Valorant DirectX Runtime Hatası Çözümü 2021

 Valorant DirectX Runtime Hatası Çözümü 2021
Okunuyor Valorant DirectX Runtime Hatası Çözümü 2021

Valorant DirectX Runtime Hatası ile karşılaşan oyuncular için 2021 yılına özel çözüm yöntemleri anlatıyoruz. Rehberimizdeki bir birinden farklı çözümleri deneyerek hatadan tamamen kurtulmanızı sağlayacağız. Bunun için aşağıda verdiğimiz çözümleri denemeden önce hatanın neden kaynaklandığını tespit etmeniz gerekmektedir. Sizlere anlattığımız adımları uygulayarak Valorant oyununa girerken karşılaştığınız DirectX Runtime hatasının neyden kaynaklandığını tespit ediniz. Ardından hatanın sebebine uygun olacak çözüm yöntemini deneyerek en kısa sürede hatadan kurtulunuz. Riot Games tarafından geliştirilen popüler FPS oyunu olmasına rağmen bu tür hatalar çok sık karşılaşılmaktadır. Gelişmiş grafik ve daha önce görülmemiş mekaniklere sahip olması bu tür çeşitli hataları da beraberinde getirebiliyor. Oyunun geliştirilmesinde kullanılan programlar ve oyun motoru gelen güncellemeler ile bazen çakışabilmektedir. Bu çakışmaların sonrasında da oyuncuların karşısına çeşitli hatalar olarak çıkıyor.

Valorant DirectX Runtime Hatası (2021)

Valorant DirectX Runtime Hatası (2021)
Valorant DirectX Runtime Hatası (2021)

Valorant DirectX Runtime Hatası hakkında Riot Games resmi İnternet sitesine herhangi resmi bir açıklama veya çözüm yöntemi eklememiştir. Bu yüzden hatayla karşılaşan oyuncular resmi siteyi kontrol ettiklerinde çözüm bulamadıkları için arama sonuçlarında farklı sitelerden medet umuyorlar. Ülkemizdeki çoğu haber kaynağı da gündem olan ve büyük hit toplayacak olan haberlere yöneldiği için oyun severlerin karşılaştığı bu gibi hatalarla ilgili içerikler üretmiyorlar. Daha önce Valorant DirectX Runtime Hatası hakkında yazılan içeriklerin de eskimesinden dolayı biz her ay bu tür konularda güncel içerikler üretmeye çalışıyoruz.

Genellikle oyunda gözüken hataların bir çoğunun çözümü kullanıcıların yapacakları işlemlerle çözülebilmektedir. Çünkü gelen güncellemelerde sunucu veya oyunun herhangi bir hatası bulunmuyor. Fakat getirilen güncellemelerin ardından etkilenen programlardan dolayı oyuncuların karşısına hata olarak çıkmaktadır.

Valorant DirectX Runtime Hatası Çözümü için Neler Yapılabilir?

Valorant da karşılaştığınız DirectX Runtine hatasının adın da anlayacağınız gibi ekran (grafik) kartınızdan veya sürücülerinden kaynaklanan bir sorun olduğu anlaşılıyor. Bazen hatalar isimleriyle çözüm konusunda yanıltsa bile bu hatada çözüm isminde saklı.

  1. Başlat’ta Arama kutusuna dxdiag yazın ve ardından ENTER tuşuna basın.
  2. Gelen sonuçlardan dxdiag‘a dokunun veya tıklayın.
  3. Sistem Bilgisi bölümünde raporun ilk sayfasındaki DirectX Sürümü‘nü kontrol edin.
alorant DirectX Runtime Hatası Çözümü
alorant DirectX Runtime Hatası Çözümü

Ekran Kartı Güncellemelerinizi Kontrol Edin.

Ekran kartınızı birkaç basit ve hızlı adımla güncelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak “Aygıt Yöneticisi”ne gidin. Bilgisayarınızın başlat menüsünün yanında yer alan arama kutusuna “Aygıt Yöneticisi” yazarak kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Diğer bir yol da Bilgisayarım>Yönet> Aygıt Yöneticisi seçeneklerini takip ederek açabilirsiniz. “Aygıt Yöneticisi”ni açtıktan sonra “Görüntü Bağdaştırıcıları” sekmesine tıklayın. Ardından ekran kartı markanızı, AMD, Nvidia, veya Intel, seçin. Daha sonra seçtiğiniz ekran kartına sağ tıklayıp açılan pencereden “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” deyin. Karşınıza, “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara” ve “Sürücü Yazılımı İçin Bilgisayarımı Tara” seçenekleri gelecek. “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara” butonuna tıklayarak internet üzerinden sürücüyü yükleyip bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer ekran kartınız güncelse, “Aygıtınız İçin En Son Yazılım Zaten Yüklü” uyarısı verecektir.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın