Monitörlerde Yer Alan “MS” Nedir?

Monitörlerde Yer Alan “MS” Nedir?

Monitörlerimiz bizim için yaptığımız işe ve kullanımlarımıza göre çok fazla önem fark eder eğer işiniz 3 boyutlu çizim ve animasyon yapmak ise ms değeri sizler için çok büyük önem arz etmez ama bir bilgisayar oyuncusuysanız o zaman bu makaleyi çok dikkatli okumanız lazım. Monitörlerde ms değeri oyuncuların daha iyi performans vermesi için oldukça önemlidir. Ayrıntıları makale içerisinde işledik.

Monitördeki “MS” Nedir?

Monitördeki “MS” Nedir?
Monitördeki “MS” Nedir?

Monitörlerde ms değeri dediğimiz şey aslında gecikmedir. Diğer bir tanım ile monitörünüzde bulunan bir pikselin yanma hızını temsil eder. Bu hız ne kadar küçük ise bilgisayar oyuncusu için bir o kadar önemlidir. Oyuncu olmayan monitör ile daha çok 3 boyutlu çizim ve animasyon yapacak veya fotoğraf düzenleyecek kişiler için ms değeri önem arz etmemektedir. Bu kişiler isterse hem kendi işlerine yarayacak renk doygunluğu ve hdr özelliği olan hem de düşük gecikme ve yüksek tazeleme hızına sahip hem iş hem oyun için üretilmiş monitörlerden alabilirler ama bu monitörler ülkemizde dolardan dolayı çok yüksek fiyatlara satılırlar.

Monitördeki “MS” Ne İşe Yarar?

Monitördeki “MS” Ne İşe Yarar?
Monitördeki “MS” Ne İşe Yarar?

Özellikle monitörünüzde fps ve genel olarak rekabetçi oyunlar için en fazla 1 ms gecikme süresi tavsiye edilir. Anlık olarak bildiğim en düşük gecikme değerine sahip monitör 0.5 ms ile geliyor ama fiyatlarından dolayı bile yurt dışında dahi en çok 1 ms tercih edilir. Piksellerin yanış hızı karşınıza çıkan adamı siz ondan önce görebilin diye büyük bir önem arz eder.

Monitörde 1ms mi Daha İyi 5ms mi?

Monitörde 1ms mi Daha İyi 5ms mi?
Monitörde 1ms mi Daha İyi 5ms mi?

Her türlü senaryoda bir monitörde 1 ms bulunması daha güzeldir ama rekabetçi bilgisayar oyunu oynamayan insanların 1 ms monitörlere ihtiyaçları yoktur. Özellikle bireyler bir monitörden ne istediğini düşünüp ona göre alışveriş yapmalıdır. Bu sayede alınan ürün kişisel kullanımlarına uygun olur. Bilgisayar oyuncuları için en az özelliğe sahip önerdiğim monitör 1080p çözünürlüğe sahip, 144 hz (tazeleme oranı) ve 1 ms gecikme değerine sahip olmasıdır. 

18
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.