SEO Nedir? Rehberi

SEO yani Search Engine Optimization hakkında bilinen ve bilinmeyen tüm yerli, yabancı bilgilerin bir başlık altında birleştirmeye karar verdik. Bu yazımızda Arama motorlarındaki SEO hakkında bilgi kirliliğini giderecek ve tüm cevapsız kalan soruları yanıtlayacağız.

SEO Nedir? Rehberi

SEO yani Search Engine Optimization hakkında bilinen ve bilinmeyen tüm yerli, yabancı bilgilerin bir başlık altında birleştirmeye karar verdik. Bu yazımızda Arama motorlarındaki SEO hakkında bilgi kirliliğini giderecek ve tüm cevapsız kalan soruları yanıtlayacağız.

SEO” uzun açılımıyla Search Engine Optimization Türkçe kelime karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevirebiliriz. İnternet siteleri üzerinde büyük planları olan ileri görüşlü işletmeler, haber, e ticaret ve kişisel siteler SEO hizmeti alarak Google ve Yandex gibi arama motorları sonuçlarında rakiplerinden daha hızlı yükselmeyi başarıyorlar.

SEO Nedir?
SEO Nedir?

SEO sayesinde arama motorları için web sitenizde önemli olan bilinen ve bilinmeyen bir çok ayarlama yapılır. Sitenizin değerini arttırdıkça sonuçlarda yükselmenizi sağlar ve böylelikle daha fazla ziyaretçi, müşteriyi kendinize çekmiş olursunuz. SEO Nedir? sorusunu soranlara böylelikle en basit şekliyle anlatmış olduk.

SEO, tüm arama motorlarının isteklerini doğru bir şekilde İnternet sitelerine uygulayarak arama sonuçlarında yükselmeyi hedefleyen çalışmalardır.

SEO hizmetinin amacı sıralamalarda yükselmek gibi görünse’de asıl amacı geri dönüş sayısını arttırmaktır. Yapılan site içi ve dışı SEO bir birinden farklı işlemler içermektedir.

İç ve Dış SEO Nedir?

İç ve Dış SEO

İç ve Dış SEO

SEO hizmetine ilk olarak sitenin iç optimizasyon yapısı kurularak başlanır. Bu işlemin yapılmasının en bilinen sebebi, arama motorlarının örümcek olarak hitap ettiğimiz botlarına İnternet sitesinin nasıl bilgiler içerdiğini ve ziyaretçilere hangi kategoride hizmet verdiğimizi tarif etmektir.

Sitenin kodlarındaki tüm hataları gidermek ve arama motorlarının bizlerden istediği türdeki kodları başarılı bir şekilde siteye entegre ederek güzel bir başlangıç yapabiliriz.

İç SEO ayrıca web sitesinde kullanılan doğru başlık, açıklama, anahtar kelime uyumu ile görsel ve içeriklerin kaliteli bir şekilde ziyaretçilere sunulmasını sağlar.

Dış SEO olarak adlandırılan işlemler profesyonel ellerde gözle görülür başarıları hızlı bir şekilde görmenizi sağlar. Bu işlemleri bir kaç forum ve haber sitelerinden referans alarak ucuza yaptığını söyleyen kişilere inanarak hedeflediğiniz başarıları elde edemezsiniz. Bu tür işlemler oldukça bilgi ve sabır ister, keza yanlış yapılan işlemlerin sonucunda arama motorları tarafından kara listeye alınabilir ve geri dönüşü olmayacak zararlar alabilirsiniz.

Sitenizin hitap ettiği kitleyi doğru anahtar kelimeler ile çekerek kaliteli bir içerik sunmanız gerekmektedir. Doğal yollar haricinde çektiğiniz tüm ziyaretçiler sizlere yarardan çok zararı dokunacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

Başarılı bir SEO çalışması kesinlikle doğal ve legal işlemlerin sonucunda ortaya çıkar. Bulunduğunuz kategorideki rakip web sitelerine ve ziyaretçilere adınızı duyurmak için birinci kural doğru ve kaliteli içerikten geçer.

SEO ile Google ve Yandex gibi arama motorlarında olabildiğince yukarı sıralara çıkabilmek size uzun vadede yüksek getirileri olacaktır. Çeşitli ama doğru reklamlar sayesinde hedeflerinize daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yılmadan ve pes etmeden sürekli güncel tutulan sayfalar zaman ile istenilen başarıları elde edecektir.

Sitenize gelen ziyaretçilerin ve paylaşımların düzenli olarak zamanla artması ile birlikte arama sıralarındaki yükselmeler oldukça fazla olacaktır. Doğal ziyaretçiler haricinde yaptırdığınız ucuz ve yanlış SEO işlemleri ile gelen ziyaretçiler tespit edildiği zaman hiç bir şekilde olumlu bir yararı olmayacaktır. Bu tür ziyaretçilerin olumlu yanları olmadığı gibi bir çok durumda sizleri sıralamada kötü etkileyecek olumsuz durumlara’da sebebiyet verebilir.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara doğru ve gerçek bilgiyi, hizmeti vererek arama motorlarında yükselmeyi başarabilirsiniz.

SEO Nedir? gibi merak edilen tüm Search Engine Optimization sorularının cevap bulacağı yazımız her gün, güncellenecek. Sormak istediğiniz soruları yorum olarak yazabilirsiniz.

Google SEO Çalışması Nedir?

SEO Çalışmaları yapılırken bu coğrafyada dikkate alınan dünyanın en büyük arama motoru olarak bildiğimiz Google kriterleri başta geliyor. Büyüklüğünden ve çok fazla kullanıcısı olduğundan dolayı tüm yaptığı güncellemeler ile bu işlemlere yön veriyor ve diğer arama motorlarına ilham oluyor.

SEO hizmetine başlangıç olarak bir plan ve ön hazırlık yapılması gerekir. Arama motorlarının botları sitenizi ziyaret ederek önce kodlama yapısına ve mobil, tablet uyumuna bakar sonrada içerik kalitenize bakarak rakip siteler arasında bir değerlendirmeye tabi tutar. Kaliteli ve usulüne uygun yapılan düzenli işlemler sonrasında zaman içerisinde hak ettiğiniz yere geleceksiniz.

Analizi doğru yapabilmek başarıyı daha hızlı ve kalıcı hale getirir. Kullanıcıya yönelik yaptığımız tüm iyileştirmeler
Search Engine Optimization işlemlerine dahildir.

Backlink SEO Etkisi Ne kadar?

Öncelikle bilmeyenler için Backlinki tanımıyla başlayalım ve sonra SEO olan etkilerinden bahsedelim.

Kaliteli bir İnternet sitesinin başka bir İnternet sitesini kullanıcılarına referans göstermesi doğal kullanıcıların dikkatini çektiği kadar, Google botlarının’da dikkatini çeker ve referans gösterilen sitenin bir nebzede olsa rakiplerine göre değeri artar.

Google’nin otoriter ve güvenli gördüğü bir sitenin kullanıcılarına sizi önermesi doğal olarak sizi de güvenilir olarak görmesini sağlayacaktır. Son yapılan güncellemeler ile birlikte bu durumun değeri azaldı gibi görünse de oldukça fazla hassaslaştı diyebiliriz. Sektörünüzde kaliteli sitelerden backlink almak hem doğru kullanıcıyı İnternet sitenize çekmenizi sağlar hemde değerinizi arttırır. Yanlış yapılacak bu işlemlerde her iki tarafında zarar görmesi kaçınılamaz bir sondur.

Doğal Backlink işlemleri kaliteli içerik ile sağlanır, kaliteli içerik doğal SEO kriterlerinden en popüleri sayılır.

Kaliteli ve doğru içerikleriniz sayesinde sizi ziyaret eden kullanıcılar bu bilgileri başkalarıyla’da paylaşmak isteyecekler ve böylelikle çok doğal bir link işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Günümüzde dış SEO denildiği zaman bir çok kişi haber sitesi gibi ziyaretçisi yüksek olan sitelerden belli bir ücret karşılığında link çıkışı almaktan ibaret sanıyor, çok kısa süreli ve küçük yükselişlerin arından fark edilen bu işlem yükselmeyi hedeflediğiniz anahtar kelimelerden kaybolmanıza neden olacaktır.

5
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.