynamalarını tavsiye eden MEB bu konuda öneri maksatlı bir kaç tane oyun sistemlerinde paylaşmışlar. Mebin yasaklamadığı oyunlar arasında eğitici oyunlar bulunuyor. Gelişim çağındaki çocuklara sıkıldıkları zaman bu tür oyunları oynatabilirsiniz.

MEB Oyunları adı altında farklı oyun sitelerinde paylaşılan oyunlara kesinlikle güvenmeyin. MEB Kendi İnternet sitesi üzerinden paylaştığı sınırlı oyunlar onlara ait önerilerden ibarettir.

Yani çocuğunuzun güvenli oyunlar oynamasını istiyorsanız MEB’in yasaklamadığı oyunlar oynatabilirsiniz. Bu oyunların sınırlı sayıda olmasının sebebi bu tarz farklı oyunları’da oynatabileceğiniz anlamına geliyor.

Mebin Yasaklamadığı Oyunlar

Mebin Yasaklamadığı Oyunlar aşağıda sıralandığı gibidir, bu oyunları verdiğimiz bağlantılar aracılığıyla MEB’e ait resmi İnternet sitesinden oynayabileceksiniz.

Aynı zamanda MEB’in yasaklamadığı Oyunlar incelenerek bu kategorideki daha farklı oyunları’da çocuklarınıza oynatabilirsiniz.

1. Boyama Oyunları

Boyama Oyunları hem okullarda hemde evlerde kağıt üzerinde veya akıllı cihazlarda oynanabiliyor. Bu oyunlar çocukların hayal güçlerini güçlendirir, aynı zamanda nesneler, objeler ve hayvanlar gibi yeni şeyleri bu yöntemle daha kolay öğrenmiş olacak.

Mebin Yasaklamadığı Oyunlar arasında yer alan Ebru Boyama oyunundan yola çıkarak diğer uygun boyama oyunlarını’da çocuklarınıza oynatabilirsiniz.

MEB’in Önerdiği Ebru Boyama Oyunu

MEB'in Yasaklamadığı Ebru Boyama Oyunu
MEB’in Yasaklamadığı Ebru Boyama Oyunu

2. Kare Kapmaca Oyunları

MEB’in yasaklamadığı oyunlar arasında ye alan Kare Kapmaca Oyunu ile akıllı cihazlar aracılığıyla çocuklara kolayca oynatabilirsiniz. Hem bilgisayara hemde başka oyunculara karşı oynanabilen zeka geliştirici bu oyunda’ki amacınız karşılıklı çizgiler çizerek en fazla kareyi elinizde bulundurun.

Kare Kapmaca Oyunları ile ilgili bir çok farklı versiyon bulunuyor, oyunları önce siz oynayarak test edin ve sonra çocuklarınıza oynatın. Çoğu oyun sitesi tıklanma alabilmek için yalan içerikler üretebiliyor.

MEB’in Önerdiği Kare Kapmaca Oyunu

MEB'in Yasaklamadığı Kare Kapmaca Oyunu
MEB’in Yasaklamadığı Kare Kapmaca Oyunu

3. Matematik Oyunları

MEB’in yasaklamadığı oyunlar çocuk geliştirici oyunlar olduğunu biliyoruz, Matematik oyunları ile çocuklara temel bilgileri öğretmek amacıyla bir çok eğitici oyun bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan MatMatik oyunu gelişim çağındaki çocuklara Matematiğin mantığını ve nasıl ilerlediğini öğreten başarılı bir oyun olmuş.

MEB’in Önerdiği MatMatik Oyunu

MEB'in Yasaklamadığı Matmatik Oyunu
MEB’in Yasaklamadığı Matmatik Oyunu

4. Kelime Türetme Oyunları

Kelime Türetme Oyunları hem yetişkinlerin hemde çocukların en zevk alarak oynadıkları oyunlar arasında geliyor. MEB’in yasaklamadığı oyunlar arasındaki Kelime Türetme Oyunu çocuklara hem yeni kelimeler öğretme hemde bildiği kelimeleri tekrar hatırlatmayı sağlayan çok önemli bir oyun.

Çocuklara Kelime Türetme Oyunu oynatmadan önce çocuklara uygun olup olmadığını araştırın, yetişkinlere yönelik zorlu sorularla hazırlanan oyunlar istenilen gelişimi vermeyeceklerdir.

MEB’in Önerdiği Kelime Türetmece Oyunu

MEB'in Yasaklamadığı Kelime Türetme Oyunu
MEB’in Yasaklamadığı Kelime Türetme Oyunu

5. Geometri Oyunları

Çocukları okul öncesi eğitmek veya okuldaki Geometri derslerindeki başarısını arttırmak amaçlı Geometri içeren oyunların oynanmasını MEB öneriyor.

MEB’in yasaklamadığı oyunlar arasında yer alan Geometrik Cisimler adlı oyunda çocukların çevrelerinde görebileceği cisimlerle geometri mantığının anlamasını sağlıyor.

MEB’in Önerdiği Geometrik Cisimler Oyunu

MEB'in Yasaklamadığı Geometrik CisimlerOyunu
MEB’in Yasaklamadığı Geometrik Cisimler Oyunu

6. Güvenli İnternet Oyunları

MEB’in Yasaklamadığı Oyunlar arasında Güvenli İnternet Macerası adındaki oyununda çocukların İnternet ile neler yapması gerektiğini ve nasıl kullanmaları gerektiğini anlatıyor.

Böylelikle çocuklar İnternet’de hem daha güvenli gezinecek hemde kendilerini geliştirecek şekilde araştırmalar yapacaklar.

MEB’in Önerdiği Güvenli İnternet Macerası Oyunu

MEB'in Yasaklamadığı Geometrik Cisimler Oyunu
MEB’in Yasaklamadığı Geometrik Cisimler Oyunu

Mebin yasaklamadığı Oyunları ve önerdiklerini sizlere yukarıda listeledik, bu oyunların kategorilerine ait daha farklı oyunları’da çocuklarınıza oynatabilirsiniz.

Konuyla ilgili Fikir ve düşüncelerinizi aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz.

16
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Şuayip dedi ki:

    Güzel paylaşım olmuş