Rusya’da Darbe Mi Oldu? Kim Darbe Yapıyor? 2023

Rusya'da Darbe mi oluyor? ve bu darbe oldu mu? gibi gündemi son dakika olarak öğrenmek isteyenlerin cevabını araştırdığı soruları cevapladık.
 Rusya’da Darbe Mi Oldu? Kim Darbe Yapıyor? 2023
Okunuyor Rusya’da Darbe Mi Oldu? Kim Darbe Yapıyor? 2023

Rusya’da darbe mi oldu? merak edilen son dakika gelişmelerine ait kafa karıştırıcı soruları cevaplıyoruz. Darbeyi kim yapıyor? özellikle haberlerin başlıklarını okuyanlar ve sosyal medya platformlarında Rusya’da başlayan karışıklıklarla ilgili haberleri okuyanlar bu sorularına cevap arıyorlar. 2023 yılının Haziran ayı içerisinde Rusya iç meseleleri ile askeri anlamda karışmaya başladı. Devlet tarafından desteklenen özel bir askeri şirket özellikle yurt dışı operasyonlarında oldukça fazla kullanılıyordu.

Rusya'da Darbe Mi Oldu? Kim Darbe Yapıyor? 2023
Rusya’da Darbe Mi Oldu? Kim Darbe Yapıyor? 2023

Şimdilerde ise Wagner Grubu olarak bilinen Savaşçıların aldığı emirle askeri araçlarını ve teçhizatlı askerlerini şehre indirerek bir gövde gösterisi yapıyor. Bu gövde gösterisinde göz dağını halka değil, Rusya yönetimindeki Putin’e yapmaktadır. Aralarında geçen anlaşmazlıkla ilgili herhangi bir resmi açıklama paylaşılmamış durumda, lakin bu gövde gösterisi herhangi bir darbe değildir. Darbe yapılabilmesi için Askeri yönetimin el koyması gerekiyor, lakin Rusya’da askeri güçlerin tamamı Putin’e bağlı durumda. Wagner ismindeki bu özel şirket olan paralı askerlerin yapacağı yönetime el koyma girişimi bir darbe olarak sayılmaz.

Wagner Grubu Rusya’da Darbe mi Yapıyor? Neden?

Wagner Grubu Rusya'da Darbe mi Yapıyor? Neden?
Wagner Grubu Rusya’da Darbe mi Yapıyor? Neden?

Askeri alanda paralı hizmet sağlayan özel şirket Wagner aynı zamanda farklı siyasi ideoloji ve duruşa da sahip bir gruptur. Lakin her devlet gücü haricindeki desteklenen gruplar gibi güç zehirlenmeleri yaşayanlar herhangi bir aksi durumda baş kaldırarak, baş eğdirmeye çalışmakta. Rusya Askeri gücü, Wagner ile savaşabilecek ve yok edebilecek kadar güçlüdür. Zaten ülke içerisinde belirli bir alanda bu durumun yaşanması yapılacak müdahaleleri de oldukça kolaylaştırıyor. Lakin bu durum bir darbe girişimi değildir.

Son günlerde Rusya’da yaşanan iç meseleler ve askeri hareketlilikler, bazı insanların kafa karışıklığına sebep olmuştur. Özellikle, bazı haber başlıklarını okuyanlar ve sosyal medya platformlarında dolaşan haberlerle ilgili sorular sormaktadırlar. Bu yazıda, Rusya’da darbe olayı olup olmadığına dair soruları cevaplayacağız.

Wagner Grubu Rusya'da Darbe mi Yapıyor? Neden?
Wagner Grubu Rusya’da Darbe mi Yapıyor? Neden?

2023 yılının Haziran ayı itibariyle, Rusya’da iç meseleler ve askeri hareketlilikler artmaya başlamıştır. Wagner Grubu adı verilen, devlet tarafından desteklenen bir özel askeri şirket, özellikle yurt dışındaki operasyonlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda, söz konusu şirketin askeri araç ve teçhizatlı askerleri, bir gövde gösterisi yaparak şehre indirilmiştir. Bu gövde gösterisinde hedef, halka değil, Rusya’daki yönetimdeki Putin’e gözdağı vermek gibidir. Aralarında geçen anlaşmazlık hakkında herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştır. Ancak bu gövde gösterisi, herhangi bir darbe girişimi olarak kabul edilemez.

Darbe Oldu Mu? Bu Bir Darbe Girişimi Mi?

Bir darbe girişimi için, askeri yönetimin el koyması gerekmektedir. Ancak Rusya’da, askeri güçlerin tamamı Putin’e bağlıdır. Bu nedenle, Wagner Grubu adlı özel şirketin paralı askerleri tarafından yapılan yönetim ele geçirme girişimi, bir darbe olarak kabul edilemez. Rusya’da darbe olmadı. Ancak iç meseleler ve askeri hareketlilikler, ülkede karışıklığa sebep olmuş durumdadır. Konuyla ilgili resmi açıklamalar yapılana kadar, doğru bilgi kaynaklarından takip etmek önemlidir.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın


VOZOL