Wikipedia ne zaman açılacak? Daha çok sorarız

Wikipedia ne zaman açılacak? Daha çok sorarız

Türkiye’nin uzun süre önce erişime kapattığı en büyük İnternet ansiklopedisi Wikipedia ne zaman açılacak? sorularının cevabı merakla bekleniyor.

Wikipedia üzerinde hak sahibi olan kendilerine ait vakıfları aracılığıyla Türkiye tarafından erişim engelini kaldırmaları adına Anayasa Mahkemesine bireysel olarak başvurmuşlardı. Yedikleri cezanın doğru olmadığı yönünde bir karar çıkmasının ardından halkımız Wikipedia ne zaman açılacak sorularını sormaya başladılar.

Şahsi düşüncemi söylemem gerekirse Wikipedia açılacak mı? bilemem fakat açılsa bile tekrar erişim engeli yemesi uzun sürmeyecek.

Artık eskisi gibi kütüphaneler kullanmak yerine bilgileri daha hızlı edindiğimiz ve rahatlıkla yenilerini öğrenebildiğimiz dünyanın en büyük sanal Ansiklopedisi, Wikipedia Türk kullanıcılara kapatılmıştı.

Ülkemize ve milli değerlerimize çeşitli hakaretler yapılan bu sitenin tüm şikayetlere rağmen bunlara bir önlem almaması sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Wikipedia kullanımını ülkemizde yasakladı.

Wikipedia ne zaman açılacak?

Wikipedia ne zaman açılacak?
Wikipedia ne zaman açılacak?

Wikipedia Vakfı bu erişim engeli üzerine Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru sonrasında haklı bulundular. Bu haber sonrasında halkımız Wikipedia ne zaman açılacak? sorularını sormaya başladı bile. İnternet sitesinin tamamının engellenmesi ifade özgürlüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle engelin kaldırılması uygun görüldü.

26 Aralık tarihinde Anayasa Mahkemesi oy çokluğuyla aldığı bu kararın ne zaman işleneceği henüz bilinmiyor. Ülkemizde Wikipedia erişimi engellendikten sonra halk büyük bir tepki göstermişti.

Büyük bir ansiklopedi sitesi olduğu için veya şuandaki yönetimi eleştirdiği için engellenmedi. Ülkemizin milli değerlerini hiçe saydığı ve devletimizi terör örgütleri ile iş birliği içerisinde gösterdiği için kapatıldı.

Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer ayrıntı ise erişime kapatılmadan önce defalarca bu konu hakkında Wikipedia yönetimine şikayetlerde bulunuldu fakat hiç bir müdahale yapılmadı. Bu olay sonrasında Wikipedia erişimi engellendi.

Anayasa Mahkemesi haklı buldu fakat Wikipedia ne zaman açılacak? açılsa bile ne kadar süre açık kalacak bilemeyiz. Çünkü bu tür paylaşımları kaldırmadığı ve düzeltmediği sürece sürekli erişim engeli yiyecek.

9
A+
A-
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.