Rostov Nerede? Hangi Şehir? Wagner Grubu Orada Ne Yapıyor? 2023

Wagner Grubu adı altındaki özel paralı askerler Rusya hükümetine karşı başlattıkları direnişte tam teçhizatlı olarak ve askeri araçlarıyla ordusunu Rostov’a kadar götürdüklerini açıkladı. Yapılan açıklamalar sonrasında bahsedilen Rostov nerede? yani hangi şehir? gibi bir çok kafa karıştırıcı soru oluşmaya başladı. Yapılan açıklamalara bakıldığı zaman Rostov diye tabir edilen yerin şehir mi? yoksa bir ilçe mi? olduğu haberi okuyan Türkiye’deki okurlar tarafından tam anlaşılamadı. Genellikle bildiğimiz Moskova gibi başkentleri varken bu tarz bölgelerin ismi geçmesi aslında yapılacak bu hamlelerin amacının darbeden ziyade farklı bir sebebe dayandığı düşündürtebiliyor.

Rostov Nerede? Hangi Şehir? Wagner Grubu Orada Ne Yapıyor? 2023
Rostov Nerede? Hangi Şehir? Wagner Grubu Orada Ne Yapıyor? 2023

Ukrayna’da Rusya adına hizmet sağlayan Wagner grubu savaşçılarını bilerek bombalayan Rusya’da askeri konumda insanlar olduğuna dair ortaya ciddi iddialar atılmıştı. Bu durumun üzerine Putin’i de ciddi eleştiriler yaparak sürekli zan altında bırakan Wagner Grubu sözde kendi düşüncelerini korumak ve gündeme getirmek adına böyle bir girişimde bulunulduğu söylenmekte. Lakin Rostov gibi stratejik bir bölgeyi ele geçirmek adına çıktıkları yolda karşımıza çıkan herkesi yok ederiz diyerek devleti ve Askeriyeyi tehdit edecek açıklamalarından sonra yapılan bu hamlelerin darbe girişimi olmadığını söyleyemezler. Sizler için haberlerde sıkça adı geçen ve hakkında açıklamalar yapılan Rostov nerede? ve Wagner için bu bölgenin askeri strateji konumu nedir? gibi şehir ile ilgili bir çok soruyu cevaplayacağız.

ROSTOV NEREDE? HANGİ RUSYA ŞEHRİ?

ROSTOV NEREDE? HANGİ RUSYA ŞEHRİ?
ROSTOV NEREDE? HANGİ RUSYA ŞEHRİ?

Rostov, Rusya’nın güneybatısında, Rostov Oblastı olarak bilinen bir bölgede yer alan bir şehirdir. Rusya’nın en büyük 10 şehri arasında yer alan Rostov, Volga Nehri ile Don Nehri’nin birleştiği noktada bulunur ve stratejik bir konuma sahiptir. Şehir, 2018 FIFA Dünya Kupası’nda da ev sahipliği yapmıştır.

Wagner Grubu ise özel bir paralı askerler grubudur ve Rusya destekli operasyonlarda yer almaktadır. Wagner Grubu’nun Rostov’a yönelik hamleleri, stratejik konumu nedeniyle dikkat çekmektedir. Rostov, Rusya’nın Ukrayna ile sınırında ve Karadeniz’e yakın bir bölgede yer aldığı için, Rusya’nın askeri stratejileri açısından önemli bir bölgedir.

WAGNER ROSTOV’DAN NE İSTİYOR?

WAGNER ROSTOV'DAN NE İSTİYOR?
WAGNER ROSTOV’DAN NE İSTİYOR?

Wagner Grubu’nun Rostov’a yönelik hamleleri hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır ve bu konuda farklı spekülasyonlar yapılmaktadır. Bazıları, grubun Rusya’da askeri konumda olan insanlara yönelik saldırılar gerçekleştirdiği iddialarını gündeme getirmektedir. Diğerleri ise grubun darbe girişiminde bulunabileceği veya farklı amaçlarla Rostov’a yönelik hamleler gerçekleştirebileceği konusunda uyarılarda bulunmaktadır.

Rostov, Rusya’nın güneybatısında stratejik bir konuma sahip bir şehirdir ve Wagner Grubu’nun buraya yönelik hamleleri farklı spekülasyonlara neden olmaktadır. Ancak, bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır ve durumun ne olduğu ilerleyen günlerde netlik kazanabilir.

8
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.