İstanbul Kart Uygulama Hatası Çözümü (2022)

 İstanbul Kart Uygulama Hatası Çözümü (2022)
Okunuyor İstanbul Kart Uygulama Hatası Çözümü (2022)

İstanbul Kart Uygulama Hatası Çözümü şikayetlerinizi çözmek için 2022 yılında araştırmalar yaptık. Problemden kurtulmanız için bir yol bulduk. Korona virüsü kapsamında hayatımızın her alanını etkileyecek değişiklikler yapıldı. Sağlığımızı korumak ve virüsün yayılmasını yavaşlatmak için İstanbul ve diğer şehirlerimizde de uygulanmaya başlanacak otobüslerde kontrol uygulaması başlatıldı. Bu kapsamda İstanbulkart Hes Kodu Eşleştirmesi yaparak otobüslere binerken bizim bir risk taşıyıp taşımadığımız anlaşılabiliyor. Fakat İstanbul Kart Uygulama Hatası Çözümü için tanım yapmaya çalışan çoğu vatandaşımız Eşleştirme Hata Veriyor şikayetlerinde bulunuyorlar.

İstanbul Kart Uygulama Hatası Çözümü

İstanbul Kart Uygulama Hatası Çözümü sorununuz varsa aşağıda belirttiğimiz maddelere bir göz atın. Sizlere verilen bilgiler doğrultusunda bir çözüm bulabilirsiniz. Şuanda bu tarz hatalarla karşılaşan binlerce vatandaşımız var. Hepsine teker teker yardım etmek oldukça uzun süreceği için herkesin işine yarayacak çözümler üretmeye çalıştık.

İstanbulkart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Belbim tarafından geliştirilip üretilen akıllı şehir kartıdır. İstanbul’daki ulaşım araçlarında, tuvaletlerde, Hamidiye su otomatlarında, sosyal tesisler, yemek ve market alışverişleri için kullanılabilmektedir.

İstanbulkart Hes Kodu Eşleştirme Hata Veriyor
İstanbul Kart Uygulaması Hata
 • HES kodu eşleştirme işleminde telefon numarası kullanıcıya ait olmalıdır. Telefon numarası olmayan yakınlar için anne, baba, çocuk vb.) aynı telefon numarası ile işlem yapılmasına izin verilmektedir.
 • HES kodu riskli durumundayken İstanbulkart eşleştirmesi yapılabilir ancak toplu ulaşımda İstanbulkart’a “Geçersiz HES kodu” uyarısı verilir ve toplu ulaşımda kullanılamaz. 
 • Eşleştirme yapılabilir ancak HES kodunun süresi dolduğunda İstanbulkart’a “Geçersiz HES kodu” uyarısı verilir ve toplu ulaşım kullanılamaz. Güncel HES kodu ile birlikte eşleştirme işlemi tekrarlanmalıdır. 
 • Şu anda sadece Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası  ve Yabancı Kimlik Numarası ile işlem gerçekleştirilmektedir. Pasaport Numarası ile eşleştirme yapılması için çalışmalar devam ediyor.
 • ALO 153 Beyaz Masa’yı arayarak işlem saatini ve kişisel bilgilerinizi ileterek tarafımızdan destek alabilirsiniz. 

10 Ocak 2019 tarihinde Türkiye’de bir ilk olarak Migros ile yapılan anlaşma ile İstanbul’daki marketlerde ödeme yöntemi olarak İstanbulkart kullanılabilmektedir. Ayrıca Migros’un sadakat programı olan Money kart ile İstanbulkart eşleştirmesi yapılarak sadakat programı kapsamında alınan hediye paralar, İstanbulkart’a transfer edilebilmektedir. Bunun yanında İstanbulkart satışı, yüklemesi ve abonman dolumu da yapılabilmektedir.

İstanbulkartların birer ön ödemeli kart olması için Bankalararası Kart Merkezi ile Belbim arasında 12 Nisan 2019 tarihinde bir iyi niyet protokolü imzalandı. Böylece ulaşım kartlarının sadece ulaşım kartı olmakla kalmaksızın Troy logolu ön ödemeli kart özelliğine sahip olup market, kafeterya, restoran gibi tüm iş yerlerinde kullanılması ve yurt içi ve yurt dışındaki ATMlerden para çekilebilmesi ve para yatırılabilmesi için ilk adım atılmış oldu.

Daha önce sizler için oluşturduğumuz İstanbulkart Hes Kodu Eşleştirme Hata Veriyor, Kart Kayıtlı Değil Hatası (2022) içeriğimizden de yararlanabilirsiniz. İstanbul Kart Uygulaması Hata probleminiz hala devam ediyorsa bize yorum olarak bildirin. Sizler için güncel çözümler aramaya devam ediyor olacağız.

İstanbulkart Nedir?

İstanbulkart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Belbim tarafından geliştirilip üretilen akıllı şehir kartıdır. Şehrin ulaşım araçlarında, tuvaletlerinde, Hamidiye otomatlarında, Migros alışverişlerinde ve sosyal tesisler gibi yerlerde kullanılabilmektedir.

 • Anonim Kart: Anonim Kart, herkesin satın alıp yükleme yapabileceği ve tüm ulaşım araçlarında kullanabileceği kişiselleştirilmemiş seyahat kartıdır.
 • Mavi Kart: Herhangi bir indirimli ve ücretsiz kartı almaya hakkı olmayan müşterilerimizin aylık belirli bir ücret karşılığında ulaşım araçlarında sınırlı kullanımını ya da istenilen miktarda ücret yükleyerek tam tarife üzerinden yolculuk yapabilecekleri İstanbulkarttır.
 • İndirimli Kart: Yükseköğretim Kurumu Kanunu, Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören öğrenciler ile Temel Eğitim Kanunları ve diğer kanunlar kapsamında eğitim gören  öğrenciler,  Açık İlköğretim, Açık Lise, Kur’an Kursu öğrencilerinin ve 60 yaş ve üzeri vatandaşların alabileceği İndirimli İstanbulkart’ tır.
 • Ücretsiz Kart: 65 yaş ve üzeri, Engelli, PTT, TÜİK, şehit ailesi, şehit eşi, refakatli, sarı basın, EHS, belediye zabıta, milli sporcu, gazi, gazi ailesi, vazife malülü, vazife malülü ailesi, 4 yaş altı çocuk sahibi olan annelerin ve sağlık çalışanlarının (Sağlık çalışanlarının ücretsiz kullanım süresinin 31 Aralık 2021’de bitmesi belediye meclisinde kabul edilmiş ama veto edilmesi üzerine karara bağlanamamıştır) kullanabileceği İstanbulkarttır.
 • Sınırlı Kullanım Kart: BİRgeç, İKİgeç, ÜÇgeç, BEŞgeç ve ONgeç çeşitleri bulunan sınırlı kullanım kartıdır. Bu kartlar toplu ulaşımda sınırlı sayıda geçiş hakkına sahiptir.
 • Dijital Kart: Sadece İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden para yüklenebilen ve sistemde kayıtlı kişiselleştirilmiş kartın tarifesine göre QR kod ile ödeme yapılabilen İstanbulkarttır.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın