WhatsApp Koyu Mod Yapma

WhatsApp Koyu Mod Yapma

En çok kullanılan aplikasyon olan whataspp uygulamasında twitter ve instagram dan sonra karanlık mod da kullanabilme özelliği en sonunda geldi. Karanlık mod seçeneğini kullanan kişi sayısı oldukça fazla. Diğer sosyal medya hesaplarında karanlık mod kullanan insanlar aynı şekilde whastapp profillerinde de bu mod’u aktifleştirmek için bekliyorlardı.

 Peki karanlık mod seçeneğini kullanabilmeniz için ne yapmanız gerekiyor ?

Öncelikle whatsapp karanlık mod uygulamasını kullanabilmeniz için telefonunuzun android yazılımlı cihazlarda 10 , İOS yazılımlı cihazlarda ise 13 işletim sisteminde olması gerekiyor. Bu işletime sahip olan cep telefonlarınızda whatsapp karanlık mod seçeneğini kullanabilirsiniz.

WHATSAPP KARANLIK MOD’U NASIL AKTİFLEŞTİRİRSİNİZ ?

Uygulamanızı karanlık modda kullanabilmeniz için ;

‘’Ayarlar ‘’ kısmında yer alan ‘’ tema seçimi ‘’ ne girerek alt menüde çıkan karanlık mod seçeneklerinden seçim yapmanız gerekiyor. Bu seçenekler arasında Karanlık , aydınlık , Pil tasarrufuna göre ayarla gibi konular mevcut. Karanlık modda kullanmak için karanlık seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.  Pil tasarrufuna göre ayarla kısmını seçerseniz bunu whatsapp uygulaması kendisine göre ayarlayacaktır ve telefonunuz oled yada amoled ekranlı değil ise genelde aydınlık mod devrede kalır. 

WHATSAPP GECE MODUNU NEDEN TERCİH EDEBİLİRSİNİZ ?

Bazı cihazlarda karanlık mod kullananların cihazın pil ömrünü olumsuz yönde etkilediği bu yüzden aydınlık yani gündüz moduna geri dönen kullanıcılar olduğu bilinmekte. Ama işin özü pek fazla öyle değil. Çünkü gece modu aslında tam tersine cihazınızın pil ömrünü kısaltmak değil uzatmak için geliştirilen bir yazılım. Arka planı koyu renk olan gece modu yani karanlık mod bu özelliğiyle saatlerce ekrana bakmak zorunda kalan kullanıcılar açısından da gözlerini daha az yorduğu için kullanıma daha uygun. Ayrıca whatsapp uygulaması bu modu diğer sosyal medya uygulamalarının karanlık mod sürümünden daha farklı olacak şekilde ayarlamış. Büyük bir kitlesi güçlü işletimciye sahip olmayan cihazlar kullanan kişiler olduğu için onları da düşünerek modu işletim sistemine gömülü olarak değil , direkt olarak uygulamanın içerisindeki ayarlar kısmından yaparak cihazların işletim sisteminden bağımsız bir şekilde kullanıma sunmuş. Orta segment cihaz kullanıcılarını da düşünerek getirdiği sürüm whatsapp karanlık mod seçeneğini tercih etmeniz için de ekstra bir tercih sebebi olabilir. Ayrıca whatsapp ‘ın dark mode yani koyu mod geliştirme sürecindeki beta çalışmalarında tema için simsiyah ve koyu gri renk seçenekleri mevcuttu. Bunlardan ilk önce beta ya katılan kullanıcıların görüşleri ile simsiyah olan temayı seçeceklerine dair ip uçları verilmişti. Fakat whatsapp da tıpkı twitter’ın karanlık mod seçeneği olarak bizlere sunduğu iki çeşit tema özelliği gibi aynı şekilde kullanıcılara iki rengi de sunmaya karar verdi. Yani kendi karanlık modunuzu tamamen simsiyah şekilde mi yoksa koyu gri tonda mı kullanacağınızı da kendiniz seçme şansını elde etmiş oluyorsunuz. Bu gece modu diğer deyimle karanlık mod uygulaması çok uzun süre önce youtube da zaten kullanılmaktaydı. Kullanıcıları tarafından çok sevilen ve olumlu dönüşler aldığı için diğer sosyal mecralarda da görmek istediklerini belirten insanlar sayesinde uzun bir süre beklenilmiş olsa da en sonunda instagram , twitter ve whastappda da kullanıcılarla buluşabildi.. 

16
A+
A-
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.