Uber Taksi Nedir?

 Uber Taksi Nedir?
Okunuyor Uber Taksi Nedir?

Özelikle büyük şehirlerde çok ciddi bir ihtiyaç haline gelen taksiler, hayatın önemli bir parçası haline geldi. Kalabalık toplu taşıma araçlarındansa insanlar uzak mesafe bile olsa taksileri tercih etmeye başladılar. Şimdi çok önemli bir konuya değinirken şundan da bahsetmekte fayda var. Seneler önce yine büyük şehirlerde sıkça kullanılan taksiler tercih edilirken şu an neden taksiye rakip gibi görünen Uber taksiler tercih ediliyor? Bu soruya açıklık getirmek gerekirse kısa ve net, insanlar artık taksilere güvenmiyor/muş. Taksilerde güvenilmeyecek ne varmış diye kendi kendinize soruyor olabilirsiniz ya da bir taksi şoförü olup da bu duruma mana veremiyor da olabilirsiniz ama insanların taksilere güvenmeyişinin başlıca sebebi taksicilerin müşteriyi para gibi görüyorlar olması. Tabii genelleme yapmamak da gerek. İşini layıkıyla yapan taksiciler de bu durumdan pek memnun olmayabilir. Sonuç olarak bu konu bütün taksileri kapsadığı için ve kurunun yanında yaş da yandığı için müşteriler bu durumu bir bütün olarak değerlendiriyor. Türkiye’de tartışma konusu olduktan sonra gündemde kalan ve bilmeyen kesiminde araştırmasına sebep olan Uber, taksilere ciddi bir rakip. Uber’e telefonunuza yüklediğiniz uygulama ile ulaşabiliyorsunuz. Uber uygulaması müşteriye gideceği güzergahı önceden hesaplama, fiyat bilgisi, konumuna yakın en yakın Uber’i gönderme gibi hizmet sağlıyor. Müşteriler de bu durumdan oldukça memnun kalıyor. Çünkü Uber konforlu, sakin, özenli ve temiz! Lüks bir taksi çağırdığınız konuma gelip sizi alıyor ve bunu en kısa sürede yapıyor. Çünkü Uber artık her yerde. Uygulama size en yakın Uber taksiyi belirleyerek gönderiyor böylelikle vakit kaybı ortadan kalkıyor. Şoför ile muhatap olmak zorunda değilsiniz. Uygulamaya girdiğiniz konum bilgisini şoför zaten biliyor ve siz yol tarif etmek zorunda da kalmıyorsunuz.  

UBER HİZMETİNE TAKSİCİLER NEDEN ÖFKELİ?  

 Uber ile ilgili gündem bir süre oldukça meşgul kaldı. Bunun sebebi ise taksicilerin Uber şoförlerine saldırması oldu. Ticari taksilerin plakasının bir bedeli var lakin Uber de ise bu şu an söz konusu değil .Sorunun bir kısmı buradan kaynaklanıyor ticari taksi plakasının bedeli ise 1 Milyon 800 bin lira. Haliyle bir yanda Uber gibi ortalarda dolaşan kaliteli bir hizmet diğer yanda ise bir zamanlar oldukça popüler ama şu an popülaritesi Uber yüzünden düşüşe uğramış ticari taksiler. Birisi plaka için yüksek ücret ödüyor diğeri ise vergi bile vermeden müşterileri topluyor. Olağanüstü düşünmeye bu noktada gerek yok. Artık çoğu kişi lükse oldukça düşkünlük sergiliyor. Neden Uber’i tercih ettin diye de kimse kimseyi sorgulamamalı. Lakin sistem bu şekilde ilerleyecekse durumlar en azından vergi açısından eşitlenmeli. Uber hizmetinin, ticari taksilerden birçok artı yönü de olsa aradaki haksızlığın giderilmesi de gerekli bir durum.  

Tüm bunların yanında Uber’in müşterilere tanıdığı ayrıcalık ise kalabalık müşteri grubunu taşıyabilecek kapasitede olması. Bu özellikle büyükşehirde yaşayanlar için Uber’in kullanılabilirliğini artırıyor. Ayrıca Uber uygulaması kullanan yolcuların şoförler için attığı yorumlar ise önceden bilgi almanıza olanak sağlıyor. Araçların son derece lüks olması da Uber’i tercih edenlerin hoşuna gidiyor. Ayrıca Uber müşterilerine kredi kartı ile ödeme imkânı da sağlıyor.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın