e
sv

Web Tasarımında Kullanılan En İyi 10 Uygulama

826 Okunma — 24 Nisan 2021 18:58
avatar

ORHUN ANGUNER

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüzde web tasarımında kullanılan programlar, kodlama bilgisine duyulan gereksinimi giderek azaltmaktadır. Bu durum, web tasarımında tecrübesiz kişilerin de web tasarlamasını mümkün hale getirmiştir.

Kaliteli tasarıma sahip ve doğru planlanan bir web sitesi, daha yüksek trafik oranına ulaşarak ziyaretçi sayısını artırabilir. Artan ziyaretçi sayısı, olumlu bir kullanıcı deneyimini gerektirir. Bunun içinse web tasarımında kullanılan araçlara hakim olmak gerekmektedir.

Sadece web tasarımında kullanılan yazılım ve platformlarla bir web geliştiricinin oluşturabileceği profesyonellikte siteler oluşturmak mümkün müdür? Sorunun doğru cevabı, kişinin bütçesi, deneyimi ve kullandığı tasarım aracına göre değişkenlik gösterecektir.

Web Tasarım Programının Tanımı

Web tasarım programları, bir web sitesinin görünümünü ayarlayan ve web sitesinin ihtiyaç duyduğu öğelerin daha kolay bir şekilde siteye dahil edilmesini sağlayan araçlardır. Bu araçlar, İngilizce’de “Web Design Tools” denilen sınıflandırma adı altında toplanmaktadır. Örneğin Wix platformu, Wordpress içerik yönetim sistemi, Adobe yazılımları bu sınıf altında toplanmaktadırlar.

Bazı tasarım araçları, metin editörü kullanılarak web sitesi oluşturmaya yönelik oluşturulmuşlardır. Bu tarz araçları genellikle web geliştiriciler kullanmaktadır.

Web sitelerini HTML, CSS, ASP, PHP gibi programlama dilleriyle oluşturan kişiler, bu tarz araçlara yönelerek siteler üzerinde özelleştirmeler yapabilmektedirler. Kodlama bilmeyenler içinse metin ve resimlerini kolayca hazırlamalarını sağlayan web tasarım araçları geliştirilmiştir.

Bu tasarım araçlarından en popüler 10 tanesi aşağıda verilmiştir:

1. Wordpress

Öğrenmesi ve kullanımı kolay olduğundan özellikle bu işe yeni başlayanlar tarafından tercih edilen açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Wordpress, çok sayıda ücretsiz tema ve eklenti desteğiyle kullanıcıların hızlı bir şekilde ve düşük bir bütçeyle site oluşturmalarına olanak sağlar.

Wordpress tabanlı sitelerin barındığı sunucular, bu siteleri Wordpress yazılımını baz alacak şekilde optimize edebilmek amacıyla Wordpress Hosting adında bir hosting hizmeti sağlamaktadır.

2. Bootstrap

Bootstrap, en iyi web tasarım yazılımları arasındadır. Hem ticari hem de kişisel kullanım için uygun olup tamamen ücretsizdir. Listedeki diğer araçlar kadar kullanıcı dostu olmasa da mobil uyumlu, dikkat çeken bir web sitesi yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi bünyesinde barındırmaktadır.

3. Wix

Wix, kullanımı kolay ve piyasadaki en popüler web tasarım araçları arasındadır. Wix’le sürükle-bırak özelliğini kullanarak kısa süre içerisinde işlevsel ve etkileyici görünüme sahip olan web siteleri oluşturabilirsiniz.

SEO araç seti, e-posta ile pazarlama ve sitenizi mobil cihazlar için optimize etme gibi özeliklere sahiptir.

4. Figma

Figma, piyasada bulunan en iyi tasarım programları arasındadır. Birden fazla kişinin bir proje üzerinde eş zamanlı olarak çalışabilmesini sağlayan bulut tabanlı bir tasarım programıdır. Web tasarımı sırasında işinizi kolaylaştıracak olan Vector Networks ve Arc aracı gibi özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.

5. Google Web Designer

Google Web Designer‘ı başlangıç seviyesinden profesyonel düzeye kadar herkes kullanabilir. Google bünyesinde bulunan Google Ads, Google Drive gibi özelliklerle entegre edilebilmesinin yanı sıra hareketli grafikleri ve etkileşimli HTML5 sayfalarını da desteklemektedir.

6. Adobe Creative Cloud

Adobe Creative Cloud fotoğrafçılık, UX, tasarım gibi işler için oluşturulmuştur. Çok sayıda mobil ve masaüstü uygulamayı bünyesinde barındıran bir koleksiyona sahiptir. Bu koleksiyondaki araçları kullanarak Dreamweaver, Photoshop, Illustrator ve XD gibi Adobe ürünleriyle özgün siteler tasarlayabilirsiniz.

7. RapidWeaver

RapidWeaver, Mac için tasarlanmıştır. RapidWeaver ile rahatlıkla web sitesi oluşturabilirsiniz. SEO uyumlu, yerleşik ve özelleştirilebilir temaların yanı sıra topluluk odaklı bir yazılım olmasından dolayı çok daha fazla seçeneğe ulaşmanızı sağlayan bir platformdur.

Farlı ekranlarda sitenizin nasıl görüneceğini test eden ve sitenizi düzenlerken ön izleme yapabilmenize olanak sağlayan Simulate moduna sahiptir.

8. Shopify

Shopify, e-ticaret sitesi sahibi olmak isteyenler için oluşturulmuş bulut tabanlı bir e-ticaret platformudur. Kullanıcılarına satış, online mağaza yönetimi, site oluşturma ve pazarlama ihtiyaçlarına yönelik özellikler sunmaktadır.

9. Sketch

Sketch, ekran tasarımına odaklanarak oluşturulmuş vektör tabanlı bir tasarım aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Porsche, XBox, Google, Facebook gibi güçlü markalar Sketch’i tercih etmiştir. Sketch, ayrıca Mac’in sanatsal bir platform olarak bilinmesinde büyük rol oynamıştır.

10. Gimp

Gimp farklı görsel formatları dönüştürebilme, serbest çizim, görsel rötuşlama ve düzenleme gibi özelliklere sahip ücretsiz ve açık kaynaklı bir grafik editörüdür.

Web sitesi tasarlarken afiş görsellerinin, düğmelerin ve simgelerin oluşturulmasında rol oynar.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Web Tasarımında Kullanılan En İyi 10 Uygulama