PUBG Taarruz Tüfekleri Hangileri?

 PUBG Taarruz Tüfekleri Hangileri?
Okunuyor PUBG Taarruz Tüfekleri Hangileri?

PUBG Taarruz Tüfekleri Hangileri? sorusunu cevaplıyoruz. Hem PC hemde Mobile sürümlerinde olan taarruz tüfeği silahları ile ilgili tüm bilgilere yer verildi. Profesyonel bir oyuncu olmak için oyundaki tüm silahların hangi sınıflara ait olduklarını öğrenmeniz çok önemli. Silah sınıflarının hangi şartlar ve koşullarda oyunculara ne gibi avantajlar veya dezavantajlar verebileceklerini bilmeniz gerekiyor.

Örneğin PUBG oyununda önemli bir öneme sahip olan Taarruz Tüfekleri orta menzilli savaşlarda genellikle tercih edilir. Her şart ve duruma uygun silah çeşitlerini içerisinde barındıran Taarruz silahları hangileri olduğunu aşağıda öğreneceksiniz. PUBG Mobile, PC, veya Lite versiyonunda yer alan taarruz tüfekleri silah sınıfıyla ilgili güncel bilgileri aktarmaya devam edeceğiz. Sormak istediğiniz sorularınızı aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz.

PUBG Taarruz Tüfekleri

PUBG Taarruz Tüfekleri oyun içerisinde orta, orta uzak veya orta yakın gibi çok ideal menzilli silahları ile her koşulda hizmet edebiliyor. Genellikle düşmana yapılan ani saldırılarda tercih edilen bu silahlar hayatta kalma mücadelesi veren oyuncuların çok işine yarayacak bir silah sınıfıdır.

PUBG Taarruz Tüfekleri
PUBG Taarruz Tüfekleri

PUBG Taarruz Tüfekleri Hangisi? sorusunu soran oyuncular genellikle oyun tarafından verilen görevi yapmak için merak ediyorlar. Bazı oyuncularda silahların özelliklerini öğrenerek onları en iyi şekilde kullanmak istiyor. PUBG Oyununda yer alan tüm Taarruz Tüfekleri aşağıda listelenmiştir.

M416

PUBG Taarruz Tüfekleri M416
PUBG Taarruz Tüfekleri: M416
Silah İsmiVerdiği HasarKullandığı CephaneÖldürme Süresi
M416435.560.26 s
PUBG Taarruz Tüfekleri: M416

Oyunda bulunan en kullanışlı ve güçlü taarruz tüfeği m416 diyebiliriz. Rakibe verdiği hasar derecesinin fazla olmasının yanı sıra tetiği çektiğiniz andan itibaren şarjör’de bulunan mermilerin hızlı şekilde azaldığını göreceksiniz.

Groza

PUBG Taarruz Tüfeği Groza
PUBG Taarruz Tüfekleri: Groza
Silah İsmiVerdiği HasarKullandığı CephaneÖldürme Süresi
GROZA497.620.24 s
PUBG Taarruz Tüfekleri: Groza

Groza paraşüt ile indiğiniz evlerin içerisinden veya çevreden bulabileceğiniz bir taarruz tüfeği değildir. Çoğunlukla uçaktan atılan sandıkların içerisinden çıkan rakiplerinizin çok korkacağı derecede hasarı bulunan bir silah olduğunu unutmayın.

AUG A3

PUBG Taarruz Tüfekleri AUG A3
PUBG Taarruz Tüfekleri: AUG A3
Silah İsmiVerdiği HasarKullandığı CephaneÖldürme Süresi
AUG A3435.560.26 s
PUBG Taarruz Tüfekleri: AUG A3

Bu taarruz tüfeği’de yalnızca sandıklarda bulabileceğiniz nadir bir silahlardan bir tanesi. Fakat avantajları olduğu kadar dezavantajları’da bulunuyor.

SCAR-L

PUBG Taarruz Tüfekleri Scar-L
PUBG Taarruz Tüfekleri: SCAR-L
Silah İsmiVerdiği HasarKullandığı CephaneÖldürme Süresi
SCAR-L435.560.29 s
PUBG Taarruz Tüfekleri: SCAR-L

Özellik puanlarına bakıldığı zaman Taarruz tüfekleri arasında en kötüsü gibi görünse’de, stratejik konumu çok büyük bir silah olduğunu unutmayın.

M16A4

PUBG Taarruz Tüfekleri M16A4
PUBG Taarruz Tüfekleri: M16A4
Silah İsmiVerdiği HasarKullandığı CephaneÖldürme Süresi
M16A4435.560.22 s
PUBG Taarruz Tüfekleri: M16A4

Hemen hemen indiğiniz her bölgede ve rakip’de sıkça görebileceğiniz M16A4 Taarruz tüfekleri gücü küçümsenecek bir yapıda değildir. Etkili atışlara rağmen geri tepme oranı çok az. Değişen mesafeli savaşlarda mermi hızı oldukça iyi bir oranda diyebiliriz.

AKM

PUBG Taarruz Tüfekleri AKM
PUBG Taarruz Tüfekleri: AKM
Silah İsmiVerdiği HasarKullandığı CephaneÖldürme Süresi
AKM497.620.30 s
PUBG Taarruz Tüfekleri: AKM

Şarjöründe bulunan 7.62 çapına sahip mermileri ile yakın ve orta mesafedeki düşmanlarınızı rahatça öldüre bileceğiniz çok güçlü bir silah.

PUBG Taarruz Tüfekleri Nedir?

PUBG Taarruz Tüfekleri, hayatta kalma sırasında sizin ve rakip oyuncuların durumlarına hem çevre hemde ekipman durumuna göre avantaj veya dezavantaj doğurabilecek bir silah türüdür.

7,62 ve 5,56 mermi türlerini kullanan silahları ile genellikle orta ve orta uzun menzillerde kullanan kişiye çok iyi avantajlar sağlar. PUBG oyununda toplamda 6 adet Taarruz Tüfeği bulunur ve bu silahlara ait genel bilgileri yukarıda sizlerle paylaştık.

PUBG Taarruz Tüfeklerinin İsimleri

PUBG Taarruz Tüfekleri sınıfına dahil olan oyundaki tüm silahların isimleri aşağıda listelenmiştir.

  • AKM
  • M16A4
  • SCAR-L
  • AUG A3
  • Groza
  • M416

PUBG Nedir?

PlayerUnknown’s Battlegrounds, oyuncular arasında PUBG kısaltması kullanılıyor. Oyun ilk çıktığı zamanlarda isminin nasıl okunduğuyla ilgili bir çok tartışmalar’da başlamıştı. Bluehole’nin yayınladığı ve geliştirdiği çok oyunculu bir hayatta kalma video oyunudur.

100 oyuncu bir uçağa bindirilir ve son hayatta kalan olabilmek için mücadele edecekleri adanın üzerinden bindikleri uçağa bir rota çizilir. Uçak adanın bir ucundan uçmaya başlar ve adanın son ucuna kadar oyuncular gözlerine kestirdikleri bir yere paraşütle iniş yapmak zorundadır.

Rakip oyuncuları yok etmek için silah, silah etkisini yükseltmek için aparatlar ve sizi hayatta tutacak korucu & sağlık ekipmanları toplamanız gerekiyor. Oyunda bir süre geçtikten sonra alan daralmaya başlar. Alanın dışarısında kalan oyuncular zehirlenir ve bir süre sonra ölürler. Hayatta kalabilmeniz için daralacak alanın içerisinde bulunmanız gerekiyor.

Taarruz Tüfeği Nedir?

Taarruz tüfeği, en eski askeri sınıf olan piyadenin ana muharebe silahıdır. Kullanımı standarttır.

1943 yılında tasarlanan StG 44 bilinen anlamda savaş sahasında geniş olarak kullanılan ilk çağdaş piyade tüfeği olarak tarih sahnesinde yerini aldı. Klasik tüfek fişeği yerine onun kovanı kısaltılmış versiyonu olan 7,92×33 Kurz mermisi ateşleyebilen StG 44, hızlı ve atış gücü yüksek bir silahtı. Yüksek gücü ile nispeten geniş bir alanda etkili olabilen StG 44, piyadenin yıllar sonra tekrar tüfeği ile bağımsız hareket edebilmesine olanak sağlıyordu. Her ne kadar ABD tarafından da benzer bir silah olarak tanımlanabilecek M1 Carbine adlı kısa namlulu bir tüfek üretilmiş olsa da bu silah, StG 44’ün başarısını yakalamaktan uzaktı. Çünkü kullandığı mermi sadece tabanca mermisinden biraz güçlüydü.

StG-44’ün açtığı yolda piyade tüfeği anlayışı tamamen değişti. Ne kadar da bu silah üzerinden çalışmalara basladığı söylenen Sovyetler Birliği AK-47, kendi tasarım anlayışı ve geniş katılımlı tasarımcıların sunduğu silahların arasındaki denemeler sonucu nam-ı dığer Kalaşnikov’u geliştirdi. Ne kadar da mekanizma dışında görünüş acısından StG 44 oldukça silüeti benzeyen AK-47, üretildiği günden bu yana cereyan eden hemen hemen tüm savaşlarda başarı ile görev alarak bir efsane haline geldi. Basit ama etkili olan tüfek, piyade çatışmalarına dayanan yeni savaş doktrinleri içerisinde büyük etki gösterdi.Tarihi bir ironi olarak bu yıllarda milyarlarca dolar harcanıp geliştirilen çağdaş ve büyük sistemler neredeyse hiç kullanılmazken, birkaç dolarlık bir maliyetle üretilebilen AK-47, savaşların kaderini etkiledi.

Gerçek Hayatta Kullanılan Taarruz Tüfekleri

PUBG Taarruz Tüfekleri her ne kadar gerçek hayattan uyarlanmış olsalar’da günümüzde orduların kullandığı ve tercih ettiği önemli 2 adet silah bulunuyor.

Günümüzde ana muharip sınıfa dönüşen piyadenin en büyük kozu olan piyade tüfekleri farklı birçok görevde kullanmaya uygun bir yapıya kavuştu. Başlangıçta sadece yarı otomatik ve tam otomatik atış yapma kabiliyetine sahip piyade tüfekleri bugün üç farklı modda kullanılabiliyor.
Baskı atış için hala tam otomatik mod kullanılırken, savunmada mermilerin tek tek gönderildiği yarı otomatik mod tercih ediliyor.

Taarruz sırasında ise tüfek, tetiğe her basılışda hedefe üç mermi gönderiyor. Bu sayede askerin hedefe ulaşana kadar şarjöründeki fişeğinin bitmemesini hedefliyor. Oldukça yüksek atış hızlarına sahip günümüz piyade tüfekleri, otomatik atışta birkaç saniye içerisinde şarjöründeki tüm fişeği bitiriyor.

FARA 83

FARA 83, 1983 yılında Fabrica Militar de Armas Portatiles Domingo Matheu fabrikası tarafından Arjantin Kara Kuvvetleri için geliştirilmiş bir silahtır.

PUBG Taarruz Tüfekleri: FARA 83
PUBG Taarruz Tüfekleri: FARA 83
ÇeşidiPiyade Tüfeği
Uyruğu Arjantin
Üretim tarihi
Tasarlandığı tarih1984-1990
Özellikler
Ağırlık3,95 kg
Uzunluk1000 mm (Sabit Dipçik) 745 mm (Kapalı dipçik)
Namlu uzunluğu452 mm
Mühimmat5,56x45mm NATO
Kalibre5,56 mm
Atış hızı750 atış/dk
Azami menzil300-500 m
PUBG Taarruz Tüfekleri: FARA 83

1980’lı yıllarda, Arjantin’deki askeri dikta rejimi, Silahlı Kuvvetlerinin FN FAL (Hafif Otomatik Tüfek) ihtiyacını karşılamak amacıyla FAA adı verilen projeyi baslatmış, patenti tamamen Arjantin’e ait olan FARA 83 ‘ün ilk prototipi 1981 yılında oluşturulmasına rağmen seri üretime ancak 1984 yılında geçilebilmiş, üretimine 1990 yılına kadar devam edilmiştir. 1980’li yılların sonunda, Carlos Menem yönetimindeki ülke çok ciddi ekonomik sıkıntılarla karşılaştı. Bu dönemde İngiltere Arjantin ile olan tüm askeri ticareti kesti ve Arjantin’in modern silah üretimini yasakladı.

Bir yandan yaşanan ekonomik kriz, öte yandan İngiltere’nin baskısı sonucu Başkan Carlos Menem Condor 1 ve Condor 2 füzeleri yanında FARA 83 ‘ün de üretiminin durdurulmasına karar verdi. Diğer yandan, Arjantin milli tankı olan TAM’ın üretildigi TAMSEfabrikasını ve Denizaltı üretimi yapan Astillero Domecq Garcia tersanesini kapatmak zorunda kaldı.

Üretimi durdurulana kadar 1193 adet üretilen FARA 83′ün, yeniden üretimine 1990 yılında başlansa bile, bu ikinci üretim döneminde ne kadar silah üretildiği tam olarak bilinememektedir. Bu dönemde Arjantin Silahlı Kuvvetleri’nin büyük bir bölümü FMAP FSL tüfekleri ile donatıldığından FARA 83 geri planda kalmıştır.

FARA 83′ün üretiminde birçok açıdan Israil’in IMI Galil tüfeğinden esinlenilmiştir.

PUBG Taarruz Tüfeklerinin Gerçek Özellikleri

PUBG Taarruz Tüfekleri Hangisi? sorusunu soran oyuncular için geniş bir rehber yazısı hazırlamaya çalıştık. Aklınıza gelebilecek konuyla ilgili tüm soruların cevaplarını burada bulacaksınız.

Sormak istediğiniz farklı sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz. PUBG oyununda yer alan Taarruz Tüfekleri sınıfına ait silah modellerinin gerçek hayattaki özelliklerini açıklıyoruz.

AKM

AKM (Rusça:Автомат Калашникова Модернизированный; Avtomat Kalaşnikova Modernizirovannıy), 7.62 mm çapında mermi kullanan Mihail Kalaşnikov tasarımı, AK-47’nin 1959′ da modernize edilmesiyle tasarlanmıştır. Kızıl Ordu, 1961’de bu silahla tanışmıştır, AK-47 türevlerinin en yaygın olanıdır ve Varşova Paktı, Afrika ve Asya’da yaygın olarak kullanılmıştır.Sovyet KBP Tula ve Izhmash firmaları üretmiştir.

AKM
ÇeşidiSaldırı Tüfeği
Uyruğu Sovyetler Birliği
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlarÜretildikten sonraki bütün savaşlar
Üretim tarihi
TasarımcıMihail Kalaşnikov
Tasarlandığı tarih1952
ÜreticiIzhmash, KBP Tula
Üretim adedi10,278,300 Sovyetler Birliğinde
ÇeşitleriAKM, AKMS, AKMP, AKML, AKMLP, AKMSP, AKMSN, AKMSNP
Özellikler
Ağırlık3.1 kg
Uzunluk880 mm AKMAKML 902 mm / 655 mm (dipçiği katlı) AKMS
Namlu uzunluğu415 mm
Mühimmat7.62 x 39 mm
Kalibre7.62
Atış hızı600 mermi/dak
Etkili menzil100-1000m
NişangahÖn ve arka sabit nişangah, 378 mm nişan uzunluğu
PUBG Taarruz Tüfekleri: AKM – Gerçek Özellikleri

M16A4

M16, günümüzde 15 NATO ülkesinin kullandığı, ABD yapımı 5.56mm’lik bir otomatik savaş/piyade tüfeği grubudur. AR-15 tüfeğinin modifiye edilmiş versiyonuna ABD ordusunun verdiği addır. Colt firması finansal problem yaşayan Armalite firmasından üretim ve telif haklarını satın almasıyla üretimine başlanmıştır, 1963 yılında ismi M16 olarak değiştirilmiştir ve bu isimle ilk olarak ABD Hava kuvvetlerinde hizmete girmiştir.

Bu grupta M16A1, M16A2, M16A3 ve M16A4 gibi dört adet silah çeşidi bulunur. ABD Ordusu tarafından 1960’lardan beri kullanılmaktadır. Bu silahın atası olarak bilinen AR-15 ve bu silahın kısa namlulu versiyonu olan M4 şu anda ABD Ordusu’nun ana piyade tüfeğidir.

M16A4
ÇeşidiSaldırı tüfeği, savaş tüfeği
Uyruğu ABD
Hizmet geçmişi
KullanıcılarBknz Kullanıcılar
Kullanıldığı savaşlarKamboçya-Vietnam SavaşıVietnam SavaşıAfganistan Savaşı (2001-günümüz)Grenada`nın işgaliPanama`nın işgaliSomali İç SavaşıYugoslav SavaşlarıUçuş Yasağı HarekatıIrak SavaşıSuriye İç SavaşıIrak Savaşı (2014-günümüz)
Üretim tarihi
TasarımcıEugene Stoner
L. James Sullivan
Tasarlandığı tarih1959
ÜreticiColtDaewoo Precision IndustriesEliscoH&R FirearmsFN HerstalU.S OrdnanceGeneral Motors
Üretildiği tarih1960-günümüze
Üretim adedi8.000.000 +
ÇeşitleriM16A1/A2/A3/A4
Özellikler
Ağırlık3.26 kg (7.18) Ib (Boş)3.99 kg (8.79) Ib (Dolu)
Uzunluk1,003 mm (39,5 inç)
Namlu uzunluğu508 mm (20 inç)
Mühimmat5.56x45mm NATO
Kalibre5.56mm (.223 inç)
Atış hızı12-15 mermi/dk. Tam Otomatik45-60 mermi/dk. Yarı Otomatik
Etkili menzil550 metre (Belirli Hedefte)800 metre (Bölgesel Hedefte)
NişangahÖn sabit arka ayarlanabilir gez
PUBG Taarruz Tüfekleri: M16A4 – Gerçek Özellikleri

SCAR-L (FN Scar)

FN SCAR, FN tarafından üretilen modüler saldırı tüfeklerinin adıdır. Amerika Birleşik Devletleri Özel Harekât Komutanlığı (SOCOM) tarafından 15.10.2003 tarihinde açılan tüfek ihalesi için üretilmiştir ve belirtilen şartlara göre (örneğin silahların farklı kalibrelerde mermi kullanabilmesi, özellikle de 5.56 NATO’dan daha güçlü olan 7.62 NATO) birinci gelerek SCAR ismini almıştır. SCAR serisi tüfekler 2 ana gruba ayrılır, birincisi SCAR-L’dir (SCAR-Light-Hafif) ve 5.56x45mm NATO mermisi kullanır. İkinci tüfek ise 7.62x51mm NATO mermisi kullanan SCAR-H’dir (SCAR-Heavy-Ağır).

İki tüfeğinde CQC (yakın mesafe çatışma) ve keskin nişancı gibi varyasyonları bulunur. 2006 sonlarına göre silah son geliştirme ve test aşamalarındadır. Ayrıca Amerikan Ordusu içinde SCAR-L Mk 16, SCAR-H’de Mk 17 olarak bilinir. Genel düşünce, yakın zaman içerisinde özel kuvvetlerde M-4, M-14, Mk11, M16, Mk25 gibi silahlar yerlerini SCAR modellerine bırakacaktır. SCAR serisi tüfeklerin birçok varyasyonu bulunsa da süngü takılabilen bir modeli yoktur.

SCAR-L (FN Scar)
FN SCAR
ÇeşidiPiyade tüfeği
UyruğuBelçika
Üretim tarihi
Tasarlandığı tarih2005
Üretildiği tarih2006
Özellikler
Ağırlık3.5 kg (Mk 16) , 3.86 (Mk 17
UzunlukMk 16 : 850 mm/ Mk 17: 997 mm
Namlu uzunluğuMk 16 253mm, 351mm ve 457mm
Mk 17 330mm, 400mm ve 500mm (varyasyonlarına göre değişmektedir)
MühimmatMk 16= 5.56 NATO/ Mk 17= 7.62 NATO/ Mk 17= 7.62×39 M43
KalibreMk 16= 5.56mm. / Mk 17= 7.62mm.
Atış hızı600 mermi/dk
Etkili menzil800 m (Fn Scar-h)
PUBG Taarruz Tüfekleri: SCAR-L (FN Scar) – Gerçek Özellikleri

AUG A3 (Steyr Aug)

Steyr AUG, Avusturya yapımı saldırı tüfeği, 1970’lerde tasarlanan ve 1978’ten bu yana Steyr Mannlicher firması tarafından üretilen 5,56mm’lik tam otomatik bir bullpup piyade tüfeğidir. AUG ismi ise Almanca Armee Universal Gewehr yani Evrensel Ordu Tüfeği kelimesinin baş harflerinden oluşmuştur. 1977 yılında Strumgewehr 77 adında Avusturya ordu servisine kabul edilmiştir. Üretimine 1978 yılında başlanmıştır. Dünyadaki bullpup tasarıma, yani şarjör yerinin tetik yerinin arkasında olma özelliğine sahip ilk tüfektir. Avusturya, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda ve Lüksemburg orduları tarafından kullanılmaktadır.

Bullpup tasarımı sayesinde namlusu daha geriye verilmiş, böylece silahın boyunu uzatmadan namlunun boyu uzatılabilmiştir. Standart olarak dürbün ile gelir. Yapımında genelde alüminyum madde kullanılır, şarjörleri ise plastiktir. Uzun namlusu sayesinde normal saldırı tüfeklerinden daha uzun mesafelere atış yapabilir.

AUG A3 (Steyr Aug)
ÇeşidiSaldırı Tüfeği, Piyade Tüfeği
Uyruğu Avusturya
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlarAfganistan Savaşı,Irak Savaşı
Üretim tarihi
TasarımcıHorst Wesp,Karl Wagner,Karl Möser
Tasarlandığı tarih1970-1977
ÜreticiSteyr Mannlicher,Thales Australia Lithgow Facility,SME Ordnance
Üretildiği tarih1978-Günümüz
Özellikler
Ağırlık3,6 kg (7,9 lb) (Standart), 3,3 kg (7,3 lb) (Carbine), 3,2 kg (7,1 lb) (Subcarbine) 3,9 kg (8,6 lb) (HBAR), 3,3 kg (7,3 lb) (Para)
Uzunluk790 mm
Namlu uzunluğu508 mm (20,0 in) (Standart), 407 mm (16,0 in) (Carbine), 350 mm (13,8 in)(Subcarbine) 621 mm, (24,4 in) (HBAR), 420 mm (16,5 in) (Para)
Mühimmat5.56x45mm NATO, M193, M885
Kalibre5,56mm
Atış hızı650 mermi/dak
Etkili menzil450-600 m
PUBG Taarruz Tüfekleri: AUG A3 (Steyr Aug) – Gerçek Özellikleri

GROZA (OTs-14 Groza)

OTs-14 Groza (Rusça: ОЦ-14 “Гроза”), Rus yapımı bir bullpup piyade tüfeğidir. Silah, 1990’larda TsKIB SOO tarafından geliştirilmiştir. 7.62x39mm veya 9x39mm sesaltı mühimmat kullanmaktadır.

GROZA (OTs-14 Groza)
ÇeşidiPiyade tüfeği
UyruğuRusya
Hizmet geçmişi
Hizmet1994-günümüze
KullanıcılarRusya, Sırbistan
Üretim tarihi
Tasarlandığı tarih1990’lar
ÜreticiTsKIB SOO
Üretildiği tarih1994-günümüze
ÇeşitleriOTs-14-4A
OTs-14-4A-01
OTs-14-4A-02
OTs-14-4A-03
Özellikler
Ağırlık2.7-3.6 kg
Uzunluk610 mm (OTs-14-4A)
565 mm (OTs-14-4A-01)
500 mm (OTs-14-4A-02)
720 mm (OTs-14-4A-03)
Namlu uzunluğu240 mm (Groza-4)
415 mm (Groza-1)
Genişlik60 mm (OTs-14-4A)
70 mm (OTs-14-1A)
Yükseklik294 mm (OTs-14-4A)
350 mm (OTs-14-1A)
Mühimmat9x39mm
7.62×39 mm
Kalibre9 mm
7.62 mm
Atış hızı700-750 mermi/dak
Mermi çıkış hızı300-720 m/s
Etkili menzil200-300 m
Azami menzil400-500 m
Besleme sistemi10-20 mermilik şarjör
NişangahGez ve arpacık
PUBG Taarruz Tüfekleri: GROZA (OTs-14 Groza) – Gerçek Özellikleri

M146 (Heckler & Koch HK416)

HK416, Heckler & Koch tarafından üretilen ve M4’ü baz alarak ürettiği bir silahtır. Heckler & Koch ürettiği silahı HKM4 olarak adlandırmak istese de Colt buna karşı çıkmış ve dava açmıştır. Bunun üzerine Heckler & Koch silahın adını HK416 (rakip olduğu M4 ve M16’ya bir gönderme) olarak değiştirmiştir. Silah tam haliyle satın alınabildiği gibi, sadece üst kısım olarak da alınabilir ve bu üst parça herhangi bir tip AR-15 alt parçayla birleştirilebilir.

OİCW programı sonrasında Heckler & Koch Amerikan Ordusu’na XM8’in dışında alternatif bir tasarım sunmak istemesi ve yeni bir silah tasarlamak yerine M4 carbine’i geliştirmeyi tercih etmesiyle üretilen bir silahtır.

M4 ile kıyaslandığında daha uzun atış ömrüne sahip bir namlusu bulunur. M4A1’de yaşanan aşırı ısınma problemi, barut gazlarının dipçikten değil, namludan tahliyesini sağlayan pistonlu sistem sayesinde aşılmıştır, sıcak gazlar namludan çabucak tahliye edildiğinden, tam-otomatik modda 30 mermi atıldığında bile hala çıplak elle tutulabilir. Yeni gez ve arpacık sistemine sahiptir. Ayrıca dört namlu setine sahiptir; 267 mm, 368 mm, 419 mm ve 508 mm.

Suya ya da kuma maruz kaldıktan sonra ateş edebilir ve Heckler&Koch tarafından yapılan testlere göre çamura gömüldükten sonra bile ateş edebilir.

Silaha sahip olduğu MIL-STD-1913 Picatinny Rail’leri sayesinde istenilen her türlü namlualtı bombaatarları takılabilir. Silahın ayrıca HK417 adlı 7.62x51mm NATO mermisi kullanan bir versiyonu da vardır. Muhtemelen HK416 ve HK417 FN firmasının ürettiği ve Amerikan Özel Kuvvetler Komutanlığı (SOCOM) tarafından açılan modüler saldırı tüfeği ihalesini kazanan FN SCAR-H’nin en büyük rakibi olacaktır.

Delta Force, DEVGRU, Amerikan Ordusu Asymmetric Warfare Group, Pasukan Gerakan Khas (Malezya Polisi’nin özel harekat birlikleri) tarafından kullanılmaktadır, ancak Amerikan Ordusu tarafından yapılan bir açıklamada yakın bir zaman içerisinde bu silahı M4 Carbine ile değiştirmeyi düşünmediklerini belirtmişlerdir.

M146 (Heckler & Koch HK416)
ÇeşidiPiyade Tüfeği, Manga Otomatik Silahı, Karabina
UyruğuAlmanya
Hizmet geçmişi
Kullanıldığı savaşlar2013 Lahad Datu GerginliğiAfganistan SavaşıIrak SavaşıKuzey Mali çatışması
Üretim tarihi
TasarımcıErnst Mauch
ÜreticiHeckler & Koch
ÇeşitleriD10RS, D14.5RS, D16.5RS, D20RS, HK416C, MR223, HK417, M27 Infantry Automatic Rifle
Özellikler
AğırlıkHK416C: 2.950 kg (6.50 Ib)D10RS: 3.020 kg (6.66 Ib) D14.5RS: 3.490 kg (7.69 Ib) D16.5RS: 3.560 kg (7.85 Ib) D20RS: 3.855 kg (8.50 Ib) M27 IAR: 3.600 kg (7.94 Ib)
UzunlukHK416C: 690 mm (Uzun Dibçik) / 560 mm (Kısa Dibçik)D10RS: 797 mm (Uzun Dibçik) / 701 mm (Kısa Dibçik)D14.5RS: 900 mm (Uzun Dibçik) / 804 mm (Kısa Dibçik)D16.5RS: 951 mm (Uzun Dibçik) / 855 mm (Kısa Dibçik)D20RS: 1.037 mm (Uzun Dibçik) / 941mm (Kısa Dibçik)M27 IAR: 940 mm (Uzun Dibçik) / 840 mm (Kısa Dibçik)
Namlu uzunluğuHK416C: 228 mm (9.0 inc)D10RS: 264 mm (10.4 inc) D14.5RS: 368 mm (14.5 inc) D16.5RS: 419 mm (16.5 inc) D20RS: 505 mm (19.9 inc)
Genişlik78 mm (3.1 inc)
YükseklikHK416C: 236 mm (9.3 inc)HK416: 240 mm (9.4 inc) M27 IAR: 240 mm (9.4 inc)
Mühimmat5.56x45mm NATO
Kalibre5.56 mm (0.223 inc)
Atış hızı700-900 Atım/dakika HK416 850 Atım /dakika HK416A5
Etkili menzil300 m (11″ Model) Nokta hedefler
Azami menzil400 m (11″ Model) Bölgesel hedefler
NişangahÖn Ayarlanabilir Arka Picantinny Rail Nişangah Sistemi
PUBG Taarruz Tüfekleri: M146 (Heckler & Koch HK416) – Gerçek Özellikleri

PUBG Taarruz Tüfekleri Hangileri? sorusunu tüm detaylarıyla cevapladık. Listemize detaylar eklenmeye devam edecektir.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın