Yasaklanan 5 Oyun ve Yasaklanma Nedenleri!

 Yasaklanan 5 Oyun ve Yasaklanma Nedenleri!
Okunuyor Yasaklanan 5 Oyun ve Yasaklanma Nedenleri!

Hemen hemen hepimiz oyun oynuyoruz ve bazen gözden kaçırdığımız şeyler olabiliyor. Kimi oyun subliminal mesaj içerirken, kimi oyun ise her ülkeye aynı gözle bakmadığından o ülkede yasaklanıyor. İşte yasaklanan 5 oyun ve oyunların yasaklanma nedenleri!

1. Football Manager 2005

5 Kasım 2004’de Sega tarafından piyasaya sürülen ve Sports Interactive’in geliştirdiği Football Manager 2005, Çin’de yasaklanmıştır. Oyun bir futbol menajerlik oyunudur ve yasaklanma nedeni, Çin milli futbol takımının bulunmaması. Aynı zamanda diğer Çin futbol takımlarının da olmaması oyunun yasaklanmasını kaçınılmaz hale getirmiştir.

2. Carmageddon

İşte yasaklı oyunlar listesinin bir diğer üyesi. Stainless Games tarafından 1997’de piyasaya sürülen, yayınlamasını Interplay Productions ve Sales Curve Interactive üstlendiği oyun birden fazla ülkede yasak almıştır. Önce Almanya daha sonra Brezilya’da yasaklanan Carmageddon’un yasaklanma sebebi amacının araçla insanları ezmek olmasıdır.

3. Bully

Rockstar Vancouver’in geliştirdiği Bully, Rockstar Games tarafından piyasaya sürüldü. Oyun ilk olarak 17 Ekim 2006’da yayınlandı. Oyunun amacı okulda genç haylaz bir karakteri canlandırıyorsunuz ve çeşitli görevler tamamlamaya çalışıyorsunuz. Oyun Brezilya’da uygunsuz görüldü ve yasaklandı.

4. Silent Hill: Homecoming

İlk olarak piyasaya 30 Eylül 2008’de çıkan Silen Hill: Homecoming, Double Helix Games tarafından yapılmıştır. Korku temalı bir oyundur ve amaç hayatta kalmaktır. Tek kişilik bu oyunun yasak yeri Avusturalya’dır ve nedeni cesetlere saygısızlık yapıldığı gerekçesidir.

5. Fallout 3

Fallout 3 ilk olarak 28 Ekim 2008 ‘de piyasaya çıkmıştır. Bethesda Game Studios tarafından yapılan oyunun yasak yeri Avusturalya’dır. Yasaklanma nedeni olarak oyunun içinde uyuşturucu kullanıldığı belirtilmiştir.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın