e
sv

Mobil Korku Oyunu Granny Detaylı İnceleme

3652 Okunma — 29 Eylül 2019 07:27
avatar

ORHAN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni çıkan oyunlara baktığımızda Granny isimli bir oyunun parladığını görüyoruz. Güncel olarak indirilme sayısı 50 milyonu geçmiş durumda. Bunda mobil platformda bulunmasının etkisinin olduğu söylenebilir. Mobil oyunlar arasında hali hazırda güzel bir korku oyununun bulunmaması Granny’yi öne çıkarıyor. Tabii bu söyleme karşı çıkabileceğimiz oyunların varlığını da inkar etmemek gerekir. Yani çok fazla olmamak kaydıyla iyi oyunlar da var. Gerek grafik gerek ses efektleri olsun bunu söylemek mümkün. Ancak genel anlamda mobil korku oyunları kötü durumda. En azından diğer kategorilere kıyasladığımızda durum böyle. İşte Granny oyuncuların yardımına bu noktada yetişiyor. Çünkü görsel olarak pek bir şey vadetmese de korku ve gerilim açısından çok şey vadediyor. Mobil korku oyuncularının adeta ilacı oluyor. Toplam boyutu 60 mb. civarında. İndirdikten sonra uygulamayı açtığımızda giriş ekranıyla karşılaşıyoruz. Bu ekranda bir evin odası, arka planı oluşturuyor. Oyuna başladığımızda anlıyoruz ki yaşlı nine tarafından hapsedildiğimiz ve kaçmaya çalıştığımız evin odalarından biri bu. Başlangıç olarak bir yatak, bir dolap, bir masa ve bir sandalyenin bulunduğu mütevazı odalardan bir tanesin içerisindeyiz. Yönettiğimiz karakteri bu eşyaların bazılarıyla etkileşime geçirebiliyoruz. Örneğin masaların üzerinde bulunan aletlerden birini elimize alabiliyoruz ancak bırakırsak asıl sıkıntıyla yüzleşiyoruz. Düşen eşyanın sesini duyan yaşlı nine hemen bulunduğumuz yere gelmeye başlıyor. Onun gelmesinden önce saklanacak bir yer bulmalıyız. Yatağın altına saklamak veya dolaba girerek kapısını kapatmak bu noktada tek çözüm. Tabii tüm bunları yaparken hızlı olmalıyız çünkü kapıyı yaşlı ninenin gözü önünde kapatırsak ya da yatağın altına gözü önünde girersek duraksamadan, bizi saklandığımız yerden çıkaracaktır.

Evin içinde fazlaca bubi tuzağı ve engel var. Mesela yerlerde iplerden tuzaklar var. Bu iplerin üzerinden geçtiğimizde zil çalıyor, yaşlı nine de harekete geçiyor. Evin bir bölümündeyse tahtalar çürüdüğü için kırılıyor ve aşağı düşüyoruz. Tuzak sayılmasa da dikkat etmekte fayda var. Peki bu oyundaki ana amaç ne? Ana amaç, evin çeşitli bölümlerine bırakılmış araba parçalarını toplayarak en alt katta bulunan arabayı tamir etmek ve arabayı çalıştırdıktan sonra özgürlüğümüze kavuşmak. Ancak bu amacı gerçekleştirmek söylemesi kadar kolay değil. Özellikle peşimizdeki yaşlı, çirkin, titrek sesli yaratığın varlığıyla. Özetlemek gerekirse görsel eksikliklerini oynanışıyla kapatmış, korku ve gerilim üzerine oyunları seven herkesin denemesi gereken güzel bir oyun. Mobil cihazların yanı sıra bilgisayarlar için olan bir sürümü de mevcut.

Granny İlginç Bir Korku Oyunu

Geçtiğimiz yıllara baktığımızda oyunlar ve sahip oldukları yapılar çok değişti. Bunun en başlıca sebebi tabii ki teknolojinin gelişmesi. Teknoloji geliştikçe oyunların grafikleri, müzikleri dahil her şeyi evrim geçirdi. Eskiden 2D grafiklere sahip oyunlar üretilirken artık 3D grafiklere sahip oyunlar üretiliyor. Bu durumda eskiden oyun dünyasını sallayan popüler oyun serilerinin birçoğu popülerlik ivmelerinin aynı doğrultuda ilerlemesini sağlayamıyor. Geneli birer birer unutuluyor, tarihin tozlu raflarına kaldırılıyor. Eski oyunların raflara kaldırılması insanları üzse de yeni oyunların çıkartılması bu üzüntüyü bastırıyor. Geçen zamanın beraberinde getirdiği oyunların, gerek günümüz oyuncularının gerekse geleceğin oyuncularının kalbinde taht kuracağına hiç şüphe yok. Çünkü her dönemin kendine has, farklı yapıda, güzel oyunları oluyor. Tabii her dönemin iyi oyunlarının yanı sıra kötü oyunları da olacaktır. Kötü oyunlar geçmişteki örnekleri gibi unutulup gidecek ya da yaşattıkları kötü dakikalarla hatırlanmaya devam edecektir. Kısacası geçmişin bıraktığı geçmişin bıraktığı hatıralar yanımıza kâr kalacak, geleceğin oyunlarının güzelliğini yaşayacağız. Tüm bunlar olurken de oyun dünyası yaşamımızdaki her şey gibi değişimine devam edecek.

Korku Oyunlarının Piyasadaki Yeri

Yeni oyunların çıkartılması doğal olarak yeni oyun türlerini de doğuruyor. Birbirinden ilginç ve oldukça fazla türle karşı karşıya kalıyoruz. Bu türlerin en eski, köklü olanlarından birisi korku türü. Korku oyunları günümüzden onlarca yıl önce dahi varlığını sürdürüyordu. Playstation 1 oyun konsolunun piyasada olduğu zamanlarda, Silent Hill oyununun yarattığı etki çoğu oyuncunun hafızasındadır. Ses efektleri ve senaryosuyla oynayanları büyülemişti. Keza serinin devam oyunları Playstation 2 üzerinde altın çağını yaşadı. Bunun sonucunda korku oyunlarına ilgi duyan ciddi bir oyuncu kitlesi oluştu ve bu kitle her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Son örneklerine baktığımızda Outlast iyi bir korku oyunu. Kendine has tarzıyla oyuncuların beğenisini kazanmış, oyun dünyasında popüler bir hale gelmiştir. Türündeki oyunların arasında iyi bir alternatif oluşturmuştur.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Mobil Korku Oyunu Granny Detaylı İnceleme