e
sv

PS4 Slim Isınma ve Soğutucu Sorunu

1523 Okunma — 17 Şubat 2018 11:59
PS4, PS3 Slim Isınma Sorunu, Fan Temizlik modu, Kırmızı ışık hatası çözümleri 2018
avatar

ORHUN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

PlayStation 4 ve 3 kullanıcılarının cihazla ilgili yaşadıkları en büyük sorunlardan bir tanesi olan slim ısınma sorunu ve kırmızı ışık hatası gibi unsurları gibi temizleme modu haricinde yapılabilecek fan temizliğini anlatacağız. Konsolunuz ısınıp kapanıyorsa müdahale etmenizin zamanı gelmiştir.

Oyun oynarken konsolun ani ve aşırı ısınması oyuncunun canını oldukça sıkabiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz sorun tiplerinin çözümleri ve bazı temizlik bilgilerini vereceğiz. Bu tip sorunlar oyun zevkinizi aksattığı gibi konsolunuzun ömrünü’de büyük oranda kısaltıyor o yüzden önlemlerimizi dikkate alınız.

Ortam Sıcaklığından Kaynaklanan Isınmalar

Eğer bir online oyun oynamıyor sanız ve konsolunuz aniden ısınmaya başladıysa yapmanız gereken ilk iş oyun konsolunuzu kapatarak istenilen ısıya gelmesini beklemek olacaktır. Eğer böyle bir durumda oyundan çıkabiliyorsanız kesin olarak çıkın ve bekleyin. Bu kesin bir çözüm değil bu tip sorunları sık sık yaşıyorsanız birazdan anlatacaklarımız işinize yarayacaktır.

PS4 aşırı ve ani ısınma sorunlarından bir tanesi oynadığınız ortam sıcaklığının fazla sıcak olması. Tabi’ki odanızı buzhaneye çevirin demiyoruz fakat sauna gibi de olmasın.

Fan Toz Temizliği

Bu önerdiğimiz sıkıştırılmış hava yöntemi ile yalnızca oyun konsolları değil bilgisayarlarınızın’da tozlanan kısımlarını rahatlıkla temizleye bilirsiniz. Unutmamanız lazım’ki bu tozlar hem cihazların fanını hemde işlemcilerinin ısınmasına ve yeterli soğukluğu üretememesine sebep olur. Fan temizliği yaparken uygulamanız gereken adımları aşağıda sıraladık.

 • Temizliğe başlamadan önce gerekli malzemelerinizi alın ve uygun rahat bir yer bulun.
 • PlayStation 4’ün elektrik bağlantılarını tümüyle kapatın.
 • Sıkıştırılmış hava ile konsolun üzerindeki açık yerleri temizlemeye başlayın.
 • Aynı zamanda USB ve Bağlantı Portlarını da hava spreyi ile temizleyin.
 • Temizlik bittikten sonra Mikrofiber bir bez yardımı ile PS4’ü temizleyin.

Bu işlemleri titiz bir şekilde doğru olarak yaptıktan sonra oyun konsolunuzu çalıştırıp sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer sorun hala hiç azalmadan devam ediyorsa detaylı bir temizlik için bilen birisinden yardım almanız çok daha iyi olacaktır.

Konsol ve Oyun Güncellemelerini Unutmayın

Oyun Konsolunuzun İnternet’e bağlı olduğundan emin olduktan sonra ayarlar’dan Sistem Güncellemelerini kontrol edin. Eksik güncelleme var ise onları halledin.

Isınma sorununa yalnızca cihazınız değil oyunların optimizasyon sorunları da neden olabilir. Bu sorunlar güncelleme ile çözülmüş ve siz oyununuzu güncellemeyi unutmuş olabilirsiniz.

PS4’ü Bunaltmayın

Bir insanın bile önem sırasına göre hafızası bir yere kadar gidebilir. Oyun konsolunuzun hafızasının fazla dolu olması performans sorunlarına sebebiyet verebilir. Sabit diskinizdeki kullanmadığınız gereksiz verileri silerek veya Harici bir harddisk yardımı ile bu sorunu aşabilirsiniz.

 

 


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

PS4 Slim Isınma ve Soğutucu Sorunu