Rusya “Redan” Olayı Nedir? (Anti Redanlar)

 Rusya “Redan” Olayı Nedir? (Anti Redanlar)
Okunuyor Rusya “Redan” Olayı Nedir? (Anti Redanlar)

Rusya Redan Olayı olarak araştırılan ve hakkında “Anti Redanlar” olarak çok fazla hesap açılan bu durumu sizlere açıklıyoruz. 2023 yılında gündem olan olayda kurdukları gençlik grubunu örümcek simgeli kıyafetleri ile oldukça fazla videolar paylaşılmaya başlandı. Olay Türkiye den de oldukça fazla takip ediliyor ve bu olayların esas amacını ve neden olduğunu merak edenlerin de sayısı çok fazla. TikTok ve diğer sosyal medya platformlarında da paylaşılmaya başlanan “Anti Redan” isimli videolarda hem kavga hem de konuyla ilgili bir birinden farklı içerikler gözükmektedir. Sizler için olayı araştırdık ve detaylarını bir araya getirdik.

Rusya “Redan” Olayı Nedir? (Anti Redanlar Kim?)

ÇVK Redan olarak kendilerini adlandıran bir grup gencin kurduğu grubun 500’e yakın üyesi bulunduğu iddia edilmektedir. Rusya, Moskova da ağırlıkla şiddet eylemleri içeren olaylar çıkartan bu guruba ait 300’den fazla genç göz altına alındı.

Göz altına alınan grup üyelerinin %90’ının daha reşit olmadığı ülkenin haber ajanslarında duyurulmuştu. Şubat ayında başlayan ve artan şiddet olaylarına karışan “ÇVK Redan” isimli gençlik grubunun amacı hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Travmtik tabanca, biber gazı ve bıçak gibi tehlikeli suç aletleri ile yakalanan gruba ait üyeler de bulunmakta. Yaşanan bu şiddet olaylarının daha fazla büyümemesi adına müdahaleler edilmeye başlandı.

Rusya "Redan" Olayı Nedir? (Anti Redanlar)
Rusya “Redan” Olayı Nedir? (Anti Redanlar)

Bu olaylar yüzünden yakalanan çocukların çoğu geri serbest bırakıldı, aynı zamanda 10’a yakın aile hakkında da çocuklarına ebeveynlik sorumluluklarını yerine getiremediği için işlemler başlatıldı. Bu gençlik grubunun şiddet olaylarında en ön plana çıkan eylemleri “20 kişiyi darp ederek yüzlerine biber gazı sıkması” aynı zamanda bu anları da videolara çekerek sosyal medya da paylaşıyorlar.

Hunter x Hunter isimli Japon anime dizisindeki bir karakterden esinlenerek bu ismi alan “ÇVK Redan” gurubunun çoğunluğu 18 yaşından küçük reşit dahi olmayan çocuklardan oluşmaktadır. Genellikle tarzları nedeniyle ayırt edilebiliyor. Örümcek logolu kıyafetlerini grubun bir simgesi haline getirmişler.

Kendi deyimlerine göre grupları futbol holiganları ve dazlaklardan oluşmaktadır.

Anti Redan Olayları Başladı

Rusya "Redan" Olayı Nedir? (Anti Redanlar)
Rusya “Redan” Olayı Nedir? (Anti Redanlar)

ÇVK Redan isimli gençlerden oluşan grubun yaptıkları bu eylemleri duyanlar ve haberlerde görenler bu gruba kendileri müdahale etmek adına “Anti Redan” grupları kurmaya başladılar. Amaçları bu grup üyelerini bularak onların yaptığı gibi kendilerini cezalandırmak. Kolluk kuvvetleri olayların daha fazla büyümemesi adına çoğu bölgede önlemler almaya başladı.

Redan Olayı Aslında Tarihi Bir Olaydır (Konuyla Doğrudan İlgisi Bulunmamakta)

Redan olayı, II. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nde yaşanan önemli bir olaydır. 13 Eylül 1941 tarihinde Alman askerleri Redan kasabasını işgal etti. Bu durum, Alman birliklerinin Leningrad kuşatması için yeni bir saldırı başlatmak üzere olduğunu gösteriyordu.

Ancak, Sovyet direnişi Alman saldırısını durdurdu ve Almanlar geri çekilmek zorunda kaldı. Bu olay, Alman ordusunun Sovyetler Birliği’ni işgal etme girişimlerinde önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir.

Sovyetler Birliği’nin bu zaferi, savaşın ilk aylarında moral açısından çok önemliydi. Ayrıca, bu olay sonrasında Sovyet halkı arasında da birlik ve dayanışma hissi güçlenmişti.

Redan olayı, II. Dünya Savaşı’nın en çekişmeli savaşlarından biri olan Leningrad kuşatması sırasında yaşanmıştır. Sovyet direnişi ve sivil savunmanın örnek teşkil eden cesaretli mücadelesi, savaşın seyrini değiştirmiş ve Sovyetler Birliği’nin zaferine katkıda bulunmuştur.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın