Oyun Konsolu Efsanesi: ATARİ Tarihi

Oyun Konsolu Efsanesi: ATARİ Tarihi

Uykusuz anların sebebi olan  1970’li yıllara damgasını vuran oyun konsollarını hatırlarsınız  peki bu atarilerin tarihi nedir? ilk şekli nasıldır? evimizin içine girene kadar nasıl bir hal aldı hangi şartlarda ve ilk ne şekilde kuruldu gelin hep birlikte inceleyelim.

Peki ilk çıkan oyunu hatırlayan var mı? Yaşı biraz büyük olanlar cevapları verdi bile evet ilk çıkan oyunumuzun adı Tennis For Two’dur.
Tennis For Two’dur aslında deneme olarak kurulmuş kısa sürede yerini diğer oyunlara bırakmış ve kısa süreli oynamadan sonra bir daha yüzüne bile bakılmayanlar serisine girmiş bir oyun olarak tarihin eski sayfalarına nakış nakış işlenmiştir.

Sadece Tennis For Two değil bir diğer unutulan oyunlardan biri de 1962 yılında yapılan Spacewar 2 kişilik oynanabilen ve shooter oyunu olarak nitelendirilen oyundur. Bazı kesime göre video oyunlarının başlangıcı olarakta nitelendirilir. Fakat o da sevilen oyuncu kitlesi tarafından 1972 yılında kurulan ATARI ‘nin çıkması ile unutulanlardan oldu.

Atari

Atari
Atari

Ardından pong diye bir oyun çıktı pong oyununun çıkması bir çağın başlangıcı diyebiliriz ve ileride büyük bir para bu sektöre yatırım olacaktı.
Pong oyunu iki kişi ile oynanabilen tenis oyunuydu Arcade bir yapıya sahipti. Arcade Oyun salonlarında oynanan ve jetonla oynanan oyunlardır. Atari salonlarının efsaneleşmesinin sebebi bu oyunun popülerliğinin artmasıyla başlamıştır. Ve bu oyuna yatırım yapanlar köşeyi kısa sürede dönmüş paralarına para katmışlardı.

1972 yılında ilk video oyun konsolu olan Magnavox Odyssey ABD’de piyasaya sürüldü. Bu konsolun çıkış sebeplerinden biri ise askerlerin reflekslerini arttırmak için olduğu söylenmektedir.

Evlerimize giren ilk video oyun konsolu olan atari içerisinde 27 tane oyun bulunduruyordu. İçerisinde oyun konsolu ana kutusu , oyun kaseti ve bir tane de tabanca bulunan bir çağın efsanesi olan atari her çocuğun göz bebeği olabilmeyi başarmıştı. Okuldan çıkan çocuklar koşa koşa evlerine gidip atarilerinin başında saatlerce zaman geçirirlerdi. İnsanlar oyun konsoluna taşıdığı marka ismini söyledikleri için aslında oyun konsollarının hepsi uzun bir dönem bizler için hep atariydi.

Türkiye’de çok fazla popülerlik kazanan Atari oyun konsolu , 1977 yılında üretilmesine rağmen 1980 yıllarında ülkemizde şöhrete kavuştu. Büyükten küçüğe herkesin tutkusu haline gelmesi çok kısa bir zaman diliminde gerçekleşti. Özellikle de iki kişi oynanabilme özelliği yüzünden insanları bir araya getirme, akşam oturmalarına sebebiyet verme , çocukların daha çok sosyalleşme ve paylaşımcı olmalarına yol açtı.

Tabi küçücük bir oyun kutusuna bu kadar anlam yüklenir mi demeyin gerçekten ülkemizde Atari deyince gözleri dolan bir jenerasyon hala mevcut. En büyük keyfi tabanca ile ördek vurabilme olan bir nesildik şimdi günümüze uyarlanan efsanevi kaliteli oyunlarda kıyaslayacak olsak Atari’yi savunacak hiçbir şey onun yerini tutmaz diyecek baya kişi sayısı olduğundan eminiz.

Atari ’de en çok oynanan en popüler oyunlara baktığımız zaman eski günlerimizi yad etmemek mümkün değil.
Bakalım en çok sevilen Atari oyunlarımız nelermiş ;

  1. Pac-Man
  2. Pitfall
  3. Missile Command
  4. Demon Attack
  5. E.T
  6. Atlantis
  7. Adventure
  8. River Raid
  9. Kaboom
  10. Space İnvaders

8
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.