Q Bitz Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Q Bitz Oyunu Nedir?

Q Bitz oyunu bir çeşit hafıza ve dikkat oyunu olarak karşımıza gelmektedir. Oyun dilendiği takdirde bireysel ya da grup ile oynanabilincek bir oyun çeşididir. Bu oyun çeşidi genel olarak 7 yaş ve üzeri kişiler için uygun olmaktadır. Aileler tarafından çocukların zekalarını geliştirmek amacı ile gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir oyun olarak geliştirilmiştir.   

Q Bitz Oyununun Amacı Nedir?

Oyun tamamen zeka gelişimi üzerine kuruludur. Oyunda yer alan kartlarda yer alan şekilleri izleyerek 16 adet ahşap küp kullanarak bu oyunda verilen şekil gerçekleştirilmektedir. 

Q Bitz Oyun İçeriği Nedir?

Kutu oyun olarak karşımıza çıkan şeyler ise 80 adet Q Bitz kartı, 4 ahşap tabla ve 16 adet küpten oluşmakta olan bir settir.

Q Bitz Oyunu NasılOynanır?

Q Bitz zeka oyunu özellikle görsel hafızayı geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Minimum 1 ve maximum ise 4 kişi oynanabilen bir oyundur. Hem eğlenceli hem de dikkat artırıcı bu oyunda oyuncu amacı oyunda sunulan kartlarda ki şekilleri, ahşap küpler ile eşleştirme oyunu olmaktadır. Bu eşleştirme oyununu ilk başaran kişi ise oyunu kazanmış olacaktır. Oyunu kazandıkça kartlar biriktirilmelidir. Toplam 10. Tur sonunda en çok kartı toplayan kişi oyunu kazanmış olacaktır. Oyuncu başına bir tabla ve 16 adet ahşap küp verilmektedir. Oyun oynarken masa da kartlar ters bir şekilde konmaktadır. Her şey hazırlandıktan sonra ise oyuna başlanmaktadır.  İlk tur, oyun başlarken ilk oyuncu üstteki kartı açar. Tüm oyuncular aynı anda resimdeki şekli yapmak için oyuna başlar. Resimdeki şekli ilk yapan oyuncu Q Bitz der. Diğer oyuncular da kazanan kişinin şekline bakarak doğru olup olmadığını onaylar. Eğer kişinin yaptığı şekil doğruysa kazanan kişi kartı alır eğer yanlış ise oyuna kaldığı yerden devam edilir. İkinci tur, bu tur ilk turdan biraz farklı olmaktadır. En üstte bulunan kart açılır ardından ise oyuncular küpleri yuvarlar. Yuvarlanan küpler ile şekli hızlıca yapmaya çalışırlar, oyuncular bunun ardından tekrar yuvarlanmayan küpleri yuvarlayarak bu küpler yardımıyla şekli yapmak için uğraşır. Şekli en hızlı şekilde yapan oyuncu Q Bitz demelidir. Eğer şekilde doğruysa kart alınır eğer değilse oyuna kaldığı yerden devam edilir. Üçüncü tur, diğer turlarda da olduğu gibi en üstteki kart açılır. Oyuncuların şekli aklında tutması için yalnızca 10 saniyelik zamanları vardır. Zaman bitiminde kart kapanır. Şekli aklında kaldıkları gibi yapmaları gerekir. Tur bitiminde şekli doğru yapan kişi varsa kazanır eğer yoksa doğru küpleri en çok yerleştiren kişi oyunu kazanmış olacaktır. Genel olarak oyun minimum 3 tur oynanır ancak 10 tura kadar oynamak mümkündür. Turların bitiminde hangi oyuncuda en çok kart bulunuyor ise o kişi oyunu kazanarak birinci olacaktır.  Çocukların eğlenirken zeka gelişimini de destekleyen bu başarılı oyunu pek çok aile ve çocuk gelişimi uzmanı onaylıyor. Hatta bu oyunun aile ile oynanması çocuk için psikolojik olarak oldukça önemli. Aile varlığını ve birliğini hisseden çocuklarda olumsuz durumlar ve psikolojik sorunlar daha az görülmektedir. Aileler arası bağı kuvvetlendirmek için iyi bir seçenek olan bu oyun herkesin tercih etmesi gereken bir oyun türüdür.

19
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.